Yapay Zekâ kütüphaneleri Nasıl Değiştiriyor?

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ‘Yapay Zekâ Çağı ve Kütüphanelerin Geleceği’ tartışılacak

Mar 19, 2024 - 22:53
 0
Yapay Zekâ kütüphaneleri Nasıl Değiştiriyor?

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ‘Yapay Zekâ Çağı ve Kütüphanelerin Geleceği’ tartışılacak

 

Yapay Zekâ kütüphaneleri Nasıl Değiştiriyor?

 www.acilhost.com

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphane ve e-Kaynaklar, 60. Kütüphane Haftası kapsamında ‘Yapay Zekâ Çağı ve Kütüphanelerin Geleceği’ başlıklı bir panel düzenliyor. santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleşecek panelde yapay zekanın yükselişi, akademi ve bilimsel çalışmalardaki kullanımı tartışılacak  

İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphane ve e-Kaynaklar, 60. Kütüphane Haftası kapsamında “Yapay Zekâ Çağı ve Kütüphanelerin Geleceği” başlıklı bir panel düzenliyor. Kütüphaneci, akademisyen, personel ve öğrencilerin bir araya geleceği panelde yapay zekanın yükselişi, akademi ve bilimsel çalışmalardaki kullanımı uzmanlar tarafından ele alınacak. Panel 27 Mart 2024, Çarşamba günü saat 14.30-16.00 arasında santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleşecek.

BİLGİ Kütüphane ve e-Kaynaklar Referans ve Halkla İlişkiler Takım Yöneticisi Abdullah Turan’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek panele BİLGİ İletişim Fakültesi öğretim üyesi ve İletişim Bilimleri Doktora Programı Direktörü Prof. Dr. Erkan Saka ile Kütüphane ve e-Kaynaklar Direktörü Dr. Sami Çuhadar konuşmacı olarak katılacak.

Yükselen teknolojilerle birlikte bilgisayarlar, makinalar, yazılımlar ve robotik çalışmalar yapay zekâ çağının başlangıcını oluşturuyor. Bu çağın en önemli olgularından biri olan yapay zekâ araçları/uygulamaları (Chat-GPT, DALL-E, Gemini/ Bard, Research Rabbit) her alanda tartışılmakla kalmıyor, aynı zamanda etkileyici, eğlenceli ve çekici sonuçlar da ortaya koyuyor. 60. Kütüphane Haftası kapsamında düzenlenen panelde yapay zekânın yükselişi, akademi ve bilimsel çalışmalardaki kullanımı üzerinde durulacak ve örnek uygulamalardan bahsedilecek. Yapay zekâ ile literatür araştırması, metin dilini iyileştirme, sonuçları yorumlama, kaynakça oluşturma, çeviri, eğitim ve öğretimde kullanımı konularına değinilecek. Ayrıca yapay zekanın kütüphane referans hizmetleri, bilginin tasarımı, yaşam boyu öğrenme ve yayıncılığa etkileri konuları ele alınacak.

www.acilhost.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow