Tokat'ta 5.6 büyüklüğünde deprem | Son depremler

DEPREMİN ARDINDAN ARTÇILAR OLDU

Apr 19, 2024 - 01:06
 0
Tokat'ta 5.6 büyüklüğünde deprem | Son depremler

Tokat'ta 5.6 büyüklüğünde deprem | Son depremler

Tokat'ın Sulusaray ilçesinde saat 18.11'de 5,6 büyüklüğünde deprem oldu. Deprem Samsun, Sivas, Kayseri, Çorum, Yozgat gibi çevre illerde de hissedildi. Depremin ardından birçok artçı sarsıntı meydana geldi. Öte yandan Tokat'ın tüm ilçelerinde Yozgat'ın ise Kadışehri, Çekerek ve Aydıncık ilçelerinde eğitime de 1 gün ara verildi.

Tokat Sulusaray'da saat 18.11'de bir deprem meydana geldi. AFAD, yerin 6 km altında meydana gelen depremin büyüklüğünü 5.6 olarak açıkladı. Deprem Samsun, Sivas, Kayseri, Çorum gibi çevre illerde de hissedildi. Depremin etkisiyle panik yaşayarak kaçmaya çalışan 5 kişi çeşitli şekillerde yaralandı. Yaralılar ilçe devlet hastanesinde tedavi altına alındı.

DEPREMİN ARDINDAN ARTÇILAR OLDU

Tokat Sulusaray'da saat 18.11'de meydana gelen depremin ardından birçok artçı sarsıntı meydana geldi. Son olarak AFAD, merkez üssü Sulusaray'da 4,4 şiddetinde bir artçının daha meydana geldiğini duyurdu.

Saat 00.09'da 4.1 büyüklüğünde yeni bir artçı deprem oldu. Depremin derinliği 12,43 kilometre olarak kaydedildi.

DEPREME YAKALANAN VATANDAŞLAR GECEYİ DIŞARIDA GEÇİRİYOR

Tokat’ın Sulusaray ilçesinde meydana gelen 5.6’lık deprem sonrası vatandaşlar soluğu dışarıda aldı. Depreme evinde ve işyerinde yakalanan vatandaşlar yeni bir deprem korkusuyla kendilerini dışarıya attı.

9081495.jpg

Bazı vatandaşlar evlerinin önünde ateş yakarak soğuktan korunurken bazı vatandaşlar ise evlerinin önünde toplanarak yemeklerini yedi.

9081577.jpg

AFAD YIKILAN BİNA SAYISINI AÇIKLADI

5.6. büyüklüğündeki depremin ardından AFAD yıkılan bina sayısını açıkladı. Yapılan açıklamada "Deprem, Tokat, Samsun, Yozgat, Çankırı ve Çorum illerimizde yoğun bir şekilde hissedilmiştir. An itibarıyla; Yozgat ilimizde 2 katlı bir ev ile Tokat ilimizin Sulusaray ilçesinde 5 ahırın etkilendiğine dair ihbarlar alınmış olup; ekiplerimizin saha tarama çalışmaları devam etmektedir." ifadeleri kullanıldı.

9080814.jpg

Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem nedeniyle Sulusaray ilçe merkezindeki Fatih Camii hasar gördü.

9080923.jpg

'HASARLI BİNALARA GİRMEYİN'

AFAD'ın sosyal medya hesabından yapılan uyarıda 'hasarlı binalara girmeyin' denildi. AFAD, "Deprem sonrası bölgedeki hasarlı yapılara kesinlikle girmeyin. Riskli binaların çevresinde bulunmayın. Haberleşmelerinizi kısa mesaj servisi (SMS) ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapın. Resmi birimlerin uyarılarını takip edin." şeklinde paylaşım yaptı.

9080818.jpg

SİVAS'TA BİR CAMİ HASAR GÖRDÜ

Tokat'ın Sulusaray ilçesinde meydana gelen 5,6 büyüklüğünde depremde Sivas'ın Şarkışla ilçesindeki Muhsin Yazıcıoğlu Cami'nin dışında bulunan mermer bloklarda hasar oluştuğu bildirildi.

9081522.jpg

9081521.jpg

"BÜTÜN KURUMLAR TEYAKKUZA GEÇTİ"

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, Tokat'ın Sulusaray ilçesinde meydana gelen 5,6 büyüklüğündeki deprem sonrası Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında ilgili bütün kurumların teyakkuz haline geçirildiğini bildirdi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, Tokat'ın Sulusaray ilçesinde saat 18.11'de meydana gelen deprem sonrası TAMP kapsamında ilgili bütün kurumların teyakkuz haline geçirildiği belirtilerek, Tokat'a, Sivas, Erzurum, Samsun, Çorum ve Amasya, Yozgat'a da Ankara, Çankırı, Kayseri, Amasya, Nevşehir ve Kırıkkale'deki AFAD ekiplerinin sevk edildiği aktarıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"AFAD Başkanımız Okay Memiş, AFAD Müdahale Hizmetleri Genel Müdürü ve Arama Kurtarma Daire Başkanı deprem bölgesine intikal etmektedir. Ekiplerimizin saha tarama çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Gelişmeleri takip ediyoruz."

VALİ HATİPOĞLU: AHŞAP VE KERPİÇ BİNALARDA YIKINTI VAR

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, dün gece meydana gelen depremler nedeniyle Sulusaray ilçesinde incelemelerde bulundukları sırada 5.6 büyüklüğünde depremin meydana geldiğini belirterek, “Zaten geçmiş olsun ziyaretleri nedeniyle bölgedeydik. İçişleri Bakanlığımızın talimatlarıyla civardaki illerden ekipler sevk edildi. Şu anda jandarma bölgede saha taramalarını sürdürüyor. En önemlisi can kaybı olmaması, onun dışındaki tüm olumsuzluklar devletimiz tarafından yerine getirilir. Genelde ahşap ve kerpiç binalarda yıkıntı var. Vatandaşlar kesinlikle hasarlı binalara girmesin.” uyarısını yaptı.

Depremin merkez üssü Sulusaray İlçe Belediye Başkanı Davut Kılıç ise “Eski tip binalarımızda ve ahşap binalarımızda yıkılma var. Buğdaylı ve Ballıkaya köyleri ile ilçe merkezimizde bazı binalarda yıkılma ve çatlaklar oluştu. Can kaybı ve ciddi yaralanma yok. Vatandaşlarım özellikle hasarlı binalara kesinlikle girmesinler. Yetkililerin açıklamalarını takip etsinler. Valimiz ve AFAD ekiplerimizle birlikte saha çalışmalarını sürdürüyoruz.” dedi.

YOLLAR ÇATLADI

Tokat'ın Sulusaray ilçesinde 5,6 büyüklüğünde meydana gelen deprem nedeniyle Sulusaray ilçesindeki bazı yollarda toprak kayması ve çatlaklar oluştu.

9081657.jpg

9081656.jpg

TOKAT DÜN GECE DE SARSILMIŞTI

Tokat Sulusaray'da dün gece 4.7 ve 4.1 büyüklüğünde 2 deprem meydana gelmişti.

BAKAN YERLİKAYA: SAHA TARAMALARI BAŞLAMIŞTIR

Depremin ardından İçişleri Bakanı Yerlikaya yaptığı açıklamada şunları aktardı:

"Tokat ili Sulusaray ilçesinde 5.6 büyüklüğünde meydana gelen depremde Tokat Valimiz, AFAD ve ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri saha taramalarına başlamıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz. Depremden etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. Allah ülkemizi ve milletimizi afetlerden korusun."

AFAD SON DEPREMLER

TOKAT'TA EĞİTİME 1 GÜN ARA

Peş peşe meydana gelen depremlerin ardından Tokat Valiliği, il genelinde eğitim ve öğretime bir gün ara verildiğini duyurdu. Tokat'ta meydana gelen 5.6'lık depremden Yozgat'ta etkilendi. Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, depremden etkilenen Kadışehri, Çekerek ve Aydıncık ilçelerinde eğitime yarın ara verildiğini bildirdi.

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow