Hakan Fidan ile Fethullah Gülen dost mu, düşman mı?

Hakan Fidan Gülen ile sadece iki kez mi görüştü, öncesi de var mı?

Jun 26, 2024 - 18:46
Jun 27, 2024 - 04:36
 0
Hakan Fidan ile Fethullah Gülen dost mu, düşman mı?

YUSUF İNAN YAZDI...

Hakan Fidan ile Fethullah Gülen dost mu, düşman mı?

Hakan Fidan artık Türk siyasetinin en popüler ismi. Her söylediği, her hareketi, her iması gündem oluyor. Cumhurbaşkanı adayları arasında ilk sırada yer alıyor.

Siyasi kulislerde Dışişleri Bakanlığı sonrasında Cumhurbaşkanı yardımcısı olacağı bile konuşuluyor.

İşte gözde istihbaratçı, şimdilerde gözde siyasetçi Hakan Fidan HaberTürk televizyonunda ilk defa 15 Temmuz ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Gazeteci ve yazarlar arasında “Hakan Fidan’ın sesini duydun mu?” tarzı konuşmaların gölgesinde Hakan Fidan'dan sıradışı bir hamle geldi.

Hakan Fidan,  HaberTürk söyleşisinde, Bylock ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Bylock'tan çok istifade ettiklerini söyledi.

Türkiye'de bilişim sektörünün ilklerinden birinin kurucusu olarak söylemek istiyorum ki, Bylock konusunda ben Hakan Fidan gibi düşünmüyorum. Hakan Fidan Bylock'a sızdıklarını söylüyor. Cemaat gibi bir yapı, Bylock programının deşifre olmasından sonra, kendi kurdukları, yönetimi kendilerinde olan Bylock serverını neden kapatmadı, tüm verileri silerek neden yok etmedi?

MİT'in eline geçmesine  neden izin verdi?

Bir diğer ayrıntı da; Ak Parti Milletvekilleri, Bakanlar ve aileleri başta olmak üzere,  yüzbinlerce insanı Bylock'a üye olmaya neden teşvik etti?

Ben istihbaratçı değilim, Hakan Fidan kadar ince konuları bilemem ama bu soruların cevaplarının bilinmemesi insanları kuşkulandırıyor.

HaberTürk söyleşisinden:

Bu soru ve cevabı çok önemli;

"Sizin 13 yıllık MİT Başkanlığı döneminize dair en çok konuştuğunuz başlıklardan biri de siz FETÖ’nün direkt olarak hedef aldığı isimlerden birisiniz. 7 Şubat 2012’de ifadeye çağrılmanız, ben şunu merak ederim: İfadeye çağrıldığınızda ne hissettiniz? Cumhurbaşkanıyla bir görüşmeniz oldu, kendisi size ne söyledi ve şayet ifade vermeye gitseydiniz sizce ne olacaktı? Nasıl bir Türkiye’de yaşıyor olacaktık?"

Hakan Fidan'ın Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yayınlanan cevabı;

7 Şubat, örgütün aslında sisteme yönelik niyetlerini operasyonel büyük bir operasyona geçirdiği ilk hamlelerden biri oldu. Daha önceki hamlelerini başka merkezlere yaparken, burada bu sefer Başbakanımız tarafından atanmış, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmış bir bürokratın hedef alınması, Milli İstihbarat Teşkilatını yöneten şahsın, aslında niyetini belli ediyor. Ondan önce biz atandığımızda zaten İsrail tarafından muazzam bir hedef alınmamız vardı. O dönem, Ehud Barak dahil, herkes bizi hedef ittihaz etmişti. Onlar konuşmayı bırakınca bu sefer FETÖ’cüler bu işi ele aldılar.

Onlar şunu görüyorlar: Bizim, sistemde onların emniyet, istihbaratta ve diğer yerlerde oluşturmaya başladıkları imparatorluğa artık göz yummayacağımızı, buradaki gidişatı gördüğümüzü, devlette paralel bir yapının asla var olmayacağı meselesindeki hassasiyetimizi, Cumhurbaşkanımızın da bu konudaki hassasiyetini biliyorlar.

Söyleşi uzun, ben ilgili bölümü aldım.

Şimdi şaşırdığım ve kafamın karıştığı, Türkiye'de birçok insanın da kafasının karıştığı bölüme gelelim. Malum Fehmi Koru Fethullah Gülen ile görüşmek için Pensilvanya'ya gitmişti. Fehmi Koru yanına Alaaddin Kaya'yı da almak istemiş. Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan onay vermiş.

Fehmi Koru o görüşmede Fethullah Gülen'in, “Fehmi Bey, Hakan Bey’in (Fidan)kendisi de zaten buradaydı” dediğini açıkladı.

İlginç değil mi?

Fehmi Koru'dan önce, Pensilvanya'ya Fethullah Gülen'e, MİT Başkanı Hakan Fidan gitmiş. Fehmi Koru, Hakan Fidan'dan ya birkaç saat, ya da birkaç gün sonra gitmiş.

Fehmi Koru Cumhuriyet Gazetesi'nden Selin Ongun'a verdiği röportajda Hakan Fidan'ın Fethullah Gülen ile iki kez görüştüğünü söylüyor.

Odatv, "Hakan Fidan Fethullah Gülen'le yüz yüze ne konuştu" diye soruyor. Hakan Fidan bu soruya cevap vermemiş. İnterneti taradım böyle bir açıklamaya denk gelmedim.

Fehmi Koru'nun bu açıklamasını Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca da doğruluyor ve detay veriyor; Karaca, "Beyaz Saray görüşmesinde; Obama'ya Hocaefendi ile ilgili bir dosya verilirken; B. Arınç; Pensilvanya'da Hocaefendi'nin yanındaydı." diyor.

Tüm bu olaylar zinciri bana şaşırtıcı geliyor.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın "sır küpüm" dediği bürokrat; 17- 25 Aralık, 15 Temmuz darbe girişimi ile suçlanan, FETÖ olarak anılan bir yapının liderini iki kez ziyaret ediyor.

Hemde, 7 Şubat 2012 MİT Krizi olarak tarihe geçen olayda Hakan Fidan'ı ifadeye çağıran yapının lideri, Amerika'nın Pensilvanya eyaletindeki çiftliğinde Hakan Fidan tarafından ziyaret ediliyor.

Ben bu durumu şaşırtıcı buluyorum.

Yeniçağ Ahmet Takan'ın haberi:

Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında bir iddia ortaya attı. "Fidan'ın son dönemde Katar'a gizli ziyaretler yaptığını" öne süren Takan, "AKP'de çok önemli isimlerden duymasam kaleme almayı hiç düşünmem" diyerek, "Hakan Fidan, Katar ziyaretlerinde Fethullah Gülen cemaatinden bazı isimlerle bir araya geliyor, barış görüşmeleri yapılıyor" iddiasında bulundu. Köşe yazısının tarihi; (9 Şubat 2017)... Ahmet Takan doğru söylüyorsa, bu ne samimiyet, demeden kendimi alamıyorum.

Kafamı karıştıran bir diğer konu da, Hakan Fidan'ın MİT Başkanı olduğu dönemde, adına FETÖ operasyonu denilen yurt dışı operasyonlar oldu.

Adına yurt dışı FETÖ operasyonu denilen operasyonlarda dikkatimi çeken ayrıntı, FETÖ ile sorunu olan, muhaliflere operasyon yapılması oldu. Hatta Ukrayna'daki FETÖ operasyonu medyada çok ses getirmişti.

Sonrasında Ukrayna'daki FETÖ operasyonun FETÖ üyesi birine değil de, FETÖ muhalifi, FETÖ ile üst düzeyde defalarca mahkemelik olmuş Ak Parti kurucusu bir gazeteciye yapıldığı, o gazeteci ve iş insanın FETÖ'nün dünya çapındaki adak ve kurban pazarını çökerttiği, FETÖ'nün hedefinde olduğu, o operasyon ile Ukrayna'da dalgalanan Türk bayrağının ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğraflarının indirildiği, FETÖ'nün milyon dolarlık adak ve kurban pazarının önündeki engelin kaldırıldığı ortaya çıkmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Sır küpüm" dediği bürokratın yaptırdığı öne sürülen FETÖ operasyonu, aslında FETÖ lehine Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yapılmış çok stratejik bir hamle olduğu açıkça görülmüştü.

Tüm bunları alt alta yazdım ve Yapay Zeka'ya sordum. "Hakan Fidan ile Fethullah Gülen dost mu, düşman mı?"

Ne cevap verdi dersiniz?

Cevap şaşırtıcıydı... Ancak burada yazmayacağım. Merak eden Yapay Zeka'ya sorabilir. Veya kendisi analiz edebilir. Çok karmaşık bir konu değil. Her şey açık ve net!

Benim esas merak ettiğim Can Ataklı!

Bu yazıyı okuduğunda beyni yanacak, yayına ara vermek zorunda kalacak!

- 7 Şubat 2012 Gülen ekibi Hakan Fidan'ı ifadeye çağırıyor.

- 17 -25 Aralık operasyonları oluyor.

- Hakan Fidan iki kez Fethullah Gülen'i Pensilvanya'daki çiftliğinde ziyaret ediyor.

- Cemaat Bylock serverını silip yok etmek yerine MİT'e, Hakan Fidan'a teslim ediyor.

- Yüzlerce Ak Parti kurucusunu, Ak Parti Milletvekili ve Bakanları ve ailelerini Bylock'a üye yapıyor.

- 15 Temmuz Darbe Girişimi oluyor, Halit Esendir sekiz yıl sonra, Gülen'in gündüz gözüne darbe mi olur, bu bir oyun dediğini açıklıyor.

- MİT, Hakan Fidan adı kullanılarak yurt dışında operasyon yapılıyor. Operasyon yapılanlar, Ak Parti kurucusu, FETÖ muhalifi, FETÖ ile mahkemelik olmuş, FETÖ'nün milyon dolarlık adak ve kurban pazarını çökerten bir gazeteci ve iş insanı çıkıyor.

- Daha da önemlisi, bu operasyonla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafları ve Türk bayrağı indiriliyor.

Ukrayna'daki FETÖ yapılanması korunuyor.

Ukrayna'da indirilen Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafları:  İndirilen fotoğrafların tamamı  için tıklayın...

*

*

Bunlar bir kenara, Hakan Fidan ile Fethullah Gülen'in tanışıklığı ve buluşması sadece iki görüşme ile mi sınırlı, öncesi de var mı?

Bu soruların cevapları sadece benim ve meraklılar için değil, Başkan Erdoğan için de önemli!

Hakan Fidan madem Cumhurbaşkanlığı yolunda ilerliyor. Hakkındaki sorulara ve soru işaretlerine de cevap vermelidir diye düşünüyorum.

YUSUF İNAN / YEREL GÜNDEM

www.yerelgundem.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

İnstagramfondinan2016

E-Mail: editor@yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow