Yeni bir “çözüm süreci” mi? PKK-DEM içinde tartışmalar

Kandil’e yakın gazeteden mesaj!

Mar 20, 2024 - 19:17
 0
Yeni bir “çözüm süreci” mi? PKK-DEM içinde tartışmalar

Yeni bir “çözüm süreci” mi? PKK-DEM içinde tartışmalar

Kronoloji...

Olayların tarihsel sıralanması ile ilgili bilim dalı. Tarihi aydınlatmaya ve olayların karışık şekilde değil de doğru sırasına göre öğrenilmesine yardımcı olmakta. Biz gazeteciler için de kronoloji “anlamak” için çok önemli. Karışık gibi görünen konuları çözümlemek kronolojiyle daha kolay!

Başlayalım...

Dört dönem milletvekilliği yapan Leyla Zana, Gazete Duvar’dan Vecdi Erbay’a konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanı ‘süreci dondurucuya kaldırdım’ diyor. E artık miadı geçmek üzere, bence dondurucudan çıkarıp bu işi esastan ele almak gerekiyor. Zaman kaybetmeden... (21 Ocak 2024)”

DEM Parti Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Türk 9 Şubat’ta “Kürt sorununu Erdoğan çözer” açıklaması yaptı ve bunu neden dediğini de şu cümlelerle anlattı: “Şimdi başka bir lider geçmişte Kürt sorununun çözümü ile ilgili bir adım atmış olsaydı kıyametler kopardı, ama biliyorsunuz o dönemde (Çözüm Süreci) hiçbir itiraz olmadı. Yani arkasında bir güç ve destek var, onu ifade etmeye çalıştım. (20 Şubat 20224)”

AKP Genel Başkan Vekili Efkan Ala Diyarbakır’da konuştu: “Gelin ey Türkiye’de siyaset yapanlar, birlikte problemleri çözmek için herkesi yönlendirelim. Herkese alan açalım ve fırsat verelim. (8 Şubat 2024)”

DEM tarafından yapılan açıklamaya bakalım: “... Dolmabahçe Mutabakatı Türkiye halkları için tarihsel bir dönemeçti. O günden bugüne Dolmabahçe Mutabakatı’nın çözüm iradesi ve perspektifine daha fazla ihtiyaç olduğu açıktır. (28 Şubat 20224)”

İnsan Hakları Derneği (İHD) tarafından Diyarbakır’da “Kürt Meselesinin Çözümü ve Barış Konferansı”na gönderdikleri mektupta Demirtaş ve Mızraklı şunları dedi: “Hükümet de bugün itibarıyla Sayın Erdoğan şahsında temsil edildiğine göre, bu işin birinci muhatabı Sayın Erdoğan’dır. (16 Mart 2024)”

Bu liste uzar gider.

Peki “yeni bir çözüm süreci” olacak mı? Ya da başka bir adla yeni bir serüven.

Kandil’e yakın gazeteden mesaj!

Dün...

Kandil’e yani terör örgütüne yakınlığıyla bilinen Yeni Yaşam Gazetesi’nin “Forum” köşesinde “Delil Bakuri” imzalı bir yazı kaleme alındı. “AKP çözüme değil savaşa hazırlanıyor” başlıklı yazıda, DEM’in izlediği “üçüncü yola” ve “Kürt milliyetçiliğine yönelime” sert eleştiriler var:

Örneğin yazıda deniyor ki:

“Gerçekten yetkince bir ideolojik mücadele gelişmediğinden, her fırsatta kendini konuşturan, saldırıya geçen ve dik durmaya çalışan devrimcileri hedef alan işbirlikçi milliyetçi ve orta sınıf anlayışları oluyor.

“Kurgulanan oyun esas olarak halkları ve birçok farklı siyasi düşünceleri bünyesinde barındıran HDP-DEM Parti’yi devrimci ittifakını, liberal-milliyetçi çizgiye çekmektir. 2023 Mayıs seçimlerinden sonra özel savaş araçlarının tümü devreye konularak DEM Parti’nin üzerine böyle bir baskı kuruldu.

“Üçüncü Yol denilince hemen ‘geçmişte şuna kazandırdık, buna kazandırdık’ deniliyor ve adeta yürütülen siyasetin yanlışlığı üzerine günah çıkarılıyor. Oysa geçmişte de HDP kimseye kazandırma politikası izlemedi. Yürütülen politika demokrasi güçlerine kazandırma politikasıydı.

“Kimse kendisini kandırmasın. AKP-MHP ile birlikte yol yürüdüğü ve gücüne güç kattığı sürece Kürt sorununu demokratik ve barışçıl yollar ile çözmek istemez ve o yola giremez.”

“AKP algı operasyonları ve seçimlerden dolayı kafa karışıklığı yaratarak sanki seçim sonrası bazı gelişmeler olacak havası yaratarak suyu bulandırmaya ve etkili olmaya çalışıyor.

Yeni Yaşam’daki bu yazı “yeni çözüm süreci” konusunda ısrarlı açıklama yapanlar bir yanıt gibi. Bakalım önümüzdeki günlerde özellikle 1 Nisan’dan sonra ne yaşanacak?

“Kazanacak aday” tartışması

“Kazanacak adayla gideceğiz ve birinci turda çıkacağız. Hâlâ aynı yerdeyim. Millet İttifakı’nın kazanamama ihtimalini konuşmamız söz konusu değil. Benim bildiğim sayın Kılıçdaroğlu adayın ortak belirleneceğini kendi ilan etti. Benim bilgim içinde bu masa noter görevi görmeyecek.”

İYİ Parti lideri Meral Akşener, 24 Şubat 2023’te, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aylar kala “kazanacak aday” vurgusunu bir kez daha bu cümlelerle anlatmıştı.

Şimdi geldik yerel seçime ve Akşener “Hür ve müstakil” bir şekilde yola devam edeceklerini ilan etti. Gelelim “kazanacak aday” tartışmasının yoğun olarak yaşandığı önemli bir ilimize.

31 Mart’a doğru en tartışılan illerden biri Balıkesir.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışı çoklu bir yarış olsa da esas olarak CHP adayı Ahmet Akın ve AKP-MHP adayı Yücel Yılmaz arasında geçiyor. Ancak 2023 seçimlerinde Balıkesir’de yüzde 14.8 oranında oy alan İYİ Parti seçimin kaderini belirleyecek gibi duruyor.

Belki de bundan dolayı İYİ Partililerin 2023 seçimlerinde başlattıkları “kazanacak aday” tartışması Balıkesir’de kendilerine yönelmiş durumda. Çünkü Balıkesir’de İYİ Parti adayı Turan Çömez’in seçimi kazanma ihtimali yok ama Ahmet Akın’a kaybettirme ihtimali var. Henüz adaylar kesinleşmeden CHP ile İYİ Parti arasında yapılan görüşmelerde Balıkesir’de İYİ Parti’nin CHP lehine, Ordu’da da CHP adayının İYİ Parti lehine çekilmesi konuşulmasına, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in bir kaç kez Akşener’e “anlaşalım” çağrısı yapmasına rağmen sonuç değişmedi. Balıkesir’de iddialara göre, AKP adayı Yücel Yılmaz anketlerde İYİ Parti adayı Çömez olmadan seçimi kazanamayacağını görüyor. CHP’li Ahmet Akın’ın yakın çevresine göre; İYİ Parti adayı, AKP-MHP adayı Yücel Yılmaz için adeta bir can simidine dönüşmüş durumda.

İYİ Parti cenahındaysa; “Yol belli. Üçüncü yol ve gücümüzü göstermek istiyoruz” değerlendirmesi hakim.

https://www.sozcu.com.tr/yeni-bir-cozum-sureci-mi-pkk-dem-icinde-tartismalar-p30654

AYTUNÇ ERKİN / SÖZCÜ

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow