İngiltere 4 Temmuz'da erken genel seçimlere gidiyor

Başbakan, "Ekonomik istikrar her türlü başarının temelidir."

May 23, 2024 - 18:36
 0
İngiltere 4 Temmuz'da erken genel seçimlere gidiyor

İngiltere 4 Temmuz'da erken genel seçimlere gidiyor

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, birçok spekülasyonun ardından yaptığı bir konuşmada sürpriz bir kararla genel seçimlerin 4 Temmuz'da yapılacağını teyit etti.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, sürpriz bir kararla ülkesinin 4 Temmuz'da sandık başına gideceğini duyurdu. 

Başbakan Bakanlar Kurulu toplantısını salıdan çarşamba gününe çekmiş, bu hamle seçim tarihinin açıklanacağına dönük söylentilerin yayılmasına neden olmuştu. 

Duyurunun, ülkedeki enflasyonun son üç yılın en düşük seviyesi olan yüzde 2,3'e gerilediğinin açıklanmasının ardından gelmesi dikkati çekti. 

Konuşmasında İngiliz ekonomisine ve kendi hükümetinin yönetme kabiliyetine atıfta bulunan Başbakan, "Ekonomik istikrar her türlü başarının temelidir." dedi.

İngiliz halkı için "işlerin kolay olmadığını" kabul eden Sunak, ancak hükümetinin net bir plan takip ettiğini vurguladı.

Sunak'ın çizdiği olumlu tabloya rağmen kamuoyu yoklamaları Muhafazakar Parti'nin 14 yıllık iktidarın ardından seçimlerde önemli oy kaybı yaşayacağını ve İşçi Partisi'nin seçimden ilk sırada çıkacağını işaret ediyor.

Muhafazakar Parti son dönemde, kötü ekonomik gidişat ve parti liderlerinin istifaları ile sonuçlanan skandallarla çalkalandı.

Genel seçimlerde İngiliz seçmenler Avam Kamarası için 650 üye seçecek. Avam Kamarasında çoğunluğu elde eden parti, liderinin başbakan olacağı bir sonraki hükümeti kuracak.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow