İran, İsrail'e misilleme saldırısı düzenlemek için SİHA gönderdi

İsrail'den füze ateşlendiğine dair bir bilgi paylaşılmadı.

Apr 14, 2024 - 00:34
 0
İran, İsrail'e misilleme saldırısı düzenlemek için SİHA gönderdi

İran, İsrail'e misilleme saldırısı düzenlemek için SİHA gönderdi

İsrail ordusu, İran’ın ülkeye saldırmak üzere silahlı insansız hava araçları (İHA) gönderdiğini açıkladı. Ordudan Cumartesi akşamı yapılan açıklamada, İHA’ların İsrail topraklarına ulaşmasının saatler sürebileceği belirtildi. Haaretz, ilk SİHA'ların yerel saatle 02.00'de İsrail topraklarına ulaşacağını yazdı.

İran Devrim Muhafızları tarafından yapılan açıklamada ise, İsrail topraklarına "onlarca İHA ve füze" gönderildiği belirtildi.

İsrail'den füze ateşlendiğine dair bir bilgi paylaşılmadı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülkenin savunma sistemlerinin aktif hale getirildiğini ve ordularının hazır olduğunu söyledi.

Netanyahu, "Bir prensibi net şekilde ortaya koydum: Kim bize zarar verirse, biz de ona zarar veririz. Her tür tehdide karşı kendimizi koruyacağız. Bunu soğukkanlı ve kararlı bir şekilde yapacağız" dedi.

SİHA'ların güzargahındaki Irak hava sahasını kapattığını açıkladı.

Beyaz Saray, İran'ın devam eden hava saldırısına karşı İsrail'in savunmasına destek vereceğini açıkladı.

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adrienne Watson Cumartesi günü yaptığı açıklamada, "İran, İsrail'e havadan saldırı başlattı" dedi ve ekledi: "ABD, İsrail halkının yanında duracak ve İran'dan gelen bu tehditlere karşı onların savunmasını destekleyecektir."

İran'ın Şam'daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlenmişti.

Saldırıda, İran Devrim Muhafızları’ndan ikisi general yedi kişi ölmüştü.

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney,  İsrail'in düzenlediğini söylediği saldırının ülkesinin topraklarına yönelik bir saldırı anlamına geldiğini belirterek, "Kötü rejim bir hata yaptı. Cezalandırılmalı ve cezalandırılacak" demişti.

BBC TÜRKÇE

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow