TMO'nun Buğday Skandalı: Türk Çiftçisinin Ürünleri Çürüyor, İthalat Devam Ediyor

Türk Çiftçisinin Ürünleri Çürüyor, İthalat Devam Ediyor

Jul 8, 2024 - 02:07
 0
TMO'nun Buğday Skandalı: Türk Çiftçisinin Ürünleri Çürüyor, İthalat Devam Ediyor

TMO'nun Buğday Skandalı: Türk Çiftçisinin Ürünleri Çürüyor, İthalat Devam Ediyor

YEREL GÜNDEM / ANKARA

Ankara'nın Çubuk ilçesi Gökçedere köyünde yaşanan bir olay, Türk çiftçisinin emeğinin nasıl heba edildiğini gözler önüne serdi. Dr. Turhan Çömez, sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülerle Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) çiftçiden aldığı on binlerce ton buğdayın, üzeri sadece bir parça naylonla örtülüp toprağa terk edildiğini ve buğdayların nem, küf ve böceklenme nedeniyle kullanılamaz hale geldiğini açıkladı. Çömez'in bu paylaşımı büyük yankı uyandırdı.

Çömez'in Paylaşımı:

Turhan Çömez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

"Nasıl bir kafadır anlamak mümkün değil. Ankara, Çubuk, Gökçedere köyü, TMO’nun geçen sene çiftçiden aldığı on binlerce ton buğday, üzerine bir parça naylon örtülüp toprağa terk edilmiş. Aynen Bandırma ve ülkenin pek çok yerinde olduğu gibi. Bu buğdayların artık nem, küf ve böcekten çoğu kullanılamaz halde. Ve hala buğday ithal ediliyor. Sadece Rusya’dan geçen sezon tam 10 milyon ton buğday ithal ettik. Aymazlık mı, ihanet mi?"

TMO'ya Tepki:

Çömez, TMO'nun silolarını ithal buğdayla doldururken, Türk çiftçisinin buğdayını yağmura ve çamura terk etmesine sert tepki gösterdi. Paylaşımında, "TMO’nun silolarını ithal buğdayla doldur, Türk çiftçisinin buğdayını, yağmura çamura teslim et. Yazıklar olsun size! İzleyin ve ihanete varan aymazlığı görün." ifadelerini kullandı.

İthal Buğday:

Türkiye’nin buğday ithalatı da tartışmalı bir konu olarak gündemde. Sadece Rusya’dan geçen sezon tam 10 milyon ton buğday ithal edildiğini belirten Çömez, ithalatın çiftçiye ve ekonomiye verdiği zarara dikkat çekti. İthal edilen buğdayın, ülkenin pek çok yerinde depolanan ve çürümeye terk edilen yerli buğdayla birlikte değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Sonuç:

Dr. Turhan Çömez'in paylaşımları, Türkiye’nin tarım politikalarını ve TMO'nun buğday yönetimini yeniden gündeme taşıdı. Türk çiftçisinin emeğinin heba edilmesi ve buğday ithalatının devam etmesi, kamuoyunda büyük tepkilere yol açtı. Yetkililerin, bu skandal karşısında ne gibi adımlar atacağı ve buğdayların nasıl değerlendirileceği merakla bekleniyor.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow