Erdoğan'ın 50+1 çıkışına Bahçeli'den yanıt: Muhtar seçmiyoruz

'CUMHURBAŞKANIMIZIN TESPİTLERİ İSABETLİDİR'

Nov 21, 2023 - 12:36
 0
Erdoğan'ın 50+1 çıkışına Bahçeli'den yanıt: Muhtar seçmiyoruz

Erdoğan'ın 50+1 çıkışına Bahçeli'den yanıt: Muhtar seçmiyoruz

MHP lideri Devlet Bahçeli Grup Toplantısı'nda konuştu. MHP lideri 50+1 şartına ilişkin Erdoğan'ın açıklamalarına yanıt verdi. "Yüzde 50+1 oyla Cumhurbaşkanı seçilmesi çoğulcu demokrasinin dünyaya emsal olacak şeklidir. Milletvekili, belediye başkanı, muhtar seçmiyoruz. Cumhurun bütününü temsil edecek cumhurbaşkanı seçiyoruz. MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı görüşteyiz" şeklinde konuşan Bahçeli, "Erdoğan ile aramıza kimse giremez" mesajını verdi.

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin yaptığı "Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor" açıklaması siyasette yeni bir tartışma başlattı.

MHP lideri Bahçeli, siyasetteki 50+1 tartışmasına ilişkin "Sistemin aksayan yönleri varsa düzeltilmeli" dedi. "Hiç kimse Cumhurbaşkanımız ile aramıza giremeyecektir" diyen MHP lideri, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin gelip geçici bir heves olmadığını vurguladı.

Bahçeli, "Yüzde 50+1 oyla Cumhurbaşkanı seçilmesi çoğulcu demokrasinin dünyaya emsal olacak şeklidir. Milletvekili, belediye başkanı, muhtar seçmiyoruz. Cumhurun bütününü temsil edecek cumhurbaşkanı seçiyoruz. MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı görüşteyiz" şeklinde konuştu.

Öte yandan MHP Genel Başkanı Bahçeli Gazze'deki katliama ilişkin "Gazze'ye yüz çevirmemiz saygısızlıktır. Acil ve kalıcı ateşkes sağlanmalı. İsrail onursuz saldırılarına derhal son vermeli" mesajını verdi.

yeni-proje-1-002.jpg

'VATANA ADINI VEREN MİLLETTİR'

MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin öne çıkan açıklamaları şöyle;

"Yurt içinde ve yurt dışından bugünkü toplantımızı takip eden vatandaşlarımızı, kardeşlerimizi bu vesile ile selamlıyorum. Anadolu coğrafyasında bin yıldır varoluş sebebimiz isabetli duruş ve dokunuştur. Milli Birlikte azim ve dirayettir.

Tarih boyunca Anadolu medeniyetler ve milletler mücadelesinin mücadele sahasıdır. Coğrafyanın kader olduğu iddia edilir. Vatana adını veren millettir. Devlete adını veren millettir. Sinsi gayeleri Türklüğün varlığını dinamitlemektir. Türk milletine hiçbir mendebur niyet zarar veremeyecektir."

'SURİYE'NİN İSTİKRARI TÜRKİYE'NİN İSTİKRARIDIR'

"Türk tarihinin özeti Fırat’ın Batısı Fırat’ın doğusu ile dengelenir. Karabağ’dan Kudüs’e Kabil’den Keşmir’e her menfi hadisenin gelip dayanacağı yer biliniz ki Türkiye’dir. Bu beni alakadar etmez dediğimiz gün bu millete ihanet etmiş oluruz. MHP bu milletin sevdalı yüreği olmaya yeminlidir. Filistin’in huzuru Türkiye’nin huzurudur. Suriye’nin istikrarı Türkiye’nin istikrarıdır."

yeni-proje-10.jpg
MHP Lideri Devlet Bahçeli

'TÜRK MİLLETİ ZALİM İSRAİL'İN ŞEYTANİ OYUNUNA ÖFKELİ'

"Gazze’yi Kudüs’ten Kudüs’ü İstanbul’dan ayırmak akan tarih nehrine karşı boşuna kürek çekmektir. Gazze meselesi güvenlik ve tarih boyutları ile Türkiye’nin meselesidir. Haksızlık karşısında sessiz kalmak dilsiz şeytanlıktır. Gazze Türkiye’nin meselesidir. Ateşkesin olması için daha kaç masum ölmelidir.

Türk milleti zalim İsrail'in şeytani oyununa öfkeli. Haddini bilen nefsini bilir. Biz kendimizi de haddimizi de rabbimiz de çok şükür bilenlerdeniz. Zafer inananların hanesine yazılacaktır."

'BİZİM TARİHİMİZDE HOLOKOST YOK'

"İsrail’e para silah desteği destek veren ülkeler katliam tablosundan sorumludur. Gazze’de her saat 6 çocuk hayatını kaybediyor. Bizim geçmişimizin hiçbir sayfasında gaz odası felaketi izleri yoktur. Bizim tarihimizde Holokost yok. Almanya başbakanı yanlış tarafta duruyor. Bunların kendilerine bile hayırları yoktur. Yeni nesil uçak satmak için ayak sürümeleri kendi bilecekleri iş. İsrail saldırılarına derhal son vermeli."

'CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ GELİP GEÇİCİ HEVES DEĞİL'

"Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi 3. Evreye geçişi sağlamı, demokratik nitelikli sistemsel başarısını sağlamıştır. Ucube sistem iddiaları ile çamur atmak milletimize saldırıdır. Devlet ve millet arasında uyum sağlanmışsa cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine aittir. Karar alma süreci hızlanmıştır.

Yeni sistemin yeterli demlenme süreci devam etmekte olup ilke ve esasları ile oturması güvence olacaktır. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tek kullanımlık konjonktürel reçete değildir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi gelip geçici heves değil."

'SİSTEMİN AKSAYAN YÖNLERİ VARSA DÜZELTİLMELİ'

"Sistemin aksayan yönleri varsa düzeltilmeli. Her yönetim sisteminin bir özü, hukuki meşruiyetini sağlayan demokratik bir özelliği vardır. Güçlendirilmiş parlamenter sistem hedefi ile milletimizin huzuruna çıkan zillet ittifakı amaçladığı ruhsatı alamamıştır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türk milletinin huzur barış ve kardeşlik iradesinin temel harcıdır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi aksayan tekleyen aksayan yöneleri varsa mutabakatla düzeltilmelidir. Bunun tartışılması öngörülemez sorun ve sıkıntıya yol açma riski taşımaktadır."

yeni-proje-2-003.jpg

'CUMHURBAŞKANIMIZIN TESPİTLERİ İSABETLİDİR'

Sayın Cumhurbaşkanımız sistemin ana omurgası 50+1 oy hesabı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde seçim de seri olur demiştir. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor demiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın tespit ve değerlendirmeleri siyasetin kurulan ittifaklarının parçalı yapısına bakıldığında anlamlıdır fakat bu konuda bizim sözlerimiz yaptığımız açıklamalar, görüşler de bellidir ve değişmemiştir.

'HİÇ KİMSEYİ SIRTIMIZA BİNDİRMEDİK'

Bu sistemin demokratik meşruiyet temeli yüzde 50+1'dir. Halk tarafından seçildiği ve hükümet TBMM'den güvenoyu almadığı için yönetimde istikrar ilkesi kendiliğinden gerçekleşmiştir. Yüzde 50+1 oyla Cumhurbaşkanı seçilmesi çoğulcu demokrasinin dünyaya emsal olacak şeklidir.

yeni-proje-3-003.jpg

'MUHTAR SEÇMİYORUZ'

Milletvekili, belediye başkanı, muhtar seçmiyoruz. Cumhur'un bütününü temsil edecek cumhurbaşkanı seçiyoruz. MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı görüşteyiz. Cumhur İttifakı olarak konuşarak, ortak yolun, makul çözümün anlayış ve uzlaşmayla yapılacağı inancına da sahibiz. Siyasi hayatımız boyunca hiç kimsenin sırtına binmedik. Hiç kimseyi de sırtımıza bindirmedik. Onun bunun sırtından geçinen keneler bizi anlayamaz. Yük aldık yük olmadık. Önce ülkem ve milletim demekten de asal vazgeçmedik.

'MHP YANCI, UFAKÇI DEĞİLDİR'

Cumhurbaşkanlığın kabinesine bakan vermedik. Alacağı her kararın arkasındayız. MHP yancı, ufakçı değildir. İkbale meraklı değildir. Sayın Cumhurbaşkanımızla diyaloğumuz hasbidir, harbidir, haysiyetlidir.

'CUMHUR'U ÇATLATMAYA KABİLİYETİNİZ YETMEZ'

Hak severlik üzerinedir. Hiç kimse de aramıza giremeyecektir. Cumhur İttifakı'ndan yanayız. Bu ittifakın bozulmasına geçit vermeyeceğiz. Kiminle istiyorsa görüşüp temas kurmasına destek verdik. Hatta partimizden ihraç edilen bir şahısla ile aynı kareye girmeye bile içimiz acısa da ses çıkarmadık. Buradan size ekmek çıkmaz. Dedikodu çarkını bize sökmez. Kuş beyinlerinizle Cumhur'u çatlatmaya kabiliyetiniz yetmez.

BAHÇELİ'DEN ÖZGÜR ÖZEL TEPKİSİ

"CHP'nin yeni Genel Başkanı, ciddiye alınacak biri değildir. CHP'de yeni bir şey yoktur. Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı'nın bir operaya HEDEP'lilerle birlikte katılması, 'Kürdistan' diyen sözde kadın sanatçının elini öpmesi rezalettir Öpecek eli tanımayanların milletten tekme yemeleri muhakkaktır. CHP Genel Başkanı maalesef kukladır. Kuklacı da İBB makamında oturan şahıstır."

KARAR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow