'Komünist Başkan' Maçoğlu'nun Yeni Adaylık Rotası Belli Oldu: Başka İlde Adaylık Yolunda

Başka İlde Adaylık Yolunda

Dec 6, 2023 - 17:54
 0
'Komünist Başkan' Maçoğlu'nun Yeni Adaylık Rotası Belli Oldu: Başka İlde Adaylık Yolunda

'Komünist Başkan' Maçoğlu'nun Yeni Adaylık Rotası Belli Oldu: Başka İlde Adaylık Yolunda

YEREL GÜNDEM / ANKARA

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu'nun, 2019 yerel seçimlerinde yüzde 32,7 oy alarak Dersim Belediye Başkanlığı'na seçilmesinin ardından, yeni bir iddia gündemi sallıyor. Maçoğlu'nun, yeniden Dersim'de aday olmayacağı ve başka bir ilde aday gösterileceği iddia ediliyor.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) adayı olarak seçimlere katılan Maçoğlu, Kamuoyunda "Komünist başkan" olarak tanınıyor ve 2019'daki yerel seçimlerde yüzde 32,7 oy alarak Dersim Belediye Başkanı olmuştu. HDP'nin adayı yüzde 28,2, CHP'nin adayı yüzde 20,5, AK Parti'nin adayı ise yüzde 14 oy almıştı.

Gazeteci Ferit Demir'in "Munzurpress" isimli web sitesinde yayımlanan yazısına göre, Maçoğlu'nun Dersim'de tekrar aday olmayacağı kesinleşmiş durumda. Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) kaynaklarına dayandırılan bilgilere göre, Maçoğlu'nun adaylığı bu dönemde Dersim için düşünülmüyor. Ancak, Maçoğlu'nun batı illerinden bir ilçede aday olacağı belirtiliyor. Maçoğlu'nun aday olacağı ilçe henüz netleşmemiş olsa da, şu anda birkaç ilçe üzerinde görüşmeler yürütüldüğü ve birkaç gün içinde adaylığının kesinleşeceği ifade ediliyor.

Aynı yazıda, Halkların Demokratik Partisi (HDP) için aday belirleme sürecinin de devam ettiği ve henüz HEDEP için belirginleşmiş bir aday adayının olmadığı bilgisi veriliyor. Ancak, HEDEP'in ciddi bir aday çıkaracağı ifade ediliyor. Şu an için birkaç ismin üzerinde durulsa da, henüz resmi başvuruların olmadığı belirtiliyor. Ayrıca, HEDEP ve sol bileşenlerin ittifak görüşmeleri yaptığı ve ittifak adaylarının kim olacağı konusunda hala görüşmelerin devam ettiği belirtiliyor.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow