Donald Trump’ın mal varlıklarına el konulabilir

355 milyon dolar ceza ödemesine karar verdi.

Feb 22, 2024 - 03:41
 0
Donald Trump’ın mal varlıklarına el konulabilir

Donald Trump’ın mal varlıklarına el konulabilir

New York Başsavcısı Letitia James, eski ABD Başkanı Donald Trump ve şirketleri hakkında New York’ta sonuçlanan davaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Başsavcı James, Trump’ın mahkemenin karar verdiği 355 milyon dolarlık cezayı ödememesi halinde New York’taki varlıklarına el konulabileceğini söyledi.

James, ABC televizyonuna verdiği demeçte, “Eğer cezayı ödeyecek parası yoksa o zaman mahkemeden icra yoluna gitmesini talep edeceğiz ve hakimden mal varlıklarına el koyma kararı almasını isteyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz hafta New York'ta görülen duruşma neticesinde yargıç, eski Cumhuriyetçi başkan ve partisinin Beyaz Saray adaylığı için önde gelen ismi Donald Trump'ın, daha iyi kredi koşulları elde etmek için net servetini yılda 3,6 milyar dolar kadar fazla göstererek dolandırıcılık yaptığına hükmetti ve 355 milyon dolar ceza ödemesine karar verdi.

Trump ise mahkeme sürecinin başından bu yana olduğu gibi tüm suçlamaları reddetti ve kararı temyize götüreceğini açıkladı. Donald Trump, bu davanın kendisine yönelik siyasi bir “cadı avı” olduğunu öne sürüyor ve davayı açan Başsavcı Letitia James’i taraflı davranmakla suçluyor.

Trump’ın bu iddia ve ithamlarına karşın James, davanın son derece güçlü kanıtlara dayandığını savundu.

James, ABC’ye verdiği demeçte “mali dolandırıcılık davalarının kurbansız suçlar olmadığını” söyledi ve “Bu kadar büyük miktarda dolandırıcılık yaptı. Bu sadece basit bir hata, küçük bir dikkatsizlik değildi, varyasyonlar çılgınca abartıldı ve dolandırıcılığın boyutu şaşırtıcıydı” ifadelerini kullandı.

Trump, mal varlıklarının değerini fazla göstererek kredi kuruluşları ve sigorta şirketlerini yanıltmak ve daha uygun koşullarda kredi kullanmakla suçlanıyor. Donald Trump, bu iddialara karşı kendisine finansman sağlayan tüm bankaların kendisiyle çalışmaktan son derece memnun oldukları savunmasını yaptı.

VOA

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow