Nusret Senem AYM Kararını Değerlendirdi: ‘Örgüt Adına Suç İşleyen Kişi Örgüt Üyesidir’

Bu iptal kararının haksız ceza hükümlerini engelleyecek

Dec 11, 2023 - 01:04
 0
Nusret Senem AYM Kararını Değerlendirdi: ‘Örgüt Adına Suç İşleyen Kişi Örgüt Üyesidir’

Nusret Senem AYM Kararını Değerlendirdi: ‘Örgüt Adına Suç İşleyen Kişi Örgüt Üyesidir’

İYİAVUKAT.NET / İZMİR

Anayasa Mahkemesi (AYM), Türk Ceza Kanunu'nun "Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme" suçunu düzenleyen 220. madde 6. fıkrasını oy birliğiyle iptal etti. Vatan Partisi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Avukat Nusret Senem, AYM'nin bu kararını Aydınlık’a değerlendirdi.

Aydınlık'ta yer alan habere göre,  Senem, Anayasa Mahkemesi'nin ilgili maddeyi Anayasa'ya aykırı bulmasını olumlu bir adım olarak değerlendirerek, "Ceza kanununda tanımı yeterince yapılamayan bu hükmü, Anayasa Mahkemesinin Anayasa'ya aykırı bulması yerinde" dedi.

AYM'nin kararı sonrasında Ogün Samast örneği üzerinden bir değerlendirme yapan Senem, "Örgüt adına suç işleyen kişi örgüt üyesidir" görüşünü savundu ve bu durumun Samast lehine bir durum yaratmayacağını vurguladı. Savcının, esas hakkındaki mütalaasında sevk maddesini değiştirerek örgüt üyeliğinden ceza talep edebileceğini belirtti.

Senem, Anayasa Mahkemesi kararının FETÖ ile mücadeleye zarar vermeyeceğini, aksine örgüt üyeliği konusunda yeterli delil olmadan ceza verilmemesine ön ayak olacağını ifade etti. Bu iptal kararının haksız ceza hükümlerini engelleyeceğini ve suç tanımının ve unsurlarının net olmasının temel bir prensip olduğunu söyledi.

Ayrıca, iptal edilen maddenin yasadan çıkarılmasının yeterli olduğunu, yeni bir düzenleme yapılmasına gerek olmadığını belirten Senem, örgüt üyeliği halinde bu suçun işlenebileceğini savundu.

Anayasa Mahkemesi kararının 4 ay sonra yürürlüğe gireceği belirtilirken, bu süre zarfında ilgili düzenlemelerin yapılması bekleniyor.

www.iyiavukat.net

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow