Babacan'dan 'Mehmet Şimşek' yorumu: 'Önce hukuk, önce adalet’ demedikten sonra ekonomi düzelmez

'Önce hukuk, önce adalet’ demedikten sonra ekonomi düzelmez

Mar 11, 2024 - 17:07
 0
Babacan'dan 'Mehmet Şimşek' yorumu: 'Önce hukuk, önce adalet’ demedikten sonra ekonomi düzelmez

Babacan'dan 'Mehmet Şimşek' yorumu: 'Önce hukuk, önce adalet’ demedikten sonra ekonomi düzelmez

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Çorum'da yaptığı açıklamada iktidarın ekonomi politikalarına ilişkin eleştirilerde bulundu. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in 10 aydır enflasyonu düşüremediğine dikkat çeken Babacan, bunun nedeninin hukuk sistemi olduğunun altını çizdi. Babacan konuyla ilgili; "Ülkenin başındaki insan ‘Önce hukuk, önce adalet’ demedikten sonra, ekonomi yönetiminin başına kimi getirseniz getirin yapamaz, beceremez, olmaz" ifadesini kullandı.

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala siyasi parti liderleri aday tanıtımlarına devam ediyor. Son olarak DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Çorum'da yerel seçim adaylarını tanıttı. Buradaki konuşmasında iktidarın ekonomi konusundaki başarısızlıklarına ve nedenlerine dikkat çekti.

Babacan, 2018 yılında 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçildiğini ve bununla birlikte tek yetkinin Cumhurbaşkanı'nda toplandığını hatırlattı. Babacan, "Tek imzayla aklına gelip de yapamadığı hiçbir şey yok. Elini tutan da yok. Artık kanun, anayasa falan da dinlemiyor. İşine geldiğini çiğneyip geçiyor. Ama olmadı, yönetemedi. Hatta tam tersine Türkiye'de işler daha da kötüye gitmeye başladı. Mazeretler çoğaldıkça çoğaldı. Herkes iç düşman oldu, yedi düvel dış düşman oldu. Düşman bitmedi. Depremler oldu, insanlar öldü. Ekonomi çöktü, insanlar mahkemelik oldu. Ev sahipleri, kiracılarıyla Türkiye'nin her yerinde mahkemelik oldu. Mazeretler bitmedi" dedi.

'ORDU'YA GAZ GÖTÜRMESİ İÇİN BU SEÇİMİ KAZANMASI LAZIMMIŞ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı "Bu benim son seçimim" açıklamasına dikkat çeken Babacan, "Üç tane örneği var daha önce. Son defa deyip de sözünü unuttu. Son defa deyip de sözünü yedi. Şimdi yine diyor, ‘Bu benim son seçimim. Bir kerecik daha, bir defa daha bana destek verin’ diyor. Ordu'ya doğalgaz götürmesi için bu seçimleri de kazanması lazımmış. Sanki Ordu Belediyesi yıllardır başka bir partiymiş gibi. Hatay'a hizmet etmesi için bu seçimleri de kazanması lazımmış. Yıllardır dilinden düşürmediği Filistin'e, Gazze'ye yardım etmek için bile bu seçimleri kazanması lazımmış.

2023 Mayıs seçimlerinde vatandaş size bu yetkiyi niye verdi? Yüzde 52 desteği vatandaşlarımız size niye verdi? Bu sorunları çöz diye verdi. Ve bu yetkiyi 5 yıllığına verdi. Şimdi bu yerel seçimlerde de ‘Destek almazsam ben işimi yapamam’ diyor. Daha 9 ay önce millet sana desteği vermiş. Yüzde 52'yi almışsın, cebine koymuşsun.” ifadelerini kullandı.

'10 AY GEÇTİ, ENFLASYON DÜŞMEDİ'

Konuşmasının devamında adaletin önemine dikkat çeken Babacan, şu sözleri kaydetti:

“Biliyorsunuz, devletin dini adalettir. Adalet olmadan ne yaparsanız yapın başarılı olamazsınız. İşte hükümet... Ne yaptı? Baktı ekonomide iyice çuvalladı, iyice batırdı. Çözse çözse bunu Ali Babacan çözer ama şimdi o da başka bir partinin Genel Başkanı. Üstelik sıkı da muhalefet yapıyor. Bari Ali Babacan’a yakın kim vardı?... Hani ‘Yavuz atın yanında olan ya huyundan, ya suyundan’ derler ya. ‘Onun yanında olan kim var?’ dedi. Bizim yakın çalışma ekibimizden bir arkadaşımızı aldı ekonominin başına koydu. Ne oldu? 10 ay geçti 10 ay. Enflasyon düştü mü? Düşmedi. Faiz kat kat arttı mı? Arttı. Emeklimiz, çiftçimiz, asgari ücretlimiz geçen seneye göre bu sene çok daha zor durumda mı? Öyle. Çünkü ülkenin başındaki insan ‘Önce hukuk, önce adalet’ demedikten sonra, ekonomi yönetiminin başına kimi getirseniz getirin yapamaz, beceremez, olmaz.

10 tane Nobel ödüllü iktisatçıyı getirsinler koysunlar bugün ekonominin başına, onlar da beceremez. Çünkü ülkeyi yöneten, tek imza ile kafasına eseni yapan insanın artık hukuka, anayasaya bağlılığı yok. Onun için üzülerek söylüyorum, olmayacak. İçim yanarak söylüyorum, bunların başaramamalarına sevinme durumumuz olamaz. Çünkü hükümetin başarısızlığı milletimizin sıkıntısı demektir. Milletimizin canının yanması demektir. Biz DEVA Partisi’ni onun için kurduk, onun için yola çıktık. Onun için bizim çok güçlü bir hukuk ekibimiz var.”

KARAR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow