İsrail Refah'ta kara savaşını genişletiyor

ABD'den Refah için 'sınırlı' açıklaması

May 28, 2024 - 22:38
 0
İsrail Refah'ta kara savaşını genişletiyor

İsrail Refah'ta kara savaşını genişletiyor

İsrail ordusu, yerlerinden edilmiş yüz binlerce Filistinli'nin sığındığı Refah'taki bir yerleşkeye düzenlediği saldırıda en az 45 kişinin hayatını kaybetmesinden sonra kentte kara savaşını genişletiyor.

Salı günü bölgeden gelen sınırlı bilgiler, İsrail ordusunun kent merkezine yaklaştığını ve hakim noktalara asker yerleştirdiğini gösteriyor.

İsrail ordusu, askerlerinin Refah'taki "terör hedeflerine" karşı faaliyetlerini sürdürdüğünü açıkladı.

Bölgede kamplarda yaşayan çok sayıda kişi, şehrin batı bölgelerinin gece boyunca yoğun bombardımana maruz kaldığını aktarıyor.

İsrail ordusu Refah'ın doğusundaki sivillere, "genişletilmiş insani bölge" olarak tanımlanan kıyı şeridine gitmeleri çağrısı yapıyor.

Ordu genişleyen kara savaşı için de "Birliklerimiz teröristlerle yakın mesafe çatışmaya giriyor ve bölgedeki terör tüneli şaftlarını, silahlarını ve ek terör altyapısını tespit ediyor." açıklaması yaptı.

Reuters haber ajansı, yerel sağlık yetkililerine dayandırdığı haberde, en az 21 kişinin el-Mawasi'deki çadır bölgesine düşen tank mermileri nedeniyle öldüğünün aktarıldığını bildiriyor.

Hamas kontrolündeki sivil savunma biriminden bir yetkili de Fransız AFP haber ajansına, İsrail'in çadır bölgesine “ölümcül bir saldırı” düzenlediğini söyledi.

Filistin medyasında, çadırlarla çevrili kumlu bir alanda en az beş cesede ait görüntüler yer alıyor.

İsrail ordusu ise El Mawasi'deki ölümlere ilişkin iddiaları yalanladı.

ABD'den Refah için 'sınırlı' açıklaması

Birleşmiş Milletler, yaklaşık bir milyon kişinin Refah'taki çatışmalardan kaçtığını, ancak birkaç yüz bin kişinin hâlâ bölgede kalmış olabileceğini kaydediyor.

Bölgedeki gazeteciler, binlerce kişinin Salı günü erken saatlerde eşekler ve atların çektiği arabalara doluşarak kuzeye doğru ilerlemeye çalıştığını aktardı.

İsrail sivil ölümlerine ve artan uluslararası baskıya karşın Refah konusunda geri adım atmıyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Refah’taki siviller konusunda Tel Aviv yönetimini uyarmıştı. Biden ilgili röportajında burada “sınırlı” bir harekat yürütüldüğü görüşünü savunmuştu.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklama, Refah’taki harekatın halen bu şekilde değelendirildiğini açıkladı.

Hamas son 48 saatte 70’ye yakın kişinin bu bölgede öldürüldüğünü açıkladı

BBC TÜRKÇE

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow