Bahçeli’den “geniş koalisyona engel olmayız” çıkışı: MHP ipleri mi koparıyor, “fedakarlık” mı yapıyor?

Bahçeli: “Altılı Masa destekli geniş tabanlı AK Parti-CHP ittifakı temenni ediyoruz”

Jun 12, 2024 - 22:19
 0
Bahçeli’den “geniş koalisyona engel olmayız” çıkışı: MHP ipleri mi koparıyor, “fedakarlık” mı yapıyor?

Bahçeli’den “geniş koalisyona engel olmayız” çıkışı: MHP ipleri mi koparıyor, “fedakarlık” mı yapıyor?

Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı Milliyetçi Hareket Partisi, 31 Mart Seçimleri sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Özgür Özel’le başlattığı görüşme trafiğinin neden olduğu siyasette normalleşme çabaları ve eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş cinayeti iddianamesi çevresindeki tartışmalardan hoşnutsuzluk duyuyordu.

Partisinin tepkisini Meclis Grup toplantılarında çoğunlukla dolaylı ifadelerle ortaya koyan MHP lideri, bugün ilk kez rahatsızlığını açıkça ortaya koydu.

Bahçeli: “Altılı Masa destekli geniş tabanlı AK Parti-CHP ittifakı temenni ediyoruz”

Akşam üstü yazılı bir açıklama yayınlayan Devlet Bahçeli, yurtiçi ve yurtdışındaki çıkar odaklarının “tek sevdası Türkiye” olduğunu söylediği partisini töhmet altında bırakmaya çalıştığını belirterek, bu sürecin önüne set çekmek istediklerini söyledi.

MHP lideri, “Siparişi yapılan normalleşme ve yumuşama atmosferinin sürdürülebilir hale gelmesinin önünde şayet MHP bariyer olarak telakki ve tarif ediliyorsa, bu konuda da geniş bir ittifak husule gelmişse, bize düşen sorumluluk ülkemiz ve milletimiz uğruna her türlü fedakarlığı göze almak, gereğini ise gönül huzuruyla yapmaktır. AK Parti içindeki gayri memnun kesimin devamlı suyu bulandırmasını da dikkate alarak, AK Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın vücuda gelmesi, buna da altılı masanın diğer unsurlarının desteği Milliyetçi Hareket Partisi’nin samimi dileği ve temennisidir” dedi.

Siyasette normalleşme arayışlarının hedefinin çok bilinmeyenli yeni bir denklem kurmak olduğunu söyleyen Devlet Bahçeli, AK Parti ve CHP arasında “geniş bir ittifak” kurulması halinde MHP’nin Cumhur İttifakı’na bağlılığının süreceğini, Erdoğan’a da her şart altında destek vereceğini vurguladı.

Bahçeli’den Sinan Ateş davası çıkışı: “MHP karanlık oyunlarla ve oyunların figüranlarıyla Türk yargısı huzurunda hesaplaşacaktır”

Açıklamadan Bahçeli’nin asıl rahatsızlığının 2022 yılının son günlerinde öldürülen Sinan Ateş’in cinayetiyle partisinin ilişkilendirilmesi çabaları olduğu yorumları yapılıyor.

1 Temmuz’da ilk duruşması yapılacak Sinan Ateş davasının “iç huzur ve barış ortamını zehirlemeye tam teşebbüs”e dönüştüğünü savunan MHP Genel Başkanı, partisinin “bu karanlık oyunun figüranlarıyla” hesaplaşacağını ifade etti.

Bahçeli, “Sıcak gündemin üst sıralarına yerleşen temas ve görüşme trafiğinin Milliyetçi Hareket Partisi’ni hedef alan karalama kampanyasına dönüştüğü de her türlü izahtan varestedir. İddianamesi hazırlanan bir cinayet davası üzerinden de Milliyetçi-Ülkücü Hareket’e yönelik itibar suikastının yaygınlaşması, bu suikasta refakat eden kimi isimlerin sürekli parlatılması, dahası kapı kapı gezdirilmesi, ekran ekran dolaştırılması, bir hak ve hukuk arayışından öte iç huzur ve barış ortamını zehirlemeye tam teşebbüstür. Milliyetçi Hareket Partisi mezkur davanın 1 Temmuz 2024 tarihinde yapılacak duruşmasında mutlaka hazır bulunacak, karanlık oyunlarla ve bu oyunların figüranlarıyla Türk yargısının huzurunda hesaplaşacaktır” dedi.

Bahçeli’den yüzüklü tepki: “Allah bana yeter”

MHP lideri dün CHP Genel Merkezi’nde yapılan Recep Tayyip Erdoğan-Özgür Özel görüşmesi öncesi Instagram hesabından yüzüklü bir paylaşımda bulundu.

Fotoğrafta masanın üzerine koyduğu sağ elinde “Allah bana yeter” yazısıyla çevrelenmiş turkuaz renk taşlı yüzük ve elinin altında bir dosya görünüyordu.

Bu paylaşımdan hemen sonra, iddianamede kendi ifadesi ile birlikte bazı MHP’li yetkililere yer verilmediğini söyleyen Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş’in iki çocuğuyla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştüğü açıklandı.

Siyaset kulislerinde daha önce Bahçeli’nin fotoğrafla bu görüşmeye tepki gösterdiği görüşü dile getirildi.

Bahçeli daha önce de Ferdi Tayfur’un “Söyleten Sensin” şarkısıyla mesaj vermişti

Aslında bu fotoğraf Bahçeli’nin verdiği ilk sembolik tepki değildi.

24 Nisan’da MHP’nin X hesabından yapılan paylaşımda bir koşu pistinde yürüdüğü görülen MHP liderinin videosunda Ferdi Tayfur’un 1984 yılında yayınlanan “Söyleten Sensin” adlı şarkısı çalıyordu.

Sözleri “Sana söylediğim sözlere kızma/Sitem ediyorsam ettiren sensin/Senden çektiklerim yetti canıma/Zalimsin diyorsam söyleten sensin” olan videoyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tepki gösterdiği iddia edilse de Bahçeli, “Bu mesaj Türkiye’nin ayağını kaydırmaya yeltenen kim varsa direkt onlaradır" diyerek bu iddiaları reddetti.

Erdoğan’la görüşen Ayşe Ateş: “Gerçek zafer bütün azmettirici ve faillerin bileğine kelepçe takıldığında elde edilecek”

Ayşe Ateş bugün X hesabından yaptığı, 500 binden fazla görüntülenen mesajında, Erdoğan’ın makamında kendisi ve kızları ile görüşmesinin önemli anlamlar içerdiğini dile getirdi.

Ateş, “Sayın Cumhurbaşkanımıza; Sinan’a ve bana atılan diğer iftiraları ve bana yöneltilen bütün tehditleri de bir bir anlattım. Sayın Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’a konuyla ilgilenilmesi, bu kişiler hakkında işlem yapılması için ivedilikle harekete geçilmesi talimatı verdi. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız daha sıkı korunup kızlarımla daha sosyal bir hayat sürmemiz için de gerekenin yapılmasını söyledi. Sayın Cumhurbaşkanımızın beni ve kızlarımı kabulü bir başarı yahut kazanılmış bir zafer değildir. Çünkü bize göre gerçek başarı adalet tesis edildiğinde, gerçek zafer ise bütün azmettiricilerin ve faillerin bileğine kelepçe takıldığında elde edilecektir” dedi.

Dün gece kızların ilk kez rahat uyduğunu da belirten Ayşe Ateş, bundan daha sonra daha gür sesle adalet arayışlarına devam edecekleri mesajını da verdi.

VOA

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow