İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cem Karakeçili istifa etti: 'Akşener sürekli yanlış notalara basıyor'

Görevden alma ve istifa dalgası

Feb 26, 2024 - 15:54
 0
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cem Karakeçili istifa etti: 'Akşener sürekli yanlış notalara basıyor'

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cem Karakeçili istifa etti: 'Akşener sürekli yanlış notalara basıyor'

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cem Karakeçili sosyal medyadan yaptığı paylaşımla partiden istifa ettiğini açıkladı.

X (Eski adıyla Twitter) üzerinden paylaşım yapan Karakeçili, "Her veda zordur çünkü zor zamanlarda, doğru amaçlarla, güzel duygularla, cesur insanlarla iyi günler geçirdim. Her şey için minnettarım, tüm İYİ Parti ailesine teşekkür ediyorum" dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in hata yaptığını söyleyen Karakeçili, "Gelinen noktada partinin idaresi, tokmağın birinin, davulunsa başkasının elinde olduğu, siyasal bir gürültü kaynağına dönüşmüştür" ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:

"Bu hazin durumu üzüntüyle izleyen partimizin milyonlarca seçmeni ise davul ve tokmak arasında sıkışıp kalmıştır."

Karakeçili, "Genel Başkan Sn. Meral Akşener oldukça bilgili bir siyasetçi, fazlasıyla tecrübeli bir orkestra şefi olmasına rağmen, en iyi bildiğini zannettiğimiz enstrümanlara ısrarla yanlış parçalar icra ettirmekte, en iyi bildiğini varsaydığımız notalara da sürekli yanlış basmaktadır" dedi.

Partiye yönelik "operasyon" iddialarına yanıt olarak ise Karakeçili, "Operasyon denen şey, kökleri dışarı aranmasına gerek olmayacak kadar içeridedir, bünyededir ve alenidir" dedi ve ekledi:

"Benim bildiğim ve anladığım siyaset, çatışmaları ve çıkarları uzlaştırma sanatı olan siyasettir. Savaş ve düşmanlık siyaseti değil."

Twitter paylaşımını geçin
Uyarı: BBC üçüncü taraf sitelerin içeriğinden sorumlu değildir.

Twitter paylaşımının sonu

Görevden alma ve istifa dalgası

31 Mart seçimlerine 81 ilde kendi adaylarıyla katılacağını duyuran İYİ Parti'de bir süredir istifalar, görevden almalar ve disipline sevk kararları peş peşe geliyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Aralık ayında, CHP ile seçim ittifakını savunan ve partinin son Genel İdare Kurulu toplantısında ittifakın gerekli olduğunu söyleyen Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Zeki Üçok’u görevden almıştı.

Bu kararın duyulmasından kısa süre sonra, "En azından İstanbul ve Ankara’da işbirliği için mücadele ettim" açıklaması yapan Genel Başkan Yardımcısı Ece Güner istifa etmişti.

Bundan önce de, İstanbul’da seçim iş birliğini savunan İYİ Parti İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Grup Başkanı İbrahim Özkan, Akşener’in isteği doğrultusunda görevinden istifa etmişti.

İBB Meclisi’nde 9 üyeyle temsil edilen İYİ Parti grubu, aynı gün Özkan’ın yerine yeni başkanı belirlemek için seçim yapmış ancak Özkan yeniden İYİ Parti Grup Başkanı seçilmişti. Bu tutumu "isyan, meydan okuma" olarak gören Akşener’in talebi doğrultusunda, meclis üyeleri "kesin ihraç" talebiyle disipline sevk edilmişti.

İYİ Partililer Özkan’ın yeniden Grup Başkanı seçilmesinin, parti yönetimine "açık başkaldırı" olduğunu belirterek bu tutumdan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu sorumlu tutmuş ve İmamoğlu'nu "partiye operasyon çekmekle" suçlamıştı.

İmamoğlu ise "operasyon" iddialarını reddetmiş, Akşener'in kendisiyle ilgili olarak yaptığı "Eli genel merkezlerinde, gözü başka mevkilerde, boş zamanlarında da İstanbul'da olanlar bu şehri yönetemez" açıklaması sonrası “Bu söylenen, siyasi, muğlak, geçerliliği olmayan birtakım tariflere asla muhatap olmayacağım" demişti.

BBC TÜRKÇE

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow