BEKİR BAŞEVİRGEN: "TÜKETİCİLERİN BANKA BORCU SON ÜÇ HAFTADA 125 MİLYAR LİRA ARTTI"

Vatandaşın bankalara borçları arttı!

Jan 21, 2024 - 00:52
 0
BEKİR BAŞEVİRGEN: "TÜKETİCİLERİN BANKA BORCU SON ÜÇ HAFTADA 125 MİLYAR LİRA ARTTI"

BEKİR BAŞEVİRGEN: "TÜKETİCİLERİN BANKA BORCU SON ÜÇ HAFTADA 125 MİLYAR LİRA ARTTI"

YEREL GÜNDEM / MANİSA

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Türkiye'deki tüketicilerin bankalara olan borçlarında yaşanan hızlı artışa dikkat çekti. Başevirgen, bankaların vatandaşlardan alacaklarının yılın ilk haftasında 24,9 milyar lira arttığını belirterek, "Bu artışla 2 trilyon 753 milyar liraya çıkan tüketicilerin banka borcu son üç haftada 125 milyar lira arttı" dedi.

Bireysel kredi ve kredi kartları nedeniyle bankaların vatandaşlardan alacakları, yılın ilk haftasında 24,9 milyar lira arttı. Tüketicilerin banka borcu, bu artışla birlikte 2 trilyon 753 milyar liraya yükselerek son üç haftada 125 milyar lira arttı. Bankaların zamanında tahsil edilemediği için icra takibine aldıkları vatandaşlardan olan alacakları ise 1 milyar liraya yakın artarak 46,3 milyar lirayı buldu.

Başevirgen, kötü ekonomi yönetiminin vatandaşları içinden çıkılamaz bir borç batağına sürüklediğini belirterek, "Bu korkunç tablo her geçen hafta, her geçen gün daha da karanlık bir hal alıyor. Bankaların vadesinde tahsil edemediği için icra takibine aldığı batık krediler 2023 yılının son haftasında alışılmadık bir şekilde 16,3 milyar lira arttı. 5 Ocak itibariyle batık krediler 192 milyar liraya çıktı" dedi.

Vatandaşların borçlarının yılın ilk haftasında büyüdüğüne dikkat çeken Başevirgen, "Vatandaşların bankalara olan bireysel kredi ve kredi kartı borcu kredi faizlerindeki yükselişe rağmen 2024 yılının ilk haftasında da büyümesini sürdürdü. Bankaların bireysel kredi ve kredi kartı nedeniyle vatandaşlardan alacakları yılın ilk haftasında 24,9 milyar lira arttı. Bu artışla 2 trilyon 753 milyar liraya çıkan tüketicilerin banka borcu son üç haftada 125 milyar lira arttı" ifadelerini kullandı.

Başevirgen, vatandaşların enflasyon nedeniyle tüketmeye yönelik artan taleplerine de vurgu yaparak, "Yüksek faize rağmen, borçlanmadaki bu yüksek artış, yüksek enflasyon beklentisi nedeniyle vatandaşların, fiyatlar daha fazla artmadan tüketim taleplerini öne çekmeye devam ettiklerini gösteriyor. Tüketici kredilerinin bakiyesinde 3,6 milyar liralık, kredi kartı borç bakiyesinde ise 21,4 milyar liralık artış yaşandı" dedi.

Başevirgen, TOKİ'ye olan borçlardaki artışa da dikkat çekerek, "Yurttaşların TOKİ’ye olan borçları da azımsanamayacak noktaya ulaştı. Yurttaşların TOKİ’ye de 59 milyar liralık taksitli konut borcu bulunuyor" şeklinde konuştu.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow