Gazze'ye gıda yardımı götüren gemiler İsrail saldırısı sonrası yükünü boşaltmadan geri dönecek

İsrail, WCK'ye yapılan saldırının sorumluluğunu üstlendi

Apr 2, 2024 - 22:55
 0
Gazze'ye gıda yardımı götüren gemiler İsrail saldırısı sonrası yükünü boşaltmadan geri dönecek

Gazze'ye gıda yardımı götüren gemiler İsrail saldırısı sonrası yükünü boşaltmadan geri dönecek

Kıbrıs'ın Larnaka Limanı, Gazze'ye deniz yoluyla yardım koridoru oluşturma çabalarında kilit bir rol oynuyor. Ancak WCK'nin saldırının ardından faaliyetlerini durdurması kararı ile bu çabalar büyük sekteye uğradı.

Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Theodoros Gotsis, hafta içerisinde Gazze'ye ulaşan yardım gemilerinin, İsrail saldırılarında 7 yardım görevlisinin ölmesinin ardından 240 ton teslim edilmemiş yardım malzemesiyle birlikte geri döneceğini söyledi.

Gotsis, "World Central Kitchen-WCK" isimli uluslararası gıda yardım kuruluşu çalışanlarının İsrail saldırısında öldürülmesi sonrası faaliyetlerini askıya aldığını belirtti. 

Sözcü ancak bu karardan önce yaklaşık 100 ton yardımın Gazze'de boşaltıldığını söyledi.

İsrail'in Gazze'nin Deyr el Belah semtine dün (1 Nisan) düzenlediği saldırıda uluslararası yardım kuruluşunun Batı ağırlıklı çalışanları ile bir Filistinli hayatını kaybetti.

Kıbrıs'ın Larnaka Limanı, Gazze'ye deniz yoluyla yardım koridoru oluşturma çabalarında kilit bir rol oynuyor.

Ancak WCK'nin, saldırının ardından faaliyetlerini durdurması kararı ile bu çabalar büyük bir sekteye uğradı. 

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana sürdürdüğü sladırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 33 bine yaklaşırken yüz binlerce kişi açlık sorunu yaşıyor.  

İsrail, WCK'ye yapılan saldırının sorumluluğunu üstlendi

İsrail delvetinin resmi X hesabından, ölümlerden ötürü başsağlığı dilerken, sorumluluk önce kabul edilmedi. Bununla birlikte yaşananlarla ilgili bir soruşturma yürütüleceği iddia edildi.  

Netanyahu açıklamasında, "Ne yazık ki geçtiğimiz gün kuvvetlerimizin Gazze Şeridi'ndeki masum insanları istemeden vurduğu trajik bir vaka yaşandı. Savaşta böyle şeyler olur. Meseleyi sonuna kadar araştıracağız. Hükümetlerle temas halindeyiz ve bu olayın bir daha yaşanmaması için her şeyi yapacağız." ifadelerine yer verdi. 

WCK, saldırı sonrası Gazze'deki faaliyetlerini askıya aldı

Bu arada merkezi ABD'nin başkenti Washington'da bulunan yardım kuruluşu World Central Kitchen WCK'den yapılan açıklamada, ekibin saldırı sırasında çatışmasızlık bölgesinde, üzerinde kurumun logosu olan 2 zırhlı araç içerisinde bulunduğu kaydedildi. 

Açıklamada, İsrail ordusu ile koordine içerisinde hareket edilmesine rağmen 100 ton gıda yardımı bıraktığı ambardan ayrıldıktan sonra hedef alındığı bilgisi paylaşıldı.

Bölgedeki operasyonların ivedilikle sonlandırıldığı ifade edilen WCK'nin açıklamasında, gelecekteki çalışmalar için de yakın zamanda karar alınacağı belirtildi.

Kıbrıs Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, yardım kuruluşunun Gazze'deki faaliyetlerini "kurbanlara saygı" ve "güvenlik protokollerini gözden geçirmek" amacıyla askıya aldığını söyledi.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow