F-16'ların modernizasyonunda ayrıntılar belli oldu

Eskişehir ve TUSAŞ fabrikaları seferber olacak

Apr 12, 2024 - 16:32
 0
F-16'ların modernizasyonunda ayrıntılar belli oldu

F-16'ların modernizasyonunda ayrıntılar belli oldu: Eskişehir ve TUSAŞ fabrikaları seferber olacak

Türkiye ve ABD, Türkiye'nin envanterinde bulunan 79 adet F-16 savaş uçağının modernizasyonu için detayları belirledi. ABD'nin Türkiye'ye F-16 savaş uçaklarının Blok 70 seviyesine modernizasyonu için gerekli kitlerin satışına onay vermesinin ardından, iki ülke yetkilileri modernizasyon sürecinin ayrıntılarını görüştü.

Türkiye'nin F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu için gerekli kitler için ABD'den onayı almasının ardından iki ülke yetkilileri modernizasyonun nasıl yapılacağı konusunda görüşmeleri tamamladı.

Ekonomi gazetesine göre, modernizasyon kapsamında F-16 Blok 40 ve 50'ler, Milli Savunma Bakanlığı'nın Eskişehir 1. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü'nde güncellenecek. F-16 Blok 50+ uçakları ise TUSAŞ tesislerinde modernize edilecek. Planlamalara göre, 30 adet F-16 Blok 50+ uçağı TUSAŞ'ta modernize edilirken, kalan 49 adet F-16 ise Eskişehir'e gönderilecek.

Talep, Ocak 2024'te ABD Savunma Güvenlik ve İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından Kongre'ye sunulmuştu. Modernizasyon kapsamında F-16'ların ana modifikasyonunu içeren donanım ve yazılım yükseltmeleri, entegrasyon ve test desteği, eğitim ekipmanları ve onarım parçaları gibi unsurların yer aldığı belirtiliyor. Toplam maliyetin ise 259 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

Öte yandan, Türkiye'nin F-16 filosunu ABD'li savunma şirketi Northrop Grumman'ın en yeni elektronik harp sistemi olan AN/ALQ-257 Entegre Viper Elektronik Harp Sistemi (IVEWS) ile modernize edeceği açıklandı.

KARAR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow