Foça Meclisinde Flaş İddia: Ünsal'ın İmarsız Arazisi Konuta mı Açılıyor?

"Ünsal'ın Turizm İmarlı Arazisine Konut İddiası"

Jun 4, 2024 - 00:42
 0
Foça Meclisinde Flaş İddia: Ünsal'ın İmarsız Arazisi Konuta mı Açılıyor?

Foça Meclisinde Flaş İddia: Ünsal'ın İmarsız Arazisi Konuta mı Açılıyor?

YEREL GÜNDEM / İZMİR

Foça Belediye Meclisi'nde, Karşıyaka Belediye Başkanı Behice Yıldız İşçimenler Ünsal'ın ailesine ait olduğu belirtilen bin dönümlük arazinin imar durumu gündem oldu. AK Parti Grubu, arazinin yalnızca %10'unda turizm imarı olduğunu, ancak parsel parsel yapılaşmaya açıldığını iddia etti. Foça Belediye Başkanı Saniye Bora Fıçı, bu iddialar karşısında sessiz kaldı.

Foça Belediyesi Haziran Ayı Meclisi, Başkan Saniye Bora Fıçı'nın yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantıda AK Parti Grubu, Karşıyaka Belediye Başkanı Ünsal'ın ailesine ait arazilerin imar durumunu ve diğer çeşitli konuları gündeme taşıdı.

AK Parti’den Hobi Bahçeleri ve Vahşi Depolama Eleştirisi

AK Parti Meclis Üyesi Hüsnü Boztepe, Foça'da Hobi Bahçeleri kapsamında kanuna aykırı hareket edildiğini ve numarataj verildiğine dair duyumlar aldıklarını belirtti. Boztepe, “Yenibağ arasında çoğalan hobi bahçelerine kaç tane numarataj verildi? Foça'da vahşi depolama devam ediyor, bu alanda çalışmanız var mı?" diye sordu. Başkan Fıçı ise tüm soruları yazılı olarak yanıtlayacaklarını belirtti.

Makam Aracı Tartışması

Mecliste, Foça Belediyesi önceki dönem Başkanı Fatih Gürbüz'ün makam aracı olarak kullandığı 5-6 yaşındaki aracın satılığa çıkarılması da gündeme geldi. AK Parti Grubu, aracın 1 milyon TL değerinde olduğunu ve Başkan Fıçı'nın yeni bir makam aracı almasının daha maliyetli olacağını ifade etti. Fıçı ise, “Vatandaşın içini göremediği bir makam aracı olmamalı. O araç satılsın, sonrasını yine değerlendiririz,” dedi.

AK Parti’den EKO KÖY Projesine Tepki

Boztepe, gündem dışı konuşmalarında EKO KÖY projesine de değindi. Ruhsatsız yapıların inşa edildiğini ve bunların yıkılmadığını dile getiren Boztepe, “Buranın derhal durdurulması gerekiyor, imzalar da toplanıyor,” dedi.

"Ünsal'ın Turizm İmarlı Arazisine Konut İddiası"

Boztepe, Karşıyaka Belediye Başkanı Behice Yıldız İşçimenler Ünsal'ın ailesine ait olan turizm imarlı arazinin konut imarına açıldığını ve kamuoyunun aldatıldığını öne sürdü. Boztepe, “Eski ve Yeni Foça arasında alınan imar kararı var. O tepe tamamen zeytinlik. Bu alanın sadece %10'u turizm imarlı, ancak parsel parsel konut imarlıymış gibi yapılaşmak üzere. Kanuna aykırı ve turizmi engelliyor, çevre katliamı yapılacak. 18. madde yerine 15. maddenin uygulandığı söyleniyor, henüz askıya çıkmadı. Bin dönüm imara açılıyor, kıyıları ve zeytinlikleri koruyalım,” dedi.

Başkan Fıçı Sessiz Kaldı

Başkan Fıçı, Karşıyaka Belediye Başkanı Ünsal'ın yakın arkadaşı olarak biliniyor ve AK Parti’den gelen iddialar karşısında sessizliğini korudu. Bu durum, meclis üyeleri ve kamuoyu tarafından dikkatle izleniyor.

Foça Belediye Meclisi'nde yaşanan bu gelişmeler, ilçede büyük yankı uyandırdı ve imar kararlarının nasıl şekilleneceği merak konusu oldu.

www.yerelgundem.com

Kaynak: Ege Postası

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow