Yerel seçimler dünya gündeminde: Erdoğan’a tokat gibi cevap

Birçok haber ajansı ve gazete, CHP'nin zaferine dikkat çekti.

Apr 1, 2024 - 05:54
 0
Yerel seçimler dünya gündeminde: Erdoğan’a tokat gibi cevap

Yerel seçimler dünya gündeminde: Erdoğan’a tokat gibi cevap

31 Mart Yerel Seçimleri'nde sandıklardan çıkan ilk sonuçlar dünya basınında da büyük ilgiyle takip edildi. Birçok haber ajansı ve gazete, CHP'nin zaferine dikkat çekti. Reuters haber ajansının, seçim haberini abonelerine "İmamoğlu'nun yükselişi" başlığıyla geçmesi dikkat çekti.

31 Mart Yerel Seçimleri, Türkiye'de büyük bir heyecan yaratırken, dünya basını da sandıklardan çıkan ilk sonuçlara geniş yer ayırdı. Reuters ve Bild gibi uluslararası medya kuruluşları, muhalefetin başarısını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik eleştirileri

öne çıkardı.reu.jpg

Reuters haber ajansı, "İmamoğlu'nun yükselişi" başlığı altında, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yerel seçimlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın AK Partili rakibi Murat Kurum'u ilk sayımlara göre geride bırakması, Türkiye'de muhalefetin kendini yeniden siyasi bir güç olarak kabul ettirme çabalarına potansiyel bir destek oldu" yorumunda bulundu.

stalf.jpg​​​​​​​

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Bild ise, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a tokat gibi bir cevap" ifadesini kullanarak, İstanbul ve Ankara'daki seçim sonuçlarının Erdoğan için büyük bir hayal kırıklığı olduğunu belirtti.

app.jpg

Associated Press (AP) de, "Erdoğan hayal kırıklığına uğradı" başlığıyla, muhalefetin önemli şehirlerdeki kontrolünü korumasının Erdoğan için bir darbe olduğunu vurguladı.

afp.jpg

Fransız haber ajansı AFP, "Türk muhalefeti kilit şehirlerde Erdoğan'la mücadelede önde" başlıklı haberinde, seçim sonuçlarının Erdoğan'a karşı bir başarı olduğunu işaret etti.

Le Monde gazetesi ise, Türkiye'nin dini yönelimine dikkat çeken bir analizle, "Türkiye hem göz göre göre hem de sinsice, yavaş yavaş İslamlaştı" başlığını kullandı.

KARAR

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow