Gazze'de geçici ateşkes: İsrail-Hamas görüşmelerinden 2 gün daha uzatma kararı çıktı

Nov 27, 2023 - 21:59
 0
Gazze'de geçici ateşkes: İsrail-Hamas görüşmelerinden 2 gün daha uzatma kararı çıktı

Gazze'de geçici ateşkes: İsrail-Hamas görüşmelerinden 2 gün daha uzatma kararı çıktı

Gazze'de 4 günlük geçici ateşkesin son gününde yapılan arabulucuların görüşmelerinden 2 gün daha uzatma kararı çıktı

İsrail ile Hamas arasındaki geçici ateşkes dördüncü ve son gününe girerken arabulucuların yürüttüğü uzatma görüşmelerinden karar çıktı. 

Katar tarafı, İsrail ile Hamas arasındaki geçici insani ateşkesin iki gün daha uzatıldığını açıkladı.

Cuma günü başlayan ilk dört günlük geçici ateşkesin bugün gece yarısı bitmesi bekleniyordu.

Uzatma görüşmeleri öncesi neler oldu?

İsrail yönetimi, Hamas'a, bugün sona erecek ateşkesin uzatılması için bir 'seçenek' sunduğunu açıkladı. Hamas'ın dört günlük bir uzatma istediği, İsrail'in ise uzatma durumunda bunun bir günle sınırlandırılması üzerinde durduğu duyuruldu.  

Cuma günü devreye giren 4 günlük ilk ateşkes ve rehine takası mutabakatı sayesinde, Gazze'deki rehineler ile İsrail hapishanelerindeki mahkumların bir kısmı serbest bırakıldı ve acil yardımların Gazze'ye girişini sağladı.

Hamas, aralarında 14 İsrail vatandaşı 17 rehineyi serbest bıraktı. Rehinelerin çoğu doğrudan İsrail'e teslim edildi, geri kalanı ise Mısır üzerinden ayrıldı.

Buna karşılık İsrail, çoğu İsrail askerlerine taş atmak ya da mülke zarar vermekle suçlanan genç erkeklerden oluşan 39 Filistinli tutukluyu serbest bıraktı.

Hamas, başlangıçta planlanandan daha fazla mahkumu serbest bırakmak amacıyla ateşkesi "dört günün ötesine" uzatmak istediğini açıkladı.

ABD ve Mısır'ın desteğiyle Katar tarafından müzakere edilen anlaşma cuma günü yürürlüğe girdi. 

Anlaşma çatışmalara dört gün ara verilmesini, Gazze'ye yardım geçişini ve İsrail'deki 150 Filistinli mahkuma karşılık 50 rehinenin serbest bırakılmasını öngörüyordu.

Cuma gününden bu yana anlaşma kapsamında 39 rehine ve üç mahkûma bir rehine düşecek şekilde 117 Filistinli mahkûm serbest bırakıldı.

Serbest bırakılan en küçük rehine, anne ve babası Hamas'ın 7 Ekim saldırısında öldürülen 4 yaşındaki İsrail-ABD çifte vatandaşı Abigail Edan oldu.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, yaptığı açıklamada ateşkes sona erdiğinde İsrail'in "tüm gücüyle" saldırılarına devam edeceğini söyledi. 

Rehinelerin serbest bırakılmasından önce çelik yelek giyerek Gazze Şeridi'ni ziyaret eden Netanyahu, burada askerlerle konuştu.

İsrail lideri rehinelerle ilgili olarak "Günün sonunda herkesi geri alacağız," diyen Netanyahu "Zafere varana kadar devam edeceğiz. Hiçbir şey bizi durduramayacak," ifadelerini kullandı

Çoğu İsrail'de Taylandlılardan oluşan yirmi dört rehine de anlaşma dışında serbest bırakıldı. 

Gazze'deki sağlık bakanlığına göre, yaklaşık üçte ikisi kadın ve çocuk olmak üzere 13 bin 300'den fazla Filistinli öldürüldü.

Savaşta çoğu ilk saldırıda öldürülen siviller olmak üzere bin 200'den fazla İsrailli de hayatını kaybetti.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow