CHP, Yargıtay'ın Can Atalay kararı sonrası 9 Ocak'ta Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırdı

14 Ocak'ta Ankara'da 'Anayasa'ya Saygı' mitingi düzenleyecek

Jan 4, 2024 - 20:52
 0
CHP, Yargıtay'ın Can Atalay kararı sonrası 9 Ocak'ta Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırdı

CHP, Yargıtay'ın Can Atalay kararı sonrası 9 Ocak'ta Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırdı, 14 Ocak'ta Ankara'da 'Anayasa'ya Saygı' mitingi düzenleyecek

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi (PM), Yargıtay’ın, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'la ilgili verdiği ikinci hak ihlali kararını da tanımaması nedeniyle olağanüstü gündemle toplandı. CHP, PM'nin aday açıklamasına ilişkin toplantısını ise önümüzdeki haftaya erteledi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni (TBMM) 9 Ocak Salı günü olağanüstü toplantıya çağırdı. Özel ayrıca 14 Ocak Pazar günü Ankara Tandoğan Meydanı’nda "Anayasa'ya saygı" mitingi düzenleyeceklerini açıkladı.

Özel, MYK ve PM toplantıları sonrası yaptığı açıklamada ise "Parti Meclisi'miz tamamen karşı karşıya olduğumuz yargı eliyle anayasayı askıya alma, anayasayı yok sayma ve anayasasızlaştırma üzerine bir sivil darbe girişimini gündemine almış durumda" dedi.

CHP lideri, "Elimde tüm muhalafet partilerinin toplandığında katılacaklarını bildirdikleri; CHP ve Gelecek Partisi, Saadet Partisi, TİP, DEVA, Demokrat Parti tarafından imzalanan İYİ Parti ve DEM tarafından da toplanıldığında oturuma katılacakları ifade edilen 9 Ocak 2024 Salı günü saat 15.00'te Genel Kurulu toplantıya çağırdığımız başvurumuz burada. TBMM'yi kendi iradesine karşı yapılan bu darbe girişimine karşı olağanüstü toplantıya çağırıyoruz" diye konuştu.

"Ayrıca CHP olarak, sivil toplumda bu darbe girişimine karşı hangi demokratik çağrı varsa en yürekten katkıyı sağlayacağımızı ifade ediyoruz" diyen Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:

" 'Geleceğimize sahip çıkıyoruz' diyeceğimiz; demokrasiye, anayasaya sahip çıkacağımız büyük miting için, 14 Ocak Pazar günü saat 13.00'te tüm vatandaşlarımızı, tüm siyasi partileri, bu ülkenin geleceğine sahip çıkmak isteyen her ferdini, gençlerini Tandoğan Meydanı'nda geleceğimize, adalete sahip çıkan mitingimize davet ediyoruz."

4 büyükşehirde belediye başkanları yeniden aday gösterilebilir

CHP şu ana kadar İstanbul ve Ankara’nın da aralarında bulunduğu 7 büyükşehir dahil 353 yerde belediye başkan adayını belirlemişti.

CHP'de yeni adayları belirleneceği PM toplantısının 28 Aralık’ta yapılması planlanıyordu. Ancak Irak’ta Pençe Kilit Harekatı'nda 12 askerin yaşamını yitirmesi nedeniyle toplantı ertelenmişti. Yargıtay'ın AYM'nin Can Atalay'la ilgili verdiği ikinci hak ihlali kararına da uymaması nedeniyle, bugünkü PM toplantısında da aday açıklanmadı.

CHP’nin Ocak ayı sonuna doğru açıklamayı planladığı yerlerden İzmir Büyükşehir’de ise “kadın aday” seçeneği güçlenirken, parti kulislerinde Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in ismi öne çıkıyor.

Yeniden aday gösterilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için Cuma günü Haliç Kongre Merkezi’nde aday tanıtım toplantısı yapılacak. Aday tanıtım toplantısı da dikkate alınarak, İstanbul’da yeniden aday gösterilecek olan ilçe başkanlarının da haftaya PM'nin onayına sunulması bekleniyor.

Bu çerçevede, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ile Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’ın yeniden aday gösterilebileceği ve PM’nin onayına sunulabileceği belirtiliyor.

CHP PM’de Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun adaylığı netleşmesine karşın, PM'nin onayına sunulmamıştı. Kulislerde, Çerçioğlu’nun adaylığının, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilme ihtimali nedeniyle açıklanmadığı iddiaları yayılmıştı.

Parti yönetimi ise Çerçioğlu’nun İzmir adaylığının hiç gündeme gelmediğini ancak bu ilden aday olacağı iddialarının bile seçmende tepkiye yol açtığını, yine Aydın’dan aday gösterileceğini söylüyor.

Çerçioğlu’nun yanı sıra, partinin yaptırdığı anketlerde, memnuniyet oranı yüksek çıkan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yeniden aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın yeniden aday gösterilme olasılığı da yüksek görülüyor.

'İzmir’de memnuniyet düşük çıktı, kadın aday seçeneği güçlendi'

CHP, halen partili belediye başkanları tarafından yönetilen ancak memnuniyet anketlerinden düşük puanlar aldığı gerekçesiyle değiştirilme olasılığı yüksek büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarını ise en son açıklamayı planlıyor.

Buralarda adayların açıklanmasının Ocak sonunu bulabileceği ifade ediliyor. İzmir ve Antalya’nın da aralarında bulunduğu büyükşehirlerin bu kapsamda en son açıklanacağı konuşuluyor.

CHP yönetiminin İzmir için oluşturduğu 40 kişilik heyet de çalışmalarını tamamlayarak Ankara’ya döndü. Yaklaşık 1 hafta boyunca adaylarla yüz yüze görüşmeler yapıp büyükşehir ve ilçelerde seçmenin nabzını tutan heyet, sivil toplum örgütlerinin de görüşünü aldı, kamuoyu yoklamaları ve memnuniyet anketleri yaptırdı.

Edinilen bilgiye göre İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’den memnuniyet oranı oldukça düşük çıktı. CHP kulislerinde Soyer’in yeniden aday gösterilmesi zayıf olasılık görülüyor.

Açık uçlu soru yöneltilerek yapılan kamuoyu anketinden ise halen CHP’nin gölge kabinesinde İçişleri Bakanlığı’ndan sorumlu olan İzmir Milletvekili Murat Bakan en çok tercih edilen isim oldu. Ancak CHP kaynakları, partinin kalesi olan yerlerde çok zorunlu olmadıkça milletvekili veya MYK üyelerinin aday gösterilmemesi yönünde eğilim olduğuna işaret ediyorlar.

CHP’de bir süredir, Genel Başkan Özgür Özel’in İzmir’de kadın aday gösterilmesini istediği konuşuluyor. Parti kulislerinde bu konuda ön plana çıkan isim ise Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel oldu.

Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe, eski Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ve Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da büyükşehir adaylığı için mücadele ediyor.

Antalya’da belirsizlik sürüyor

CHP, seçimin kazanılması kritik görülen Antalya’da da adayını en son açıklamayı planlıyor. 2019’daki ittifak avantajı ile seçimi kazanan CHP, 31 Mart’ta ise bu ili kritik görüyor.

Mevcut başkan Muhittin Böcek’le ilgili memnuniyet anketlerinin düşük geldiği belirtilirken, kamuoyu anketleri de dikkate alınarak, son kararın verileceği ifade ediliyor. Böcek’in yeniden aday gösterilmemesi halinde, en güçlü aday olarak ise Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal görülüyor.

'Büyükerşen ancak kendisi istemezse aday gösterilmez'

CHP yönetimi, uzun yıllar belediye başkanlığı yapan bazı belediye başkanlarını ise değiştirme eğiliminde.

Bu çerçevede 5 dönem belediye başkanlığı yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Çanakkale Belediye Başkanı Gökhan Ülgür yeniden aday olmadı.

5 dönemdir Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Yılmaz Büyükşerşen ise bu yönde bir karar almadı. CHP kurmaylarına göre artık Eskişehir’in “simgesi” haline gelen Büyükerşen’in isteği dışında yerine başka bir ismin aday gösterilmesi olasılık dahilinde görülmüyor.

Büyükerşen’in artık 6.dönem için aday olduğuna dikkat çeken parti kaynakları, "Büyükerşen, seçmen memnuniyeti en yüksek belediye başkanlarımızdan. Ama artık değişim olsun, diyenler de çok fazla. Kendisi istediği sürece aday olur, ‘Artık yeter’ derse de partinin işini kolaylaştırır” görüşünü dile getiriyorlar.

Ancak Büyükerşen, şimdiye kadar aday olmayacağı yönünde herhangi bir açıklama yapmadığı için aday olmasına da kesin gözüyle bakılıyor.

Tekirdağ’a da kadın aday

CHP’de olan Tekirdağ’da mevcut başkan Kemal Albayrak’ın yeniden aday gösterilmesi düşük olasılık görülüyor.

CHP kulislerinde, önceki dönem Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in belediye başkanlığına aday gösterileceği konuşuluyor.

BBC TÜRKÇE

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow