CHP'li Başevirgen: "Manisa'da Üç Buçuk Yılda 16 Bin 300 Esnaf Kepenk Kapattı"

Esnaf işyerini siftahsız kapatıyor. Masraflar çevrilebilir olmaktan çıktı

Nov 27, 2023 - 10:22
 0
CHP'li Başevirgen: "Manisa'da Üç Buçuk Yılda 16 Bin 300 Esnaf Kepenk Kapattı"

CHP'li Başevirgen: "Manisa'da Üç Buçuk Yılda 16 Bin 300 Esnaf Kepenk Kapattı"

YEREL GÜNDEM / MANİSA

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Manisa'da 2020 yılından bu yana kepenk kapatan esnaf sayısına dair verileri CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen'in soru önergesine verdiği yanıtla paylaştı. Buna göre, COVID-19 salgınının başladığı 2020 yılından 2023 yılı ağustos ayı sonuna kadar geçen sürede Manisa'da 16 binden fazla esnafın kepenk kapattığı belirlendi.

Başevirgen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Ticaret Bakanı Bolat, soru önergemize verdiği yanıtta 2022 yılında Manisa'da kepenk kapatan esnaf sayısının 4 bin 228 olduğunu açıkladı. İlçelere göre dağılımına bakıldığında Yunusemre, Şehzadeler, Akhisar, Salihli ve Turgutlu ilk sıralarda yer alıyor" dedi.

Pandemi döneminde KOBİ'lerin taşıdığı borç yükünü hafifletememesi nedeniyle bankalara olan borçların eylül ayı itibariyle 3 trilyon lirayı aştığını belirten Başevirgen, "Girdi maliyetleri artan, borç batağından kurtulamayan esnafımız artık son çareyi işyerini kapatmakta buluyor. Çünkü vatandaşın alım gücü yok. Esnaf işyerini siftahsız kapatıyor. Masraflar çevrilebilir olmaktan çıktı" şeklinde konuştu.

Başevirgen, son üç yılda yaşanan krizin ülkenin orta sınıfını çökerttiğini ifade ederek, "Orta sınıfla birlikte ona bağlı olan kesimler de çökmeye başladı. Yüksek enflasyon orta sınıfı alt kesime dahil ederken üstteki zengin kesim ise daha da zenginleşti. Ancak ticaretin dönmesi ve esnafın müşteri bulması orta sınıfın alışveriş gücünü korumasına bağlı. Küçük esnafın bu şekilde yok olması mikro ekonomi anlamında çok büyük bir kayıp" diye konuştu.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow