Farah Nabulsi: Filistin İçin Her Platformda Sesimizi Yükseltmeliyiz

Farah Nabulsi, “Dünya unuttu ve Gazze’deki Filistinliler çürümeye terk edildi

Dec 15, 2023 - 00:56
 0
Farah Nabulsi: Filistin İçin Her Platformda Sesimizi Yükseltmeliyiz

Farah Nabulsi: Filistin İçin Her Platformda Sesimizi Yükseltmeliyiz

YEREL GÜNDEM / İSTANBUL

Boğaziçi Film Festivali'ne katılmak üzere İstanbul'a gelen Filistin asıllı İngiliz yönetmen Farah Nabulsi, Filistin için seslerini yükseltmenin önemine vurgu yaptı. Son filmi 'The Teacher' ile festivalde izleyicilerle buluşan Nabulsi, Gazze'deki Filistinlilerin unutulduğunu ve çürümeye terk edildiğini belirterek, herkesin bir platform bulduğunda sesini yükseltmesi gerektiğini ifade etti.

Nabulsi, Filistin'de yaşananların insanlık adına kara bir leke olduğunu vurgulayarak, İsrail'in uyguladığı yerleşimci kolonizasyonun 21. yüzyılda bile devam etmesinin şaşırtıcı olduğunu dile getirdi. İdeolojik temelli yerleşimci kolonizasyonun ırkçılığa dayandığını ve geçmişten günümüze süregeldiğini belirten yönetmen, bu sürecin toprak edinme ve etnik temizlik içerdiğini söyledi. Ayrıca, dünyanın önde gelen insan hakları kuruluşlarının, Birleşmiş Milletler dahil, bu apartheid sistemini doğruladığını ve soykırım olarak tanımladığını ekledi.

Nabulsi, geçen hafta Kızıldeniz Uluslararası Film Festivali ödül töreninde yaptığı "Gazze'deki kardeşlerimizi ve çocuklarımızı öldürmeyi durdurun" çağrısının olumlu tepkiler aldığını paylaştı. Herkesin bir şekilde sesini yükseltmesi gerektiğini düşündüğünü ifade eden Nabulsi, binlerce insanın ve çocuğun öldürüldüğü, evlerin tamamen yok edildiği bir ortamda sessiz kalmamanın önemine vurgu yaptı.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow