CHP’li Nermin Yıldırım Kara'dan İskenderun Sahili İçin Altyapı Sorunlarına Eleştiri

Depremin Ardından 16 Ay Geçti, Sorunlar Hala Çözülemedi

Jun 24, 2024 - 13:38
 0
CHP’li Nermin Yıldırım Kara'dan İskenderun Sahili İçin Altyapı Sorunlarına Eleştiri

CHP’li Nermin Yıldırım Kara'dan İskenderun Sahili İçin Altyapı Sorunlarına Eleştiri

YEREL GÜNDEM / HATAY

HATAY – CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, İskenderun Sahili'nde aylardır çözülemeyen altyapı sorunlarına dikkat çekerek Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na yönelttiği soru önergesi hakkında yazılı ve videolu bir basın açıklaması yaptı. Yıldırım Kara, bölge halkının günlük yaşamını olumsuz etkileyen sorunların bir an önce çözülmesi gerektiğini vurguladı.

“İskenderun Sahili, Bizim İçin Bir Kıyı Çizgisinden Çok Daha Fazlası”

Yıldırım Kara, İskenderun sahilinin bölge halkı için sadece bir kıyı çizgisi olmadığını, aynı zamanda çocukluk, gençlik ve aile bağlarının merkezi olduğunu belirtti. “İskenderun sahili, bizim için bir kıyı çizgisinden çok daha fazlasıydı. Çocukluğumuz, gençliğimiz; ailelerimiz, dostlarımız; gündüzümüz, gecemiz demekti. Özellikle Teysir, Emirgan, Mapido Cafe, Petek Cafe, Lima, İskenderun Belediyesine ait sosyal tesisler, Hatay'daki hemen herkesin anı defterinde bir yere sahiptir,” dedi.

Depremin Ardından 16 Ay Geçti, Sorunlar Hala Çözülemedi

Depremin üzerinden 16 ay geçmesine rağmen sahildeki altyapı sorunlarının çözülmediğini belirten Yıldırım Kara, kıyı tahkimatının 1 metre altında kalmasına rağmen tabandan su almaya devam ettiğini ve tesislerin durumunun düzeltilmesi için hiçbir adım atılmadığını ifade etti. “Söz konusu tesislerin durumunu düzeltmek için hiçbir adım atılmıyor. İskenderun sahili için bugüne kadar hep masadan cevap verdiniz, acaba ne zaman sahadan cevap vereceksiniz?” diye sordu.

Soru Önergesi Cevapsız Kaldı

19 Ocak 2024 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na İskenderun sahilindeki sorunlara ilişkin soru önergesi verdiğini hatırlatan Yıldırım Kara, bugüne kadar Bakanlıktan herhangi bir yanıt alamadığını belirtti. “Depremin üzerinden 11 ayı aşkın süre geçmesine rağmen su taşkınlarının sürekli hale gelmesi, yapılan tahkimat haricinde ilgili bakanlıkların ve kurumların daha detaylı bir araştırma yapması gerektiğini göstermektedir,” dedi.

“Bilimsel Araştırmalar Yapılmalı”

Yıldırım Kara, kıyı alanlarında deniz dibi heyelanlarına bağlı olarak oluşan sorunların bilimsel olarak incelenmesi gerektiğini vurguladı. “Uzman görüşlerine göre, Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi’nin çıkardığı haritaların önemi büyüktür. Harita Genel Müdürlüğü desteğiyle alınacak GPS verileri ışığında karasal alanda oturma ya da herhangi bir çökme durumunun olup olmadığı tespit edilmelidir. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün deniz içi sismik ve karasal alanlardaki jeolojik yapıyı incelemesi gerekmektedir,” dedi.

Bakan Uraloğlu’na Yöneltilen Sorular

CHP’li Vekil Kara, Bakan Uraloğlu’na şu soruları yöneltti:

  1. İskenderun sahil şeridinde bulunan ve eski olduğu bilinen altyapının tekrar düzenlenmesi için hangi tür araştırmalar yapılmış ve hangi sonuçlar tespit edilmiştir?
  2. Daha kapsamlı bir neden tespiti ve ileriye yönelik önlemler için Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi’ne deniz tabanı konusunda bilgi edinme amacıyla başvurulmuş ve haritalandırma desteği alınmış mıdır?
  3. Sorun tespitine, deniz içi sismik ve karasal alanlardaki jeolojik yapıya yönelik olarak Harita Genel Müdürlüğü ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü gibi kurumlardan destek alınmış mıdır?
  4. Bölgedeki yatay ve düşey yönde yer değiştirme seviyeleri GPS ağları veya inklinometre kuyuları ile ölçülmekte midir? Bu bilgiler Bakanlıkça da dikkate alınmış mıdır?
  5. Kara alanlarındaki oturma düzeylerinin deniz seviyesinin altına düşmesi, gel-git ve olası depremler gibi sebeplerle oluşacak tsunami etkisi göz önünde bulundurularak modellemeler yapılmış mıdır?
  6. Olası yeni bir depremde muhtemel tsunami sularının yayılma alanlarının ve oluşacak dalgaların genliklerinin hesaplanması için diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte yapılmış mevcut bir çalışma var mıdır?

Nermin Yıldırım Kara, bu soruların cevaplanması ve İskenderun sahilindeki altyapı sorunlarının bir an önce çözülmesi için yetkilileri göreve çağırdı.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow