Erdoğan ve Putin'in Astana görüşmesinden ana başlıklar

Erdoğan'dan Putin'e davet

Jul 3, 2024 - 21:20
 0
Erdoğan ve Putin'in Astana görüşmesinden ana başlıklar

Erdoğan ve Putin'in Astana görüşmesinden ana başlıklar

Yoğun diplomasi trafiğine, Astana’da yapılan Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİO) liderler zirvesine katılarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk olarak bugün Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Edoğan, Türkiye’nin diyalog ortağı olduğu Şangay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) 24. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne katılmak üzere bugün Kazakistan'ın başkenti Astana'ya gitti.

4 Temmuz Perşembe günü yapılacak ŞİO genel kurul toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün bir araya geldi.

Bir otelde basına kapalı gerçekleşen görüşme 1 saat sürdüğü belirtildi.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, iki liderin""Türkiye ile Rusya ikili ilişkilerinin yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşındaki son durum, İsrail’in Filistin topraklarındaki saldırıları, Suriye’deki gerilimde çözüm arayışları ve terörle mücadele konuları" ele alındığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rus lider Putin ile görüşmesi, NATO'nun 75. Yıl Zirvesi'nden bir hafta önce gerçekleşti. Erdoğan, Putin’le yüz yüze görüşebilen tek NATO müttefiki ülke lideri olarak 9-11 Temmuz tarihlerinde Washington'da yapılacak zirveye katılacak.

Erdoğan ve Putin görüşmesinin, sene başında Türkiye'de gerçekleşmesi planlanmış ancak Moskova tarafından ertelenmişti.

Erdoğan'dan Putin'e davet

Görüşme öncesinde iki lider, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İlk sözü alan Putin, Erdoğan ile sürekli iletişim halinde olduklarını söyleyerek, "Dünyadaki tüm zorluklara rağmen Rusya-Türkiye ilişkilerinin adım adım ilerlediğini" dile getirdi.

Putin, "Türkiye ile stratejik projelerimizi planlı şekilde hayata geçiriyoruz. Geçen yıl 6,7 milyon Rus turist Türkiye’yi ziyaret etti, turizmde rekor kırdık" ifadelerini kullandı.

Erdoğan ise konuşmasında, Akkuyu Enerji Santrali'ni bir an önce devreye almak istediklerini belirtti.

"Sinop ile ilgili de görüşmeler var" diyerek, "Ciddi adımlar atabileceğimize inanıyoruz. Botaş ve Gazprom arasındaki ilişkiler de samimi ilerliyor" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "55 milyar dolarlık haim bizim için çok önemli değil, hedefimiz 100 milyar doları yakalamak. Bunu yakalayabileceğimize inanıyorum" dedi

Erdoğan, konuşmasının sonunda Putin'i en kısa zamanda Türkiye'de ağırlamak istediğini söyledi.

Rus lider, Edoğan'ın davetine karşısında "Türkiye'ye muhakkak gelirim" diyerek cevap verdi.

ŞİO zirvesi gündemi

ŞİO Devlet Başkanları Konseyi 24. Zirvesi, "Çok Taraflı Diyaloğun Güçlendirilmesi: Sürdürülebilir Barış ve Kalkınma İçin Çabalamak" başlığıyla dönem başkanı Kazakistan'ın ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Toplamda 16 ülkenin devlet ve hükümet başkanları katılacağı zirvede gözlemci ve diyalog ortağı olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile birlikte Belarus, Moğolistan, Azerbaycan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Türkmenistan liderleri yer alıyor.

Zirvede Belarus’un 10. tam üye olarak ŞİÖ’ye katılımının ilan edilmesi öngörülüyor.

Zirvenin sonunda Kazakistan, dönem başkanlığını Çin’e devredecek. Aynı zamanda Astana Deklarasyonu ile "2035 ŞİÖ Kalkınma Stratejisi" ve "2030 ŞİÖ Enerji İşbirliğini Geliştirme Stratejisi"nin de dahil olduğu çeşitli alanlarda 20’den fazla belgenin zirve sonunda üye ülkelerin liderleri tarafından kabul edilmesi planlanıyor.

Kazakistan'ın Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, zirvenin içeriğine dair Çin basınına yaptığı açıklamada "stratejik önemde kararların alınmasını" beklediğini söyleyerek "yeni bir güvenlik paradigması" ile ilgili adımların atılacağını belirtmişti.

Putin, Haziran ayında ŞİÖ'nün Moskova'da düzenlenen dışişleri bakanları düzeyinde yapılan toplantısında “Avrasya güvenlik sistemi”den bahsederek Avrasya kıtasında işbirliği ve kalkınmanın güçlendirilmesini hedeflediğini ifade etmişti.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ardından, sınır komşusu Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılması karşısında Putin, uzun süredir yeni ittifaklar kurma arayışında. Bu kapsamda, Haziran ayında Doğu Asya turuna çıkarak Kuzey Kore ve Vietnam'ı ziyaret eden Putin, iki ülkeyle imzaladığı Kapsamlı Stratejik Ortaklık Anlaşmaları'yla bölgede askeri ittifakı güçlendirmeye yönelik adımlar atmıştı.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow