Ünlü Fransız aktör Depardieu hakkındaki cinsel saldırı suçlaması zaman aşımı nedeniyle düştü

Fransız kanalından yayımlanan belgesel

Jan 23, 2024 - 19:43
 0
Ünlü Fransız aktör Depardieu hakkındaki cinsel saldırı suçlaması zaman aşımı nedeniyle düştü

Ünlü Fransız aktör Depardieu hakkındaki cinsel saldırı suçlaması zaman aşımı nedeniyle düştü

Fransız sanatçı Helene Darras, Fransız haber sitesi Mediapart'ta yayımlanan bir araştırmaya göre, Depardieu'yü cinsel istismarla suçlayan 13 kadından biriydi.

Fransa'da Paris savcılığı, dünyaca ünlü sinema oyuncusu Gerard Depardieu hakkındaki cinsel saldırı iddiasıyla yapılan bir şikayetin zaman aşımı nedeniyle düştüğünü açıkladı.

Fransız kadın oyuncu Helene Darras, geçen yıl yaptığı şikayet başvurusunda, Depardieu'nun 2007 yılında “Disco” filminin çekimleri sırasında kendisine sarkıntılık ettiğini iddia etmişti.

Darras, ülkede skandalları ortaya çıkarmasıyla ünlü Fransız araştırma sitesi Mediapart'ta geçen yıl yayımlanan bir habere göre, Depardieu'yü cinsel istismarla suçlayan 13 kadından biriydi.

Darras, bu haberin çıkmasının ardından geçen eylül ayında şikayette bulunmuştu.

Fransız kadın oyuncu, "Olanlar hakkında konuşmamdan suç duyurusunda bulunmama kadar geçen süre bir yılımı aldı. Bir polis karakolunun kapısından içeri girmek, bir memura birinin mahrem yerlerinize dokunduğunu söylemek kolay değil, bunu düşünmek için zamana ihtiyacınız var." ifadesini kullanmıştı.

Darras, Depardieu ile ilgili bir belgesel için France 2 televizyon kanalına verdiği röportajda ise Depardieu'yü kalçalarına dokunmakla ve onu soyunma odasına davet etmekle, bu çağrıyı reddetmesine rağmen ünlü oyuncuyu ısrarcı olmakla suçlamıştı.

Aktörün cinsel istismar suçlamalarına yönelik sicili kötü

Depardieu, sinema oyuncusu Charlotte Arnould tarafından 2020 yılı aralık ayında tecavüzle suçlanmıştı.

Arnould, ünlü oyuncuya tecavüz ve cinsel saldırı suçlaması yapan ve bunları Mediapart’a aktaran 13 kadın içinde bulunmuyor.

Kadın oyuncu, 2018 yılında 22 yaşındayken Depardieu’nün evinde tecavüze uğradığı suçlamasını yöneltmişti. Bu şikayetle ilgili dava Paris mahkemesinde devam ediyor.

Ayrı bir davada İspanyol gazeteci ve yazar Ruth Baza, yaklaşık otuz yıl önce Paris'te kendisine tecavüz ettiğini iddia ettiği Depardieu hakkında geçen ay İspanya'da suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

Sanat dünyasından gelen destek

Fransız sanat dünyasının önde gelen yaklaşık altmış ismi geçen ay 2020'den beri hakkında tecavüz soruşturması yürütülen ve bir televizyon kanalında yayınlanan görüntülerin ardından kamuoyunda eleştiri oklarının hedefi olan Depardieu'ye destek çıktı.

Bertand Blier gibi Fransız sinemasının ünlü yönetmenlerinin yanı sıra Nathalie Baye, Charlotte Rampling, Jacques Weber ve Pierre Richard gibi oyuncular, Carla Bruni ve Jacques Dutronc gibi şarkıcıların da imza koyduğu ortak makalede Depardieu'nün "linç" edilmesi kınandı.

Fransız kanalından yayımlanan belgesel

Fransa’da geçen ay başında ülkenin en fazla izlenen devlet kanalı France 2'de yayınlanan "Complement d'enquete" programında ünlü aktörle ilgili haber uluslararası çapta şok etkisi yaratmıştı.

Görüntülerde Depardieu, genç bir kız hakkında cinsel içerikli yorumlar da dahil olmak üzere kadınlar hakkında "düşmanca ve aşağılayıcı" ifadeler kullanıyordu.

Konu hakkında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da yorumda bulunmuş Depardieu'nün ailesi gibi o da görüntülerin montaj olabileceği tezini ileri sürmüştü.

Fakat “France Televisions” grubu yaptığı açıklamada, görüntülerin montaj olmadığının noter tarafından "onaylandığını" duyurdu.

Programın yayınlanmasının ardından patlak veren skandal sonrası Kanada'nın Quebec eyaleti liyakat nişanını Depardieu'den geri almış ve Belçika'daki Estaimpuis Belediyesi de ünlü oyuncunun onursal vatandaşlık unvanını elinden almıştı. Oyuncunun başkent Paris'teki ünlü Grevin Müzesi'ndeki balmumu heykeli de kaldırıldı.

İsviçre’deki kamu televizyon kanalı RTS, geçen ay artık Gerard Depardieu’nün filmlerini artık göstermeme kararı aldı.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow