MHP tartışmalara son noktayı koydu

TÜRKİYE MİLLETİ SAFSATASI

Jun 22, 2024 - 12:54
 0
MHP tartışmalara son noktayı koydu

MHP tartışmalara son noktayı koydu

‘Türkiye Milleti’ tartışmalarına dair MHP’li Mevlüt Karakaya, “Türkiye Milleti safsatası” dedi. Öte yandan Devlet Bahçeli daha önce yaptığı bir konuşmada dili sürçerek "Türkiye Milleti" ifadesini kullanmış ve tartışma yaratmıştı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya Amasya Tamimi'nin yıl dönümü münasebetiyle önemli açıklamalarda bulundu. Son günlerde yeniden gündeme gelen ‘Türkiyeli’, ‘Türkiye Milleti’ gibi ifadeler hakkında da açıklama yapan Karakaya, “Milletimiz tektir, adı 'Türk'tür” dedi.

Öte yandan MHP Lideri Bahçeli’nin 28 Mayıs’ta yaptığı Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında dilinin sürçerek ‘Türkiye Milleti’ ifadesini kullanması gündem olmuştu.

Karakaya’nın açıklamalarının tamamı şu şekilde:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk,

19 Mayıs 1919'da Samsun'a ardından Amasya'ya geçerek Türk milletine önderlik etmeye başlamış ve Milli Mücadele'nin seyrini belirleyen adımların başlangıcını yapmıştır.

Bu süreç, Türk Milleti'nin yeniden dirilişinin ve bağımsızlık mücadelesinin kaynağı olarak tarihe geçmiştir.

Amasya; Aziz Türk Milleti'nin bağımsızlık mücadelesinde kahramanlık destanlarıyla dolu kadim bir şehirdir. Tarih; Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, 22 Haziran 1919'da, Amasya'nın kudretli dağları arasından yankılanan bir çağrı ile yeniden yazılmaya başlandı. Bu çağrı, "Amasya Tamimi" olarak tarihe geçti ve milletimizin bağımsızlık ateşini yakarak yok olmaya yüz tutan umutları yeniden canlandırdı.

"Yeni Kapı Ruhu"yla FETÖ’nün hain darbe girişimi bertaraf edilmiş, devletin bekasına sahip çıkılmış, "milli irade" Amasya Tamimi'nde olduğu gibi Türk Milleti'nin vicdanında karşılık bulmuş, siyasetteki izdüşümü ise “Cumhur İttifakı”yla yapısallaşmıştır.

AMASYA TAMİMİ'NDEKİ İLK NİDADAN, BENİM AKLIM HEP TÜRKİYE'DİR ŞUURUNA

Amasya Tamimi'ndeki o ilk nidadan, bugün Cumhur İttifakı'nın kutlu sedasına!.

Amasya Tamimi'ndeki o ilk nidadan, Cumhur Ittifakı'nın sarsılmaz duruşuna!.

Amasya Tamimi'ndeki o ilk nidadan Türk Asrı, Türkiye Yüzyılı Vizyonuna!.

Amasya Tamimi'ndeki o ilk nidadan ihanetin belini kıran Milli Duruşa!.

Amasya Tamimi'ndeki o ilk nidadan "Benim aklım hep Türkiye"dir şuuruna!.

Amasya Tamimi'ndeki o ilk nidadan "Önce Ülkem ve Milletim" kararlılığına!.

O günkü kararlılık ve vatan sevgisi, milletimizin her ferdi için bir ilham kaynağıdır.

Amasya'nın bu destansı anısını yaşatmak, milli şuurumuzu canlı tutmak ve gelecek nesillere aktarmak, o gün olduğu gibi bugün de; hepimizin ortak sorumluluğudur.

TÜRKİYE MİLLETİ SAFSATASI

Sorumluluklarımız da oldukça fazladır. Değerlerimize sahip çıkmak en temel vazifemizdir. Bizi biz yapan, bize has olan, birleştirici unsurlarımızın, kutlu yarınlarımızın, devletimizin bekasının, aziz milletimizin birliğinin, dirliğinin "Türkiye Milleti" safsatasıyla bugünlerde yeniden hedef alındığı aşikardır.

Milletimiz tektir, adı 'Türk'tür.

Bunun dışında düşünen, konuşan, yorum yapan herkes gaflet içerisindedir. Gafletten değilse ihanettendir.

"Türk Milleti" kavramı tartışmaya açıklamayacak kadar kutsal, millet kavramı çeşitlendirme götürmeyecek kadar bütündür.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk Milleti denir.” sözüyle son noktayı koymuş, “Ne Mutlu Türk’üm Diyene” özdeyişiyle de bir daha açılmamak üzere bu bahsi kapatmıştır.

Gerisi, laf-ı güzaftır.”

Odatv.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow