Ukrayna birlikleri, dört ay boyunca direndiği Avdiivka'dan çekiliyor

Avdiivka kentinden askerlerini çekeceğini söyledi.

Feb 17, 2024 - 23:51
 0
Ukrayna birlikleri, dört ay boyunca direndiği Avdiivka'dan çekiliyor

Ukrayna birlikleri, dört ay boyunca direndiği Avdiivka'dan çekiliyor

Ukrayna, dört aydır Ruslarla savaştıkları Ukrayna'nın doğusundaki Avdiivka kentinden çekileceğini duyurdu

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Aleksandr Sırskiy, dört aydır Rus saldırısıyla mücadele ettiği Ukrayna'nın doğusundaki Avdiivka kentinden askerlerini çekeceğini söyledi.

Sırskiy, Facebook üzerinden yaptığı kısa açıklamada, bu kararı kuşatmadan kaçınmak ve "askerlerin hayatlarını ve sağlıklarını korumak" için aldıklarını kaydetti. 

Birliklerin "daha elverişli hatlara" hareket ettiğini kaydeden komutan, "Askerlerimiz askeri görevlerini onurlu bir şekilde yerine getirdiler, en iyi Rus askeri birliklerini yok etmek için mümkün olan her şeyi yaptılar, düşmana insan gücü ve ekipman açısından önemli kayıplar verdirdiler. Durumu istikrara kavuşturmak ve pozisyonlarımızı korumak için tedbirler alıyoruz" dedi. 

Geri çekilme, mart ayında Rusya'da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Rusya'nın moral bulma arayışında olması nedeniyle zamanlama kritik önem taşıyor.

Geçen hafta yeni görevine atanan Sırskiy, kara kuvvetleri komutanı olarak görev yaptığı önceki pozisyonunda, savaşın en uzun ve en kanlı muharebesi haline gelen Bakhmut'ta şehri dokuz ay boyunca elinde tuttuğu için eleştirilere maruz kalmıştı.

Son günlerde Avdika'daki Ukrayna birliklerinin durumunun kötüye gittiğine dair haberler gelmişti. 

3'üncü Taarruz Tugayı komutan yardımcısı Rodion Kudriashov cuma günü yaptığı açıklamada, Ukrayna birliklerinin yaklaşık 15.000 Rus askerinin saldırısına karşı hala direndiğini, ancak durumun "yakında kritik hale geleceğini" beklediğini söyledi.

Associated Press'e verdiği demeçte "Düşman savunmamızı aşmaya ve bazı yerlerde mevzilerimizi geçmeye çalışıyor" dedi.

Tugay, Rus savaş uçaklarının günde yaklaşık 60 bomba attığını, bölgeyi acımasızca bombaladığını ve zırhlı ve piyade birlikleriyle saldırılar düzenlediğini kaydetti. 

Donetsk bölge valisi Vadym Filashkin'e göre şehirde 1.000'den az insan kaldı. Savaş öncesi nüfusu ise yaklaşık 31 bindi. 

Geçtiğimiz Aralık ayında Associated Press tarafından elde edilen Avdiivka'nın havadan çekilmiş görüntüleri, çoğu Rus üniforması giyen yaklaşık 150 askerin cesedi görülüyordu.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow