Marmara'da 5.1 büyüklüğünde deprem

13 artçı sarsıntı yaşandı

Dec 5, 2023 - 00:09
 0
Marmara'da 5.1 büyüklüğünde deprem

Marmara'da 5.1 büyüklüğünde deprem

AFAD'ın açıklamasına göre Marmara Denizi'nde 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Türkiye saatiyle 10.42'de meydana gelen deprem İstanbul, İzmir ve Bursa dâhil birçok ilde hissedildi.

Marmara Denizi'nde Gemlik Körfezi açıklarında 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Türkiye saatiyle 10.42'de meydana gelen deprem İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Bursa'nın yanı sıra Trakya illerinde de hissedildi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) depremin derinliğini 8.98 kilometre olarak açıkladı.

Aynı yerde saat 10.45'te 4.5 büyüklüğünde bir deprem daha kaydedildi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda depremin ardından farklı büyüklüklerde 13 artçı sarsıntı yaşandığını belirtti.

"İstanbul, Bursa ve diğer civar illerde; AFAD, Jandarma, Emniyet, UMKE Ekipleri ve diğer görevlilerle yapılan saha taramaları ile birlikte 112'ye gelen ihbarların değerlendirilmesi sonucu an itibari ile olumsuz bir durum bulunmamaktadır" diyen Yerlikaya, "İstanbul'un Esenler ve Küçükçekmece ilçelerinde birer bina çatlağı olduğuna ilişkin ihbar alındığını, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin ilgili adreslere sevk edildiğini duyurdu. Vali Yerlikaya, Bursa'nın Mudanya ilçesindeki bir evde de çatlak olduğuna ilişkin ihbar üzerine bu adrese ekip gönderildiğini açıkladı.

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, X hesabından yaptığı paylaşımda, "Deprem muhtemelen Zeytinbağı Fayının Gemlik Körfezi içindeki kısmında. Bu fay KAF'ın (Kuzey Anadolu Fayı'nın) güney kolunun bir parçası. Güney kol yavaş hareket eden ama stres biriktiren bir fay zonu. 1999 depremlerinde tahmin ediyorum stres kaybına uğradı. Biz şimdi depremi kuzey kolda bekliyoruz. Şu an bir sıkıntı görmüyorum ama Gemlik'te önlem alınarak bu yerleşim alanı deprem dirençli hale getirilmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow