Yapay zeka işinizi çalmak üzere mi?

Ancak bu, işlerin sonunda robotlara kaptırılacağı anlamına gelmiyor.

Nov 28, 2023 - 23:29
 0
Yapay zeka işinizi çalmak üzere mi?

Yapay zeka işinizi çalmak üzere mi?

Amerikan istihdam internet sitesi Indeed.com’un yeni bir raporuna göre, ABD'de TIR şoförlüğünden çocuk bakıcılığına, yazılımcılığa kadar neredeyse tüm işler, üretken yapay zeka (GenAI) tarafından yapılabilecek veya en azından desteklenebilecek becerileri içeriyor.

Üretken yapay zeka, kendisini eğitmek için kullanılan girdi verilerine dayanarak yüksek kaliteli içerik üretebiliyor.

Indeed.com’dan economist Cory Stahle, "Yapay zeka muhtemelen her işin her parçasına bir dereceye kadar dokunacak" diyor.

Rapor, bilgi teknolojileri işlemleri, matematik ve bilgi tasarımı gibi neredeyse her beş işten birinin yani yüzde 19,7’sinin yapay zekadan etkilenme riskinin çok yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Bunun gerekçesi bu pozisyonların gerektirdiği iş becerilerinin en az yüzde 80'inin yapay zeka tarafından oldukça iyi bir şekilde yapılabilmesi.

Ancak bu, işlerin sonunda robotlara kaptırılacağı anlamına gelmiyor.

Teknoloji ve yeniliğin iş dünyası, ekonomi ve toplum üzerindeki etkisini araştıran McKinsey Global Enstitüsü’nden (MGI) Michael Chui, "Genel olarak bu teknolojilerin tüm meslekleri etkilemediğini kabul etmek önemli. Aslında bir robotun ortaya çıkıp, birisinin koltuğuna oturup, onun işinde yaptığı her şeyi yapması çok nadirdir" diyor.

Indeed.com araştırmacıları 55 milyondan fazla iş ilanını analiz etti ve üretken yapay zekanın bu iş ilanlarının yüzde 45,7'sindeki gerekli becerilerin yüde 50 ila neredeyse yüzde 80'ini gerçekleştirebildiğini buldu. Listelenen işlerin yüzde 34,6'sındaysa üretken yapay zeka, becerilerin yüzde 50'sinden azını gerçekleştirebiliyor.

Raporda, hemşirelik ve veterinerlik gibi el becerisi veya kişisel dokunuş gerektiren işlerin yapay zekadan en az etkilenen meslekler olduğu belirtiliyor.

Geçmişte teknolojik gelişmeler çoğunlukla el emeğini etkilemişti. Bununla birlikte, üretken yapay zekanın genellikle bilgi üreten veya geçimini sağlamak için düşünen insanlar olarak tanımlanan bilgi çalışanları olarak adlandırılanlar üzerinde en fazla etkiye sahip olması bekleniyor.

Ancak şimdilik yapay zeka kimsenin işini çalmaya hazır görünmüyor.

Stahle, "Yapay zekanın tamamen yapabileceği çok az iş var. Yapay zekanın becerilerin çoğunu yapabileceği işlerde bile, bu işlerin hala yapay zekanın yapamayacağı yönleri var" diyor.

Araştırmacılar, yapay zeka teknolojisinin tamamen insanların yerini almak yerine, insanların iş performansını arttırmasının beklendiğini söylüyor.

Ayrıca araştırmacılar, çalışanları değiştirmek yerine, üretken yapay zekanın insanların halihazırda yaptığı işleri geliştirerek onları daha verimli hale getirmesini bekliyor.

Stahle, "Bu, birçok açıdan, ekonominin birçok farklı sektöründeki birçok işçi için insan potansiyelini ve üretkenliğini açığa çıkaracağına inandığımız bir şey" diyor.

Chui ise olabilecek senaryoları şöyle sıralıyor:

"Birincisi, halihazırda yapmakta olduğumuz bir şeyin daha fazlasını yapıyoruz ve bir üniversite profesörü veya öğretmen olduğunuzu ve not verme işleminin sizin yerinize makine tarafından yapılabileceğini hayal edin. Bu saatleri ayırabilir ve bunun yerine not verirken, aslında öğrencilerinize özel ders vermeye, öğrencilerinizle daha fazla zaman geçirmeye, performanslarını arttırmaya, öğrenmelerine yardımcı olmaya başlayabilirsiniz."

Chui'ye göre Amerikalı işçiler rekabetçi kalmayı umuyorlarsa yeni teknolojiyi kullanmaya başlamaları gerekiyor.

"Bu teknolojileri en iyi şekilde kullanabilen işçiler, iş gücündeki en rekabetçi işçiler olacaktır" diyen Chui, "Bu daha önce de doğruydu, ama hepimizin yaşam boyu öğrenmemiz gerektiği her zamankinden daha doğru" diye ekliyor.

Chui tarafından geliştirilen bir anket, çalışanların neredeyse yüzde 80'inin yapay zeka araçlarını denediğini ortaya koyuyor.

Stahle ise, "Bu üretken yapay zeka araçlarının şu ana kadarki en büyük güçlerinden biri, gerçekten herkesin bu tür araçları kullanmasını kolaylaştıracak şekilde tasarlanmış olmaları. İnsanların bu araçları benimsemesi ve bunları zaten yapmakla ilgilendikleri işlere dahil etmenin yollarını bulmaları gerektiğine gerçekten inanıyorum" diyor.

Sonuçta yapay zekanın beklenmedik faydalarından biri, daha az ama daha verimli çalışanlar olabilir mi?

Chui, "Genel olarak Amerikalılar çok çalışıyor. Belki de bu kadar uzun süre çalışmamıza gerek yoktur. Belki haftanın dört günü çalışıyoruz, böylece bu zamanı işçiye geri verebilirsiniz" dedi.

VOA

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow