İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çok özel şehir plancısı mı var?

Bu şehir plancısı Tunç Soyer'e ne kadar yakın?

Dec 2, 2023 - 01:00
 0
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çok özel şehir plancısı mı var?

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çok özel şehir plancısı mı var?

Ercüment ŞAHİN  YAZDI...
Bir önceki yazımızda Çeşme Dalyan’da bulunan bir arsaya 5 binlik ÇOK ÖZEL bir nazım imar planı değişikliği teklifi yapıldığından bahsetmiştik. Bu teklif, İzmir Büyükşehir Belediye meclisince kabul edilmiştir.
 
Şahsa özel yapılan bu nazım imar plan değişikliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi imar komisyonundan geçirilirken, “bu nazım imar plan değişikliğinin 25 binlik üst plana uygun olduğu da” belirtilmiştir!!!
 
Oysa, Çeşme Dalyan bölgesinin 25 binlik üst planının daha önceden mahkeme kararıyla iptal edildiği için bu bölgenin 25 binlik bir üst planının olmadığı ortaya çıkmıştır.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu ÇOK ÖZEL 5 binlik Nazım İmar Planının, olmayan bir 25 binlik üst plana uygun olduğuna karar verebilmiş ve bunu da herkese beyan etmiştir. 
 
Biz de “İzmir kimlere kaldı?” başlığı ile yapılan bu yanlışı eleştirmiştik.
 
Elimize daha sonra ulaşan belgelerden, Çeşme’de  başka bir özel plan değişikliği girişiminin olduğu bu girişim sırasında  yaşananların ise  çok daha ilginç olduğu görülmektedir!!!!! 
 
Özel İmar Planı değişikliği sürecinde yaşananları  anlatan belgenin bir bölümünü aşağıda sunuyorum…
 
Özel imar planı değişikliği isteyen Merkez Tur Sitesi yönetimi üyelerine yaşananları WhatsApp’ta 
 
“Özel imar planı değişikliği ile ilgili olarak 5 şehir plancısı ile görüşme yapıldığını, özel plan değişikliğinin ilk dört plancı ile gerçekleştirilemeyeceğini gerekçeleri ile anlatıldıktan sonra beşinci plancı ile görüşüldüğünü,
 
Bu plancının; 
 
Tunç Soyer’e yakın olduğunu,
 
Daha önceden Büyükşehir Belediyesinde benzer işler yaptığını,
 
Özel imar planı değişikliği isteyen yöneticileri Tunç Bey ve İmar Müdürü İrfan Bey ile bir araya getirdiğini,
 
Toplantıda Tunç Beyin “DOĞUŞ BEYİ BELEDİYENİN BİR ŞEHİR PLANCISI OLARAK GÖRÜN, PLANLARINIZI ÇİZDİRİN VE BANA TEKRAR ÖYLE GELİN” dediğini,
 
Bütün bu yaşananların kendilerini Doğuş Bey’e yönlendirdiği” şeklinde anlatmıştır.
 
Anlatılanlara koşut olarak biz de buradan Tunç Soyer ve İzmir BŞB İmar Komisyonu Başkanı İrfan Önal’a (İmar müdürü İrfan Beyin, İmar Komisyonu Başkanı  İrfan Önal olduğunu varsayarak) soruyoruz:
 
a)-İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dışarıda ÖZEL İMAR PLAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLEN ŞEHİR PLANCISI MI VARDIR?
 
b)-Özel İmar Planı değişikliği isteyen herkese randevu veriyor, görüşme yapıyor musunuz?
 
c)-Büyükşehir Belediye Başkanı, İmar Komisyonu Başkanı ve Özel İmar Plan Değişikliği Yapabilen Şehir Plancısının ve özel imar planı değişliği isteyen kişilerin bir araya gelerek imar plan değişikliği toplantıları yapması etik midir, değil midir?
 
d)-Özel İmar Planı değişikliği yapılmasının neresinde kamu yararı, şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına uygunluk vardır?
 
e)-İzmir’de görev yapan diğer şehir plancılarına plan değişikliği yapma konusunda neden fırsat eşitliği sağlanmamaktadır?
 
f)-Batı Plan ve sahibi Doğuş Baldan görev süreniz içerisinde gerek Seferihisar’da, gerekse İzmir BŞB’nde bugüne kadar kaç adet özel imar planı değişikliği teklifi sunmuş ve bu tekliflerin kaçı tarafınızca uygun bulunarak gündeme alınmıştır?
 
g)- Bir soru da İzmir Şehir Plancıları Odası Başkanlığı’na, özel imar planı değişikliğine ilişkin olarak üyelerinizden tarafınıza bugüne kadar kaç adet şikayet  gelmiştir???
 
Sorularımız devam edecek…
 
Ercüment ŞAHİN  (Şehir Plancısı)

 

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow