Şahbaz Şerif, Pakistan'da ikinci kez başbakan seçildi

169 milletvekilinin oyunun alınması gerekiyor. 

Mar 3, 2024 - 20:00
 0
Şahbaz Şerif, Pakistan'da ikinci kez başbakan seçildi

Şahbaz Şerif, Pakistan'da ikinci kez başbakan seçildi

Pakistan'da, Müslüman Ligi-Navaz Partisi lideri Şahbaz Şerif, meclisteki oylamada başbakan seçildi. İmran Han destekçileri ise 8 Şubat'taki genel seçimlere hile karıştırıldığı iddiasıyla Şerif'in seçilmesine tepki gösterdi.

Ulusal Meclis Başkanı Ayaz Sadık, Meclis'teki oylamada Şerif'in 201 oy aldığını belirterek "Şahbaz Şerif, Pakistan İslam Cumhuriyeti'nin başbakanı olarak seçilmiştir." dedi.

Ülkede başbakan seçilmek için 169 milletvekilinin oyunun alınması gerekiyor. 

Sadık, Sünni İttihad Konseyi Partisi'nin (SIC) adayı ve halen cezaevinde bulunan eski Başbakan İmran Han'ın desteklediği Ömer Eyüp'ün ise 92 oy aldığını kaydetti. 

Açıklama, SIC tarafından protestolarla karşılandı. 

Milletvekilleri Han'ın serbest bırakılması çağrısında bulundu ve Şahbaz Şerif'in 'seçimlere hile karıştırarak iktidara geldiğini' belirten sloganlar attı.

Ülkede 8 Şubat'ta yapılan genel seçimlere telefon ve internet hizmetlerinin kesilmesi, tutuklamalar ve şiddet olayları damga vurmuştu. 

Keza sonuçlar haftalar süren bir gecikme ile açıklanmış, bu oylamaya hile karıştırıldığı suçlamalarını tetiklemişti.

Hapiste olmasına rağmen hala en popüler siyasetçi konumunda bulunan İmran Han'ın dikalifiye edilmesi ve partisi Pakistan Adalet Hareketi'nin (PTI) de seçimlerden men edilmesi nedeniyle Han destekli adaylar yarışa bağımsız olarak katılmıştı. 

Bağımsız analistlere göre, (ordunun) tüm engellemelerine rağmen Han destekli vekiller, seçimleri birinci sırada tamamladı.

Şahbaz Şerif'in başbakan seçilmesinin ülke genelinde kitlesel gösterileri tetiklemesi bekleniyor.

BBC TÜRKÇE

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow