Rusya'da sinagoga, kiliseye ve polise eş zamanlı terör saldırısı: Ölü ve yaralılar var

İsrail'den açıklama

Jun 23, 2024 - 23:03
 0
Rusya'da sinagoga, kiliseye ve polise eş zamanlı terör saldırısı: Ölü ve yaralılar var

Rusya'da sinagoga, kiliseye ve polise eş zamanlı terör saldırısı: Ölü ve yaralılar var

Rusya'ya bağlı Özerk Dağıstan Cumhuriyeti'nin Derbent ve Mahaçkale şehirlerinde bir polis noktası, bir sinagog ve bir kiliseye düzenlenen terör saldırılarında ölü ve yaralılar olduğu bildirildi.

Rusya'ya bağlı özerk Dağıstan Cumhuriyeti'nde Pazar günü akşam saatlerinde bir sinagog, bir kilise ve bir polis noktasına eş zamanlı terör saldırıları gerçekleştirildi.

İlk belirlemelere göre, olaylarda ikisi polis olmak üzere en az dört kişi hayatını kaybederken, altı kişi de yaralandı.

Saldırıya uğrayan sinagog, ülkenin Kuzey Kafkasya bölgesindeki Dağıstan'da eski bir Yahudi topluluğuna ev sahipliği yapan Derbent'te bulunuyor.

UNESCO miras alanı olan şehirdeki Ortodoks Kilisesi'ne de eş zamanlı bir saldırı düzenlendi.

Rus devlet ajansı TASS'ın haberine göre, Derbent'te yerel saatle 18.00 civarında kimliği belirsiz kişiler otomatik silahlarla bir sinagog ve kiliseye ateş açtı. İlk belirlemelere göre, bir polis memuru öldü, bir polis memuru da yaralandı.

Dağıstan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamada ise Derbent'ten 160 kilometre uzaktaki Mahaçkale şehrinde kimliği belirsiz kişilerin "Ermoşkin Caddesi'ndeki trafik polisi karakoluna ateş açtığı" belirtildi.

İsrail'den açıklama

Olayların ardından İsrail Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayınlayarak, "Dağıstan Cumhuriyeti'ndeki iki şehir olan Mahaçkale ve Derbent'e ortak saldırı" düzenlendiğini doğruladı.

Açıklamada, "Derbent'teki sinagog ateşe verildi ve yakıldı. Yerel muhafızlar öldürüldü. Mahaçkale'deki sinagoga silahlı saldırı düzenlendi, daha fazla ayrıntı yok" denildi.

"Aynı zamanda Mahaçkale'de kiliselere saldırı düzenlendi ve Derbent'te bir rahip öldürüldü."

Açıklamada, "Bilindiği kadarıyla saldırı sırasında sinagoglarda ibadet eden kimse yoktu ve Yahudi cemaatinden bilinen bir kayıp da yok" denildi.

"Moskova'daki İsrail büyükelçiliği bölgedeki Yahudi cemaatinin liderleriyle temas halinde."

Avrupa medyasına yansıyan haberlerde, saldırıların arkasında IŞİD terör örgütünün olduğu öne sürüldü.

Öte yandan, Rusya'nın başkenti Moskova'da Mart ayında bir konser salonuna düzenlenen terör saldırısında en az 133 kişi hayatını kaybetmiş, 140'tan fazla kişi de yaralanmıştı. IŞİD'in üstlendiği saldırının ardından Rusya'da ulusal yas ilan etmişti.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow