Erdoğan Mısır'da: Gazze'de akan kanın durması için Mısırlı kardeşlerimizle çalışacağız

Sisi: İki ülke arasında yeni bir sayfa açıyoruz

Feb 14, 2024 - 19:59
 0
Erdoğan Mısır'da: Gazze'de akan kanın durması için Mısırlı kardeşlerimizle çalışacağız

Erdoğan Mısır'da: Gazze'de akan kanın durması için Mısırlı kardeşlerimizle çalışacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Gazze'de akan kanın durması için Mısırlı kardeşlerimizle işbirliği ve dayanışma halinde olmaya devam edeceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 yıl aranın ardından gittiği Kahire'de, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el Sisi ile görüştü. 

Sisi ve Erdoğan, Ankara Kahire hattında yeni dönemin işaretçisi olarak görülen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantılarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Ortak Bildiriyi imzaladı.

İki lider, ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından İttihadiye Sarayı'nda düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Sisi: İki ülke arasında yeni bir sayfa açıyoruz

Basın toplantısında konuşan Mısır lideri Sisi, "Mısır ve Türkiye el ele vererek Gazze konusunda da çok iyi sonuçlar elde edebilecek." dedi.

Sisi, "Gazze'de derhal ateşkes sağlanması ve Batı Şeria'daki gerilimin yatıştırılması konusunda Türkiye Cumhurbaşkanı ile aynı fikirdeyim." ifadesini kullandı.

"Yakın zaman içerisinde Türkiye ile 15 milyar dolarlık ticaret hedefini gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz." diyen Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önümüzdeki nisan ayında Türkiye'yi ziyaret etme davetine cevap vermeyi sabırsızlıkla bekliyorum." şeklinde konuştu.

Sisi, "İki ülke arasında yeni bir sayfa açıyoruz." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, "Gazze'de akan kanın durması için Mısırlı kardeşlerimizle işbirliği ve dayanışma halinde olmaya devam edeceğiz." dedi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar;

"(Türkiye-Mısır) Bugünkü istişarelerimizde, ticaret hacmini kısa süre içerisinde 15 milyar dolara çıkarmak için mutabık kaldık.

Mısır savunma sektörüne önemli yatırımlar yapıyor. Mısır ile güç birliğine giderek ortak projeler geliştireceğimize inanıyorum.

Ateşkesin bir an evvel tesisi ve insani yardımların engelsiz bir şekilde Gazze'ye sevki önceliğimizdir.

Gazze halkının topraklarından sürgün ettirilmesi yönündeki girişimler yok hükmündedir. Gazze'nin insansızlaştırılması hiçbir şekilde kabul edilemez.

Gazze'de akan kanın durması için Mısırlı kardeşlerimizle işbirliği ve dayanışma halinde olmaya devam edeceğiz.

Bölgemizde barış ve istikrarın tesisi için Mısır ile temaslarımızı her seviyede artırma kararlılığındayız."

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'yi Türkiye'ye davet ederek, bu ziyaretin iki ülke ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası olacağını söyledi.

Mısır'da 2013 yılında gerçekleşen askeri darbenin ardından Ankara Kahire arasındaki ilişkiler kopma noktasına gelmiş, iki ülke karşılıklı olarak büyükelçilerini çekmişti. 

Erdoğan, Mısır'daki askeri darbeyi en sert eleştiren dünya liderlerinden biri olmuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2021'den bu yana Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ile gerilimi azaltan politikalar izledi.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow