Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum'dan AYM Başkanı Arslan'a yanıt

Yeniden yargılama’ bağımsız bir kurum değildir

Feb 8, 2024 - 21:54
 0
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum'dan AYM Başkanı Arslan'a yanıt

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum'dan AYM Başkanı Arslan'a yanıt: ‘Yeniden yargılama’ bağımsız bir kurum değildir

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Aslan’ın açıklamalarına yanıt verdi. Uçum, “Usul hukukumuzda ‘yeniden yargılama’ bağımsız bir kurum değildir. Yargılamanın yenilenmesi/iadesi kararına bağlı yargılama faaliyetine yeniden yargılama denir. Yargılamanın yenilenmesi/iadesi kararı verme yetkisi karar yeri mahkemelerine aittir” dedi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törende yaptığı açıklamalar kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, "Arslan'ın "AYM kararları 153'ncü maddeye göre kesin olup gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Kararların uygulanması her şeyden evvel Anayasa'nın hepimizi bağlayan bir toplum sözleşmesi olmasının zorunlu bir sonucudur" sözlerine yanıt verdi. Uçum, "153 hükmü bireysel başvuru ihlal kararlarını kapsamaz" ifadesini kullandı.

Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Yılmaz Akçil için Anayasa Mahkemesi Yüce Divan Salonu'nda yemin töreni düzenlendi. Hakkında hak ihlali kararı verdikleri Can Atalay'la ilgili yargıda yaşanan krizden sonra ilk kez Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'la yan yana gelen Arslan'ın sözleri dikkat çekti.

'YENİDEN YARGILAMA' BAĞIMSIZ BİR KURUM DEĞİLDİR

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, Zühtü Arslan'ın konuşmasına resmi sosyal medya hesabından yanıt verip daha önceki AYM ile ilgili görüşlerini alıntılayarak şu ifadeleri kullandı.

"Anayasa m. 153 hükmü bireysel başvuru ihlal kararlarını kapsamaz. Ayrıca usul hukukumuzda “yeniden yargılama” bağımsız bir kurum değildir. Yargılamanın yenilenmesi/iadesi kararına bağlı yargılama faaliyetine yeniden yargılama denir. Yargılamanın yenilenmesi/iadesi kararı verme yetkisi karar yeri mahkemelerine aittir. Ayrıntılar ve konunun diğer tüm yönleri ekli yazıda işlenmiştir."

KARAR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow