Kıyiv'de Cumhurbaşkanı Zelenskıy'ın katılımıyla iftar programı düzenlendi

ZELENSKIY SAVAŞ NEDENİYLE ACI ÇEKEN TÜM HALKLARA BARIŞ DİLEDİ

Mar 26, 2024 - 22:18
 0
Kıyiv'de Cumhurbaşkanı Zelenskıy'ın katılımıyla iftar programı düzenlendi

Kıyiv'de Cumhurbaşkanı Zelenskıy'ın katılımıyla iftar programı düzenlendi

Kıyiv'de 25 Mart 2024 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ın katılımıyla Ukrayna'daki Müslüman topluluğunu bir araya getiren iftar programı düzenledi. 

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 25 Mart 2024 tarihinde başkent Kıyiv'de Kırım Tatar Milli Meclisi temsilcileri, Ukrayna devletindeki Kırım Tatar bürokratlar, Ukrayna ordusunda görevli Müslüman askerler, Ukrayna Müslüman toplumunun temsilcileri, Müslüman yabancı diplomatik misyon temsilcileri ve Ukrayna devlet yöneticilerinin katılımı ile gerçekleşen iftar programına iştirak etti.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilciliği, Kırım Müftülüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edilen iftar programı Kırım Müftülüğünün Kıyiv’deki merkezinde gerçekleşti. Programa Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Cumhurbaşkanı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı Kırılo Budanov, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilcisi Tamila Taşeva, Kırım Müftüsü Ayder Rüstemov, Türkiye Cumhuriyeti Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Başkanı ve Baş Ombudsman Şeref Malkoç ile Türkiye, Türkmenistan, Filistin, Özbekistan, Mısır, Libya Cumhuriyeti, Pakistan, Endonezya, Güney Afrika, Azerbaycan, Cezayir, Sudan, Katar, Irak ve Kırgızistan Büyükelçilikleri temsilcilerinin yanı sıra birçok misafir katıldı.

İftar programının açılış konuşmasını, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu yaptı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi.

Geçen yıl yeni bir gelenek başlattık; kutsal Ramazan ayını bu şekilde birlikte kutlamak için. Devletimizin siyasi liderliği, askeri komutanlığı, Ukraynalı Müslüman topluluğumuzun temsilcileri, Kırım Tatar Milli Meclisi ve diplomatlar hep birlikte bir araya geliyoruz. Bugün burada geçen sene olduğu gibi toplandığımız için çok mutluyum. Birlik her zaman önemlidir. Hayat, savaş ve kötülüğün gölgesinde kaldığında birlik daha da büyük önem kazanıyor" dedi.

ZELENSKIY SAVAŞ NEDENİYLE ACI ÇEKEN TÜM HALKLARA BARIŞ DİLEDİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı, çatışmalar nedeniyle olağan yaşantıdan ve güvenlikten mahrum kalan Suriye, Gazze, Libya ve Sudan halklarına barış ve huzur dileyerek, "Biz Ukrayna'da hayata değer veren herkese gerçek güvenlik diliyoruz. Savaşta evleri yıkılan tüm halklara dürüst barış diliyoruz. Ukrayna ve tüm halklar için adalet diliyoruz. Bu Ramazan ayı hepimize, milletimize, devletimize hayırlara vesile olsun. Ve birliğimiz daim olsun." ifadelerini kullandı.

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna’yı savunan askerlere teşekkür ederek, “Sadece vatandaşlık görevinizi değil dini görevinizi de yerine getiriyorsunuz. Çünkü İslam'ın esaslarına göre Anavatan için savaşmak her Müslümanın görevidir" dedi.

Ukrayna’da savaş suçlarını işleyen Rus işgalcilerin mutlaka cezalandırılacağından emin olduğunu belirten Kırımoğlu, işgalcilere karşı mücadele eden Ukrayna halkına destek olan tüm devletlere teşekkür etti.

Programda konuşma yapan Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, Ukrayna ordusunda binlerce Müslümanın görev yaptığını kaydederek Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunan Müslüman askerlerin 3. kez Ramazan ayını siperlerde geçirdiğine dikkat çekti.

Umerov, “Birlikte, düşmanı topraklarımızdan uzaklaştıran, adaleti ve barışı koruyan askerlerimize büyük şükranlarımı sunuyorum. Özgür Ukrayna için hayatını feda edenleri saygıyla anıyoruz. Yüce Allah'a bir an önce işgalciye karşı zafer kazanmamız için dua ediyorum. Böylece vatanımızı, halkımızı bir an önce özgürleştirerek Yalta'dan Çernigiv'e, Lugansk'tan Ujgorod'a kadar tüm vatandaşlarımızı güvence altına alabiliriz." dedi.

İftar programında Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma konusunda üstün cesaret ve özveri sergileyen Müslüman askerlere devlet nişanlarını takdim etti.

QHA

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow