Gerilim tırmanıyor... İran, İsrail'e saldırdı

İSRAİL-İRAN GERİLİMİ

Apr 14, 2024 - 00:44
 0
Gerilim tırmanıyor... İran, İsrail'e saldırdı

Gerilim tırmanıyor... İran, İsrail'e saldırdı

İran, İsrail'in Şam'daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına düzenlediği saldırının ardından misilleme saldırısına başladı.

00:33 Yemen'deki Husiler İsrail'e doğru insansız hava araçları fırlatmaya başladı.

00:30 Lübnan'ın İsrail sınır bölgesinde sirenler çalmaya başladı.

00:29 İngiltere, İsrail'in savunmasına yardım edeceğini duyurdu.

00:26 Mısır hava sahası kapandı.

00:26 Lübnan, gece saat 1'den itibaren hava sahasını kapatacağını duyurdu.

00:25 Suriye, Şam çevresindeki hava savunma sistemlerini ve askeri üslerini yüksek alarma geçirdi.

00:17 İran, İsrail'e yönelik İHA saldırısına 'Gerçek Söz' adını verdi. Devrim muhafızları Ordusu yaptığı açıklamada 'İsrail'in suçları cezalandırılacak' dedi.

00:13 İran'ın üçüncü dalga İHA'ları İsrail'e doğru yola çıkarken bazı Arap ülkelerini hava sahasını kapattığını açıkladı. İsrail'de yayın yapan Kanal 12 durumu "İran'ın insansız hava araçları, İsrail ile ilişkilerini normalleştiren Arap ülkelerinin hava savunmaları tarafından durduruldu." diye servis etti. İHA'ların durdurulduğu bilgisi teyit edilmemekle birlikte İbrahim Anlaşmalarından bu yana kimi Arap ülkelerinin İsrail'le ilişkilerini normalleştirerek Filistin direnişine ve İran'a tavır aldığı biliniyor.

İbrahim Anlaşmaları, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında 15 Eylül 2020'de imzalanan, Arap-İsrail normalleşmesine ilişkin ikili anlaşma sürecidir. Donald Trump döneminde başlayan ABD'nin aracılık ettiği bu sürece daha sonra Fas ve Sudan da dahil olurken 7 Ekim'de yaşanan Aksa Tufanı saldırısından sonra Bahreyn anlaşmadan çekildi.

00:04 İran, İsrail'in İran'a yönelik saldırısına hava sahasını açan her ülkeyi hedef alacağını açıkladı.

00:01 İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari: "İran, kendi topraklarından İsrail’e direkt bir saldırı başlattı. İran’dan gelen drone’ları yakından takip ediyoruz. Bu çok ciddi ve tehlikeli bir gerginlik. Savunma ve saldırı kapasitemiz İran’ın düzenlediği bu geniş saldırı karşısında en yüksek seviyede hazır. Müttefiklerimizle birlikte İsrail Savunma Gücü olarak İsrail Devleti’ni ve İsrail vatandaşlarını tüm gücümüzle savunacağız. Biz bu görevi yerine getirmeye kararlıyız."

Gerilim tırmanıyor... İran, İsrail'e saldırdı - Resim : 1

00:01 Ürdün Bölgesel güvenlik kaynakları, Ürdün hava savunmasının, hava sahasını ihlal eden her türlü İran insansız hava aracını veya uçağını engellemeye hazır olduğunu ifade etti.

23:53 İran'dan kamikaze dronlarla üçüncü saldırı dalgasını başlattı.

23:47 Ülkede savaş durumu koşulları geçerli olduğu için Demir Kubbe de aktif. Devlet yetkilileri İsrail'de elektrik kesintisi yaşanacağına dair yayılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Öte yandan İran'ın saldırıda seyir füzeleri kullanacağına dair iddialar İsrail medyasında yer aldı.

23:37 Beyaz Saray’da Savunma, Dışişleri ve CIA'in katılımıyla acil toplantı başlatıldı.

23:36 İsrail Başbakanı Netanyahu X hesabından bir paylaşım yaptı. Netanyahu, "İsrail Devleti güçlüdür, IDF güçlüdür, İsrail halkı güçlüdür. Birlikte ayakta duracağız ve Tanrı'nın yardımıyla birlikte tüm düşmanlarımızı yeneceğiz." dedi.

Gerilim tırmanıyor... İran, İsrail'e saldırdı - Resim : 2

23:24 Irak'ın hava sahasını bütün uçuşlara kapattığı duyuruldu.

23:28 İsrail medyası, Savaş Kabinesi'nin saat 23:00'te Kriya binasının içindeki yeraltı sığınağında toplanacağını "Genişletilmiş Kabine"nin ise bir buçuk saat sonra bir araya geleceğini aktardı.

İsrail, İran'ın Şam'daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenledi. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde toplam 7 kişi öldü. Saldırının ardından İran’ın misillemesi başladı. Tahran’ın İsrail’e onlarca insansız hava aracı ile saldırı düzenlediği bildirildi.

İsrail'in Kanal 12 televizyonu da İran'ın, İsrail'deki hedeflere onlarca İHA fırlattığını bildirdi.

Kanal 12'ye konuşan İsrailli emekli general Amos Yadlin, İHA'ların her birinin 20 kilogramlık patlayıcıyla yüklü olduğunu ileri sürdü. Yadlin, İsrail hava savunma sistemininin İHA'ları imha etmeye hazır olduğunu söyledi.

NETANYAHU'DAN İLK AÇIKLAMA

İsrail Başbakanı Netanyahu yaptığı açıklama, "Savunma sistemlerimiz konuşlandırılmış durumda, hem savunma hem de saldırı açısından her türlü senaryoya hazırız. İsrail Devleti güçlüdür, Ordumu güçlüdür, halkımız güçlüdür. Tanrı'nın yardımıyla birlikte üstesinden geleceğiz." dedi.

HAVA SAHASINI KAPATTI

Devlet televizyonu Al Mamlaka’nın haberine göre Ürdün, cumartesi gecesinden itibaren hava sahasını gelen, giden ve transit geçen tüm uçaklara geçici olarak kapatacak.

ALARM DURUMUNA GEÇTİ

İsrail ordusu, tehdit değerlendirmesinin ardından ülke saatiyle bu gece 23.00'ten itibaren iki gün boyunca geçerli olacak güvenlik talimatlarını açıkladı.

Güvenlik uygulamaları kapsamında İsrail genelinde okullar iki gün tatil edildi. Ülke genelinde uyarı yapılan yerler hariç bin kişiye kadar toplanmaya izin verildi, açık havada çalışmaya ve iş yerlerine ise kısıtlama getirilmedi.

Gazze Şeridi'nin çevresindeki bazı bölgelerde açık havada 100, kapalı mekanlarda 300 kişiye kadar toplanılabileceği belirtildi.

"Çatışma riskinin yüksek" olduğu belirtilen kuzeydeki bölgelerde açık havada 30, kapalı mekanlarda 300 kişiye kadar toplanılmasına izin verildiği, Gazze Şeridi ve kuzeydeki plajların kapatıldığı kaydedildi.

Her iki bölgede de yakınlarda güvenli sığınak bulunması halinde açık alanda veya iş yerlerinde çalışılabileceği belirtildi.

Güvenlik uygulamalarının yürürlüğe konulduğu kuzeydeki bölgeler ile Gazze Şeridi çevresinde, yakınlarda güvenli sığınak olması halinde açık alanda veya iş yerlerinde çalışılabileceği bildirildi.

Her iki bölgede de yakınlarda güvenli sığınak bulunması halinde açık alanda veya iş yerlerinde çalışılabileceği kaydedildi.

İSRAİL-İRAN GERİLİMİ

İsrail, İran'ın Şam'daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde toplam 7 kişi ölmüştü.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini belirterek, "Kötü rejim bir hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacak" ifadelerini kullanmıştı. ABD Başkanı Joe Biden da İran'ın İsrail'e yönelik saldırı tehditleri karşısında Tel Aviv'e "sarsılmaz" şekilde destek vermeye devam edeceklerini belirtmişti.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ise "İran, topraklarından bize saldırırsa karşılık vereceğiz, İran'a saldıracağız" açıklamasını yapmıştı.

Bazı ülkeler, bölgede tırmanan gerilim üzerine vatandaşlarına İran ve İsrail'e seyahat etmeme tavsiyesinde bulunmuştu.

Odatv.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow