Gazeteci Celal Başlangıç, son yolculuğuna uğurlanıyor

Başlangıç, Almanya'nın Köln kentindeki bir hastanede yaşamını yitirmişti

May 10, 2024 - 13:15
 0
Gazeteci Celal Başlangıç, son yolculuğuna uğurlanıyor

Gazeteci Celal Başlangıç, son yolculuğuna uğurlanıyor

Bir dönem T24'te de yazılar kaleme alan Başlangıç, Almanya'nın Köln kentindeki bir hastanede yaşamını yitirmişti

T24 Haber Merkezi

Geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren Artı TV ve Artı Gerçek'in kurucu yayın yönetmeni Celal Başlangıç Köln'deki Nordfriedhof Mezarlığı'nda (Pollenberger Str, 50737) yer alan Trauer Halle'de son yolculuğuna uğurlanıyor.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin önceki Onur Kurulu üyelerinden, Artı TV ve Artı Gerçek'in kurucu yayın yönetmeni olan, bir dönem T24'te de yazılar kaleme almış, sürekli Basın Kartı sahibi Celal Başlangıç, bir süredir tedavi gördüğü Almanya'nın Köln kentindeki bir hastanede hayatını kaybetmişti.

Cenaze töreni saat 10'da başladı. Mezarlığın içindeki bir salonda uğurlama konuşmaları yapıldı. Oldukça kalabalıktı. Celal Başlangıç'ın arkadaşları kortej halinde defnedilieceği yere kadar yürüdü.

Usta gazeteci Başlangıç'ın cenazesine katılanlar arasında, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Antalya Milletvekili Saruhan Oluç, gazeteci Hayko Bağdat, müzisyen Suavi, gazeteci Can Dündar, ve eşi Dilek Dündar, gazeteci Hasan Cemal, eski Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak,  HDP eski Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, gazeteci Günay Aslan, eski HDP Milletvekili Hasip Kaplan, sanatçı Ferhat Tunç, gazeteci- yazar Banu Güven, gazeteci- yazar Ragıp Duran, gazeteci - yazar Kemal Göktaş da bulunuyor. 

Celal Başlangıç, 1956 yılında İstanbul’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’ndan 1978 yılında mezun oldu. Gazeteciliğe 1975 yılında Ege Ekspres gazetesinde başladı. Daha sonra sırasıyla Demokrat İzmir (1977) ve Politika (1979) gazetelerinde çalıştı. 1981 – 1984 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinin Adana Bölge Temsilciliği, İç Politika Servis Şefliği, Yazı işleri Müdürlüğünü yaptı. Evrensel gazetesinin kurucu genel yayın müdürü oldu. Radikal gazetesinin kurucuları arasında yer aldı. Başlangıç, T24, Gazete Duvar, bianet, Haberdar gibi yayın organlarında yazdı.

Çok sayıda gazetecilik ödülü sahibi olan Başlangıç’ın Kanlı Bilmece, Hayatın Rengi Gökkuşağı, Hayata Söylenmiş Şarkılar, Korku Tapınağı, Trilye’den Yusufeli’ne Adatepe’den Derik’e Hayat Ağacıyla Yaşayanlar isimli kitapları bulunuyor.

Başlangıç, gazeteci Ayşe Yıldırım ile evliydi.

*

*

*

Başlangıç, özellikle 1990'lı yıllarda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşanan hak ihlallerine dikkat çeken haberleriyle tanınmıştı. Şırnak'ın Cizre ilçesi Yeşilyurt Köyü'nde gerçekleşen ve askerlerin köylülere dışkı yedirdiğini ortaya çıkaran haber ile geniş kitlelerce tanınan Başlangıç, hazırladığı dikkat çekici haber dosyaları ve röportajlarla Türkiye basın tarihinde önemli bir yere sahip oldu.

1989 Ocak ayı. Sol başta Cizre'nin Yeşilyurt Köyü Muhtarı Abdurrahman Müştak,
soldan ikinci, dönemin Cumhuriyet Güney İlleri Bürosu Temsilcisi Celal Başlangıç,
sağ başta SHP'li vekiller Fuat Atalay ve Cüneyt Canver. Muhtar Müştak dışkı
yedirme olayını anlatıyor. (Fotoğraf: Cengiz Mumay)

T24

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow