İsrail, Filistinli sivillerin zorla gönderildiği Gazze'nin güneyini vuruyor

Almanya: Siviller için gerçek koruma sağlayın

Dec 4, 2023 - 23:15
 0
İsrail, Filistinli sivillerin zorla gönderildiği Gazze'nin güneyini vuruyor

İsrail, Filistinli sivillerin zorla gönderildiği Gazze'nin güneyini vuruyor

Tel Aviv ve Hamas arasındaki kısa süreli ateşekesin ardından İsrail güçleri Filistinlilerin geçiş yaptığı Gazze'nin güneyindeki operasyonlarını artırdı. Almanya, İsrail'i Gazze'deki sivilleri çatışmalardan gerçek ve etkili bir şekilde korumaya çağırdı.

İsrail güçleri, sivillerin korunması için uluslararası eleştirilerin arttığı dönemde Filistinlilerin yerlerinden edildiği Gazze Şeridi'ndeki operasyonlarını genişletti.

Görgü tanıklarının AFP'ye verdiği bilgiye göre onlarca İsrail tankı, askeri taşıyıcı ve buldozer Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kasabası yakınlarına girdi.

Ordu sözcüsü Daniel Hagari, İsrail Savunma Kuvvetleri'nin (IDF) "Hamas'ın kalesi olan her yerde operasyon yaptığını" söyledi.

Güney Gazze'deki hastanelerde jeneratörler için yakıt rezervlerinin tükenmek üzere olduğu belirtildi. 

Nasser hastanesinin bulunduğu Han Yunus'taki Unicef sözcüsü James Elder bir videoda "Buradaki çocukları vuran dehşeti tarif etmekte kelimeler yetersiz kalıyor. Kurbanların arasında toplu halde gelen çocuklar görüyorum" dedi.

IDF, savaşın başlamasından bu yana İsrail ordusunun "yaklaşık 10.000 hava saldırısı" gerçekleştirdiğini söyledi. 

Almanya: Siviller için gerçek koruma sağlayın

Alman hükümeti, İsrail ordusunu Gazze Şeridi'ndeki yüz binlerce sivili, bölgede yoğunlaşan çatışmalardan gerçek ve etkili bir şekilde korumaya çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sebastian Fischer, "İsrail'den sadece sivillerin tehlikeli bölgeyi terk etmelerini istemesini değil, aynı zamanda başka bir yerde gerçekten ve etkili bir şekilde güvenli barınak bulabilmelerini sağlamasını bekliyoruz" dedi. 

Abbas, Harris ile görüştü

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile yaptığı telefon görüşmesinde, Gazze ve işgal altındaki toprakların tamamından "Filistinlilerin zorla yerinden edilmesine" karşı olduğunu bildirdi. 

ABD, İsrail'i artan sivil ölümleri konusunda uyardı. Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Gazze'den "yıkıcı" görüntüler geldiğini belirterek "Çok sayıda masum Filistinli öldürüldü. Masum sivilleri korumak için daha fazlasını yapın" dedi. 

"Gazzelileri kendi topraklarından çıkarma niyetimiz yok"

İsrail ordu sözcüsü Jonathan Conricus, Gazzelileri kendi topraklarından çıkarıp Mısır'a gitmeye zorlamak gibi bir niyetleri olduğunu reddetti. Conricus gazetecilere yaptığı açıklamada "Oradaki insanları tahliye etmeye çalışmıyoruz" dedi.

İsrail ordusu bugün erken saatlerde de başta Cenin olmak üzere işgal altındaki Batı Şeria'da operasyonlar başlattı ve yaklaşık 30 askeri araç konuşlandırdı.

Bu arada gece düzenlenen bir hava saldırısında Gazze'nin kuzeyindeki Kamal Adwan hastanesinin girişi vuruldu ve birkaç kişi öldü. Hamas bu saldırıyı uluslararası insancıl hukukun "ciddi bir ihlali" olarak nitelendirdi.

AFP'nin hastaneyi bombalayıp bombalamadığı sorusuna İsrail ordusu hemen yanıt vermedi. İsrail Hamas'ı hastanelerin içine ya da altına askeri altyapı yerleştirmek ve sivilleri canlı kalkan olarak kullanmakla suçluyor.

İsrail askerleri 27 Ekim'de Gazze'de bir kara saldırısı başlatarak kuzeydeki bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirdi. Hamas ile bir hafta süren ateşkesin sona ermesinin ardından Cuma günü çatışmaların yeniden başlamasından bu yana ordu ağırlıklı olarak hava saldırıları düzenledi. 

İnsan kalkanı eleştirisi

Bazı eleştirmenler İsrail'in "insan kalkanı" argümanını dikkatleri kendi davranışlarından başka yöne çekmek için kullandığını, uluslararası hukukun hala devletleri savaş sırasında sivil yaşamı korumakla yükümlü kıldığını belirtiyor. 

İsrail'in Hamas'ın hastaneleri militanlarını gizlemek için kullandığına dair sunduğu kanıtlar eleştiriliyor.

Filistinli yetkililer, Hamas'ın İsrail'in güneyine yönelik saldırısıyla başlayan savaşta yüzde 70'i kadın ve çocuk olmak üzere 15.523 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kidreh, "Geçtiğimiz saatler içinde sadece 316 ölü ve 664 yaralı enkazdan çıkarılarak hastanelere getirilebildi, ancak çok sayıda kişi hala enkaz altında" dedi.

Yetkililere göre Hamas'ın ekim ayında düzenlediği saldırıda İsrail'de çoğu sivil yaklaşık 1.200 kişi hayatını kaybetti.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow