Peru'da 'Rolexgate' skandalı: Evi basılan devlet başkanı 5 saat ifade verdi

Evinin kapısı koçbaşıyla kırılmıştı

Apr 7, 2024 - 15:49
 0
Peru'da 'Rolexgate' skandalı: Evi basılan devlet başkanı 5 saat ifade verdi

Peru'da 'Rolexgate' skandalı: Evi basılan devlet başkanı 5 saat ifade verdi

"Bu saatleri ödünç olarak kabul etmenin bir hata olduğunu itiraf etmeliyim." diyen 61 yaşındaki Başkan Boluarte, saatleri iade ettiğini söyledi.

Yolsuzluk soruşturmasından evi basılan Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte, skandala konu olan Rolex saatlerin kendisine ödünç verildiğini savundu. Savcılara beş saatten fazla ifade veren Başkan Boluarte, saatleri iade ettiğini söyledi.

Peru, Devlet Başkanı Dina Boluarte'nin göreve gelmeden önce kabinedeyken çeşitli törenlerde farklı Rolex saatleri taktığı yolunda çıkan haberlerin ardından siyasi çalkantıya sürüklendi. 

Haberlerin ardından savcılık soruşturma başlatırken polis Başkan Boluarte'nin evini bastı. Bundan sonrada kabinede görevli altı bakan istifa ederken yerlerine yeni isimler atandı.

Ülkede 'Rolexgate' olarak nitelenen olayla ilgili çalkantı sürerken Boluarte, savcılara 5 buçuk saat süren ifade verdikten sonra açıklamalarda bulundu. Başkan Boluarte, lüks saatlerin siyasi müttefiki Ayacucho Bölge Valisi Wilfredo Oscorima tarafından kendisine ödünç verildiğini savundu. 

"Bu saatleri ödünç olarak kabul etmenin bir hata olduğunu itiraf etmeliyim." diyen 61 yaşındaki Başkan Boluarte, saatleri iade ettiğini söyledi. 

Boluarte, açıklamasında bileğindeki saati göstermek için kolunu kaldırarak bunun dördüncü Rolex değil, İsviçre'den satın aldığı bir Jacques du Manoir saati olduğunu belirtti. Lüks mücevherlere sahip olduğu iddialarını da kabul etmeyen Boluarte, "Söylenen her şey yanlış" dedi.

Savcılık cevap arıyor

Peru başsavcılığı, Boluarte'nin "56 bin dolarlık Cartier bileziği" ve değeri 500 bin doların üzerinde olduğu belirtilen diğer mücevherlere sahip olduğu konusunu araştırıyor.  Ayırca Başkan Boluarte'nin bakanlık yaptığı dönemde bankada bulunan 250 bin dolarlık mevduatta halen araştırılıyor. 

Evinin kapısı koçbaşıyla kırılmıştı

Yolsuzluk soruşturması kapsamında düzenlenen baskında, Boularte'nin evinin kapısı koçbaşıyla kırılmıştı.

euro news

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow