"Боротьба за вільну Кримську землю: активна роль кримських татар у війні за свободу України"

Ми виженемо загарбників з країни...

Dec 31, 2023 - 00:39
Dec 31, 2023 - 00:48
 0
"Боротьба за вільну Кримську землю: активна роль кримських татар у війні за свободу України"

ЮСУФ ІНАН - ІНТЕРВ'Ю

"Боротьба за вільну Кримську землю: активна роль кримських татар у війні за свободу України"

Мамутов, Февзі Ризаевич

Февзи Ризаевич Мамутов (укр. Февзі Різайович Мамутов; род. 28 января 1991, Коломенское, Крымская область) — украинский спортсмен и политик. Депутат Одесского областного совета (с 2021 года). Член партии «Европейская солидарность». Мастер спорта Украины международного класса

Биография

Родился 28 января 1991 года в селе Коломенское Советского района Крыма[2]. Крымский татарин. Исповедует ислам суннитского толка

Бабушка — уроженка села Таракташ близ города Судак. Её родители и четверо из шести их детей погибли во время депортации крымских татар. Дед потерял семью в возрасте 18 лет. В депортации родители Февзи Мамутова проживали в Узбекской ССР и в 1990 году переехали в Крым

Учился в одной из школ Севастополя. В школьные годы занимался кикбоксингом, но затем перешёл на занятия греко-римской борьбой. Тренировался у Леонтия Алексеева.

До 2014 года некоторое время проживал в Латвии, позднее перебрался в Киев, а с 2020 года — проживает в Одессе.

Спортивная карьера

С 2005 года участвует в международных соревнованиях по греко-римской борьбе. Становился чемпионом Украины среди кадетов (2008), чемпионом Украины пятой Спартакиады молодёжи (2010), чемпионом Европы среди студентов (2014), победителем Кубка Украины среди взрослых, победителем турнира Гран-при в Финляндии и Испании (2017).

Бронзовый призёр чемпионата Украины по греко-римской борьбе (2015). Серебряный призёр открытого Кубка Польши в городе Радом (2017). Серебряный призёр Кубка Тахти в Иране (2018). В 2018 году в составе команды KSV Wietten стал победителем клубного чемпионата Германии по греко-римской борьбе.

В 2021 году готовил одесских борцов Дмитрия Цимбалюка и Геворга Арзуманяна для участия в чемпионате Украины по греко-римской борьбе.

Общественная и политическая деятельность

В 2020 году стал вице-президентом Ассоциации спортивной борьбы АР Крым, созданной на подконтрольной Украине территории. Проживая в Одессе, возглавил организацию «Крымские татары Одесской области», созданную для помощи и решения проблем крымских татар. После полномасштабного вторжения России на Украину организация начала оказывать волонтёрскую помощь Вооружённым силам Украины.

С 2021 года — депутат Одесского областного совета, где занял кресло скончавшегося Александра Ройтбурда. Мамутов — первый в истории крымский татарин, ставший депутатом Одесского облсовета. Член партии «Европейская солидарность».

ЮСУФ ІНАН 

Журналіст - Письменник

Головний редактор

Наше інтерв'ю з кримським татарином, одеським депутатом Мамутовим Февзі Різаєвичем:

ЮСУФ ІНАН - Хто такий Февзі Різаевич Мамутов? Що він зробив до цього часу? Які їхні наступні цілі?

Февзі Різаєв Мамутов - Февзі Мамутов сьогодні волонтер, кримський татарин, гражданин України, депутат Одеської області.

ЮСУФ ІНАН - Що ви відчували, коли Росія вторглася в Крим? Що ви бачили? Що змінилося у вашому житті?

Февзі Різаєв Мамутов - На момент анексії Криму був спортсменом , членом національної збірної з боротьби греко-римскої. Приймав участь у мітингу 26 лютого в Сімферополі. Після псевдореферендуму переїхав до Київа.Відчував що мій народ в черговий раз втрачає батьківщину.

ЮСУФ ІНАН - Що зараз відбувається в Криму?

Февзі Різаєв Мамутов - Зараз в Криму репресії , мобілізація і бавовна. Багато людей чекають на повернення України.

ЮСУФ ІНАН - Переважає образ того, що кримські татари не є єдними?

Февзі Різаєв Мамутов - Єдність Кримських татар є в спротиві Кремлю . Завжди так було. Якщо інколи в інших питаннях може і нема єдності , а в цьому спротиві 98% народу має саме таку думку.

ЮСУФ ІНАН - Чи поділяються кримські татари на проросійських і проукраїнських?

Февзі Різаєв Мамутов - Як і в будь-якому суспільстві є різні представники з різними поглядами. Але в цьому питанні в нашому народі проросійські - це скоріш відсоткова похибка .

ЮСУФ ІНАН - Хто є лідером кримських татар?

Февзі Різаєв Мамутов - Мустафа Джемилев

ЮСУФ ІНАН - Чи є у нього організована організація? Якщо так, то як це працює?

Февзі Різаєв Мамутов - Сьогодні Є центральний представницький орган - Меджліс кримськотатарського народу. Багато громадських організацій які в тих чи інших питаннях мають координацію з представницьким органом . Чимало представників народу в державних секторах України.

ЮСУФ ІНАН - Чому кримські татари не втрутилися в російське вторгнення до Криму?

Февзі Різаєв Мамутов - 26 лютого 2014 року день в який відбувалось відбиття Криму. Алеж беззбройний народ не може до кінця протистояти регулярній армії.

ЮСУФ ІНАН - Кримські татари, як видно ззовні, спостерігали за російським вторгненням до Криму?

Февзі Різаєв Мамутов - Спротив був - мітинг.

ЮСУФ ІНАН - Кримські татари мають історію. Хоча Кримське ханство було знищено, але воно було державою. Хіба Росія не повинна була передбачити, що вторгнеться в Крим, і вжити заходів обережності?

Февзі Різаєв Мамутов - це повинна була робити Українська держава в тому числі в об‘єднанні з корінним народом. Але Росія втучаючись у внутрішню політику України лобіювала через проросійських політиків свої інтереси , ослабляла армію, лобіювала мовне питання, чим розділяла Українське суспільство.

ЮСУФ ІНАН - Тепер Росія пішла ще далі і окупувала всю Україну. Якби Росія зустріла сильну реакцію на вторгнення в Крим, вона б не наважилася вторгнутися в Україну. Що ти думаєш про це?

Февзі Різаєв Мамутов - Росія скоріш напала на Україну, але не окупувала. І у цій війні вона програє. Якби Українська держава відгородилась економічно і фізично  з самого початку незалежності і будувала сильну економіку- вторгнення б не було. Але ж підступна політика Росії  завжди є втручанням в чужу країну, політику , економіку ( Молдова, Грузія, Афганістан, Сирія, Україна…….)

ЮСУФ ІНАН - Чи вважали ви можливим вторгнення Росії в Україну?

Февзі Різаєв Мамутов - так . Рано чи пізно це мало статися. І саме це призведе до занепаду Росії.

ЮСУФ ІНАН - Росія легко зайняла Херсонщину, де зосереджені кримські татари і Туреччина обіцяла будуватися на цій території.

Февзі Різаєв Мамутов - 500 квартир планувалось побудувати там. Були певні домовленості на вищому рівні.

ЮСУФ ІНАН - Чому так легко втратили Херсон?

Февзі Різаєв Мамутов - Так , думаю після перемоги нам пояснять чому так сталося, що з півдня так легко зайшли окупанти.  Є певні думки з цього приводу, але не буду їх висловлювати бо не є військовим експертом.

ЮСУФ ІНАН - Чи є зараз кримськотатарські сім'ї в Херсоні?

Февзі Різаєв Мамутов - так в Херсоні,  який є під обстрілами після деокупації, є декілька родин. Багато родин є в окупації в області.

ЮСУФ ІНАН - Чи померли загиблі під час окупації? Чи є родини засланих до Росії?

Февзі Різаєв Мамутов - так є загиблі, закатовані, і в закриті в тюрми.

ЮСУФ ІНАН - Сумний час, що минув від Кримського ханства до сьогодні. Чи є у вас з кримськими татарами робота на воскресіння і відновлення?

Февзі Різаєв Мамутов - Єдиним сьогодні можливим варіантом ми бачимо національна автономія в складі Української держави.

ЮСУФ ІНАН - У вас є національний спортсмен, національний борець. Ми також дізналися, що ви військовий. Ви воюєте в українській армії проти окупантів. Ви також маєте політичну ідентичність. Ви маєте звання депутата Одеської районної ради. Як ви потрапили в політику?

Февзі Різаєв Мамутов - В політику потрапив через громадську діяльність і завдяки спроможній команді. Доля дала шанс, завдяки якому можемо бути корисними і змінювати державу на краще .

ЮСУФ ІНАН - У вас занадто багато ідентичностей. У вас різнобічна та сильна особистість і досвід. Яку соціальну роботу ви проводите з кримськими татарами в Одесі?

Февзі Різаєв Мамутов - Зараз в Одесі ми залучаємо кримських татар до волонтерства, адвокації, створенню робочих місць і допомоги армії.

ЮСУФ ІНАН - В Україні проживало багато турецьких і мусульманських громад. Як ці громади відреагували, коли Росія вторглася в Україну? Вони також виступали проти окупації в українській армії, як ви?

Февзі Різаєв Мамутов - Звичайно , дуже багато мусульман (кримських татар, турків, азербайджанців, чеченців тощо) воює за незалежність України. І це ще раз доводить хто є правий в цій війні!

ЮСУФ ІНАН - Чи воює більшість кримських татар в Україні на боці України проти Росії?

Февзі Різаєв Мамутов - Звичайно. На боці України дуже багато кримських татар . Деякі нажаль загиблі сьогодні.
Деякі Кримські татари в військах окупанта опинились лише через преступну мобілізацію( яку доречі не мала проводити Росія на окупованій території- згідно Женевській конвенції)

ЮСУФ ІНАН - Скільки ви знаєте кримських татар, турків і мусульман загинули під час війни в Україні?

Февзі Різаєв Мамутов - Нажаль загиблих багато. Під час такої підступної та жахливої війни одна людина це вже багато, але таких десятки..

ЮСУФ ІНАН - Чи плануєте ви вчинити мартирій за закатованих кримських татар?

Февзі Різаєв Мамутов - Так . після повернення наших територій кожен злочинець повинен відповідати перед законом згідно міжнародного права. Трибунал - є вихід з пошуку та покарання цих нелюде які катували, ґвалтували людей.

ЮСУФ ІНАН - Чи є в Україні спеціальне кладовище для кримських татар і мусульман?

Февзі Різаєв Мамутов - так. У деяких містах є окремі кладовища. В Одесі останнє мусульманське кладовище було зачинено 120 років тому. До війни було в планах звернення до Туреччини і створення мусульманського кладовища. Але війна зруйнувала ці плани.

ЮСУФ ІНАН - У Туреччині засновано спеціальний цвинтар для мучеників. У кожному місті є кладовища. У цих мученицьких палатах поховані загиблі воїни та міліціонери. Чи є така практика в Україні?

Февзі Різаєв Мамутов - в Україні на кладовищах є окремі виділені ділянки для поховання солдат. І нажаль вони швидко наповнюються свіжими могилами. Але ж ми знаємо що вони загинули за нашу СВОБОДУ. Честь їм!


ЮСУФ ІНАН - Що робить українська держава для закатованих українських громадян і воїнів? Чи виплачується зарплата чи винагорода?

Февзі Різаєв Мамутов - Так для родин загиблих воїнів є виплати, але ніякі гроші не замінять життя людини! Але виплати є.

ЮСУФ ІНАН - Є багато фотографій мучеників, які ми бачимо у вашому обліковому записі Facebook. А як зараз родини тих мучеників? Що робить українська держава для дітей та сімей загиблих? Що робите ви та кримські татари – кримськотатарський рух, якщо є?

Февзі Різаєв Мамутов - держава підтримує грошовими виплатами та подальшими льготами родини загиблих воїнів. Ми зі свого боку підтримуємо їх пошуком міжнародних програм забеспечення , освіти, матеріального забеспечення і звичайно моральна підтримка.

ЮСУФ ІНАН - Російська окупація, яка триває близько року, досягла критичної стадії. З потеплінням прогнозують, що Росія почне наземну операцію. Тому що запаси ракет і бомб великої дальності в руках Росії впали нижче критичного рівня. Натовп планує атаку живою силою. Він запросив і отримав танки для наземних операцій в Україні. Тепер він хоче літак. Ймовірно, він також купить літаки F-16.

Февзі Різаєв Мамутов - Так найважливіша підтримка для Української держави, для відновлення її цілісності - це наступальна зброя. Як Турецькі байрактари на початку війни допомогли армії України! Тут навіть народна пісня з'явилась на честь цього апарату.
Потрібні танки, літаки, гелікоптери, САУ - все що дозволить нам перемогти агресора.

ЮСУФ ІНАН - А як бути з українським народом, тоді як українська держава працює гарячково і стратегічно?

Февзі Різаєв Мамутов - Український народ консолідувався в цю війну як ніколи. Україна об‘єднана в єдиному пориві жаги до перемоги!

ЮСУФ ІНАН - Скільки населення Одеси виїхало з міста?

Февзі Різаєв Мамутов - з Одеси виїхало на початку війни багато людей. Але з територій обстрілюємих Херсон, Миколаїв, Донбас приїхало близько 200 тисяч переселенців. Тому Одеса південний hub який не тільки проводжає але і зустрічає багато людей!

ЮСУФ ІНАН - Одеса названа на честь Херсона комерційним центром України. Як зараз бізнес і життя в Одесі?

Февзі Різаєв Мамутов - Бізнес страждає як і все інше від війни і відключень світла. Порт довго був без роботи і тількі тристоронні зернові угоди , де Туреччина є гарантом, дали змогу трошки запустити цей напрямок. Не сказав би що бізнес в повній стагнації , але ж об‘єми звичайно ж не ті як хотілося б.

ЮСУФ ІНАН – Звання «Герой України» присвоєно воїнам, які загинули в Україні. Чи присвоєно закатованим кримським татарам звання Героя України?

Февзі Різаєв Мамутов - Ні . Серед Кримських татар поки нема воїнів які отримали таке почесне звання.

ЮСУФ ІНАН - З вторгненням Росії в Україну багато сімей покинули країну? Де твоя родина? Вони теж поїхали в безпечну країну?

Февзі Різаєв Мамутов - Дійсно багато родин поїхали в безпечні країни. Моя родина теж на третьому місяці війни виїхала в Німеччину.

ЮСУФ ІНАН - А як щодо мільйонів українців, які знайшли притулок в інших країнах, зараз? Що вони відчувають у країнах, куди їдуть?

Февзі Різаєв Мамутов - Мільони Українців які виїхали за кордон мають два відчуття- вдячність за підтримку прийнявших їх країн та велике бажання повернутись додому.
Бо є таке прислів‘я ” в гостях добре , але вдома краще”. Та передусім для жінок і дітей це БЕЗПЕКА.

ЮСУФ ІНАН – Багато українців, з якими я спілкувався в Інтернеті, казали, що сумують за країною та домом, і навіть вони не можуть цього витримати. Які ваші спостереження з цього приводу?

Февзі Різаєв Мамутов - Мільони Українців які виїхали за кордон мають два відчуття- вдячність за підтримку прийнявших їх країн та велике бажання повернутись додому.
Бо є таке прислів‘я ” в гостях добре , але вдома краще”. Та передусім для жінок і дітей це БЕЗПЕКА.

ЮСУФ ІНАН - Ви відомий спортсмен. Ви солдат української армії. Чи інші відомі спортсмени, активісти тощо підтримують Національну боротьбу, як ви?

Февзі Різаєв Мамутов - Так серед воюючих чоловіків багато відомих спортсменів. І сьогодні вже є загиблі - нажаль.

ЮСУФ ІНАН - Чи працює державна система в Україні? Як державні органи діють під час ракетно-бомбових ударів?

Февзі Різаєв Мамутов - державна система в Україні працює сповна. Функціонують військові адміністрації областей та всі муніципальні органи. Припиняють роботу лише під час повітряних тривог .

ЮСУФ ІНАН - Як складається психологія українського народу?

Февзі Різаєв Мамутов - Чим більше злочинних кроків робить Росія зі свого боку тим більше згуртовується українське суспільство!

ЮСУФ ІНАН – Я порівнюю процес, через який сьогодні проходить Україна, з війною за незалежність Туреччини. Таку оцінку дав український депутат.

Февзі Різаєв Мамутов - Чи єдиний український парламент? Чи всі депутати воюють проти Росії?

У 1991 році Україна отримала незалежність в результаті розпаду СРСР. І суспільство здебільшого не цінувало цього і наві не всі, можливо, точно знали дату (24 серпня ) отримання її. Тоді як в Туреччині 23 квітня всі вулиці стають червоними в національних прапорах. Зараз в Україні день незалежності це найважливіше свято. Бо країна віддала багато синів за свою незалежність..

В парламенті вже потроху позбавляють мандатів людей які чекали тут Росію. Але закони демократії не дозволяють відбирати мандати у людей просто за належність до тих чи інших партій. Тому тільки якщо є на то підстави - депутат позбавляється мандату. Парламент в здебільшого єдиний в бажанні проти Росії.

ЮСУФ ІНАН - Кажуть, що перемога буде за Україною. Наскільки українці вірять у перемогу?

Февзі Різаєв Мамутов - на 101%.

ЮСУФ ІНАН - Дуже багато людей похилого віку в Україні перебувають у складній ситуації. Росія б’є по лініях електропередач. Це бомбардує засоби існування людей. В Україні жило дуже багато проросійських і російського походження людей. Чи змінилася думка цього народу перед обличчям вторгнення Росії?

Февзі Різаєв Мамутов - звичайно всі , навіть проросійськи налаштовані люди, з початком цієї війни зрозуміли- Росія - терорист!

ЮСУФ ІНАН - Солдати б'ються, мирні жителі вбиті. Дітей вбивають. Чи ці події, беззаконня згуртували людей, які живуть в Україні, навколо української держави та президента Зеленського?

Февзі Різаєв Мамутов - Так . Українська нація об‘єднана як ніколи і буде битися за перемогу до кінця.
До кінця Росії!

ЮСУФ ІНАН - Україні, про яку казали, що кілька днів було нестерпно, вдалося зупинити найпотужнішу армію світу. Оцінку всього світу здобув і український народ. Боротьба українського війська вразила народи світу. Українські воїни рвалися на фронт, знаючи, що загинуть. Як у війні за незалежність Туреччини...

Туреччина воювала проти 7 великих держав і досягла успіху...

Февзі Різаєв Мамутов - Туреччина досягла успіху воюючи проти потужних армій в тому числі США, Англії, Франції.
Зараз на боці України увесь світ в тому числі Туреччина. Тому наша перемога лише питання часу. Та нажаль ще є питання життів наших воїнів. А найприкріше , що терористи вбивають і мирних людей. І тому підтримка зброєю повинна бути ще більша і скоріша заради збереження життів невинних жінок та дітей, чоловіків та людей похилого віку!

ЮСУФ ІНАН – Україна також припинила російську окупацію. Які ваші прогнози на 2023 рік?

Февзі Різаєв Мамутов - сподіваємось на краще. Все робимо заради перемоги. Прогнозувати не візьмусь.

ЮСУФ ІНАН - Що змінилося в мисленні українського народу до цього дня 24 лютого 2022 року?

Февзі Різаєв Мамутов - найстрашніше, що смерті людей стають статистичними даними. І вже мабудь в кожного є загиблий знайомий. Прагнення взаємної допомоги - це те що з‘явилось в ментальності цього народу!

ЮСУФ ІНАН - Що ви думаєте про відмову президента України Зеленського на прохання США про допомогу залишити країну?

Февзі Різаєв Мамутов - Як бачимо сьогодні - це було правильне рішення. Так поступив би кожен поважаючий себе та свою країну президент.

ЮСУФ ІНАН – Безсумнівно, президент Зеленський став світовим лідером. Усі держави світу стали на бік української держави. Як пан Зеленський виглядає з України?

Февзі Різаєв Мамутов - значна Більшість людей в Україні підтримують та пишаються своїм президентом.

ЮСУФ ІНАН – Пан Зеленський – 45-річний молодий політичний лідер. Що ще важливіше, Головнокомандувач, який воював з українськими воїнами на фронті...

Февзі Різаєв Мамутов - Дійсно зараз Зеленський це тренд! Він є позитивним лідером, якого визнає увесь світ.

ЮСУФ ІНАН - Президент Зеленський досяг неможливого. Він поставив Росію на коліна, чого шейх Шаміль не зміг зупинити.

Що ви думаєте про це?

Февзі Різаєв Мамутов - Думаю це уся Українська нація поставила на коліна путінську Росію. путін і його нахабна політика объєднала увесь цивілізований світ проти себе. Адже сила завжди в єдності!

ЮСУФ ІНАН – країна шейха Шаміля стала на бік Росії. Як мусульманин і турок, що ви думаєте про це?

Февзі Різаєв Мамутов - усі представники і прибічники шейха Шаміля зараз в Туреччині , країнах західної Європи тощо. Ті хто знаходяться всередині Росії- чекають її занепаду для отримання незалежності. А прибічники путіна - не є нащадками історії шейха Шаміля. Це люди які є манкуртами!

ЮСУФ ІНАН – У російській армії також багато солдатів турецького походження. Ці солдати добровільно воюють на боці Росії? Що ти думаєш про це?

Февзі Різаєв Мамутов - думаю це результат преступної мобілізації, бо багато хто добровільно здоються у полон.

ЮСУФ ІНАН - Чи може ця війна закінчитися миром за короткий час?

Що ти думаєш про це?

Февзі Різаєв Мамутов - так без сумніву. Результатом цієї війни буде занепад російської економіки та кінець путінізму.

ЮСУФ ІНАН - Росія вторглася в Україну і втягнула в свою географію Західний світ. Чи вступила Росія в процес розпаду, вторгнувшись в Україну?

ЮСУФ ІНАН - Ви думаєте, що Росія вийде з цієї війни шматками?

Дякуємо за надану інформацію.

Февзі Різаєв Мамутов - головна ціль ядерне роззброєння цієї країни в цілому. А далі кожна з країн яка є в складі Росії повинна буде сама виборювати свою незалежність. Ічкерію вже визнали в Україні незалежною.

ЮСУФ ІНАН - Якщо у вас є ще щось сказати, ви можете це сказати.

Щиро дякуємо, що знайшли для нас час.

Февзі Різаєв Мамутов - Україні потрібна зброя!
Ми обов‘язково переможемо!

ЗАВЕРШЕНО

ЮСУФ ІНАН / ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ

www.sehitlerolmez.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

İnstagramfondinan2016

E-Mailgundem@sehitlerolmez.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow