Çalışan Emeklilere Bir Müjde: 5 Bin TL İkramiye Kabul Edildi

Tüm emeklilere 5 bin TL ikramiye verilecek.

Nov 29, 2023 - 19:58
 0
Çalışan Emeklilere Bir Müjde: 5 Bin TL İkramiye Kabul Edildi

Çalışan Emeklilere Bir Müjde: 5 Bin TL İkramiye Kabul Edildi

YEREL GÜNDEM / ANKARA

29/11/2023 - Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan Bütçe Komisyonu, çalışan emeklilere yönelik 5 bin TL ikramiye önergesini onayladı. Bu gelişmeyle birlikte, Cumhuriyet'in 100. yıl kutlamaları kapsamında, bir defaya mahsus olmak üzere tüm emeklilere 5 bin TL ikramiye verilecek.

Önerge, fiilen çalışmayan emeklileri de kapsayacak şekilde genişletildi ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından ekonomiye dair düzenlemeler içeren bir kanun teklifine eklendi.

Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşülen "Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Hasan Pezük, TCDD'nin kullanmış olduğu kredilere dair bilgi verdi. 1984-2006 yılları arasındaki devirli kredilere ait borçların mahsup edilmesini amaçlayan düzenleme de görüşülen konular arasındaydı.

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, teklifin ilk imza sahiplerinden biri olarak, Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarına dair düzenlemeyi komisyona sundu. Bu bağlamda, KKM hesaplarındaki toplam tutarın bugünkü itibarıyla 2 trilyon 767 milyon 902 bin lira olduğunu ifade etti.

Aynı zamanda, Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin, finansal yeniden yapılandırma programı hakkında yaptığı açıklamada, 2019-2023 yılları arasında toplam 141 milyar lira değerinde kredinin, büyük bir kısmının imalat, enerji ve turizm sektörlerinde yapılandırıldığını belirtti. Keskin, bu programdan en fazla İstanbul'daki firmaların yararlandığını vurguladı.

Son olarak, fiilen çalışmayan emeklileri de kapsayan 5 bin TL ikramiye önergesi kabul edilerek teklife yeni bir madde olarak eklendi. Buna göre, 2023 Ekim ödeme döneminde gelir ve aylık alan sigortalılar ile hak sahiplerine bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL ödeme yapılacak. Bu ödemeden, gelir veya aylık almaktayken çalışan veya faaliyette bulunan emekliler ile yaşlılık aylığı almaktayken çalışan emekliler de yararlanacak, aylıkları kesilmeyecek.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow