8. YARGI PAKETİ SON DAKİKA AF ÇIKACAK MI

8. YARGI PAKETİ MADDELERİ VE KAPSAMI 2024

Feb 29, 2024 - 16:40
 0
8. YARGI PAKETİ SON DAKİKA AF ÇIKACAK MI

8. YARGI PAKETİ SON DAKİKA AF ÇIKACAK MI 29 Şubat 2024 | 8. Yargı Paketi ne zaman yürürlüğe girecek, çıktı mı? Yeni yargı paketinde af yasası var mı? Gözler Resmi Gazete'de!

8. Yargı Paketi ile af çıkacak mı son dakika gelişmeleri 29 Şubat 2024 tarihinde takip ediliyor. Emeklilere 3 bin lira bayram ikramiyesini de içeren 8. Yargı Paketi, Meclis Adalet Komisyonu’ndan geçti. Yapılan çalışmaların ardından 8. Yargı Paketi maddeleri bir kez daha gündeme geldi. Komisyondan geçen teklife göre, “uzun yargılama, haksız tutuklama veya koruma tedbirleri” nedeniyle maddi ve manevi tazminat talepleri artık mahkemeler yerine doğrudan Adalet Bakanlığı bünyesinde kurulan tazminat komisyonlarına yapılacak. Peki, af çıkacak mı? 8. Yargı Paketi maddeleri neler, yeni yargı paketi ne zaman çıkacak? İşte, 8. Yargı Paketinde son durum gelişmeleri ve ayrıntılar.

Yeni Yargı Paketi ile af yasası gelişmeleri, 29 Şubat Perşembe günü gündemde yer alıyor. Emeklilere bayram ikramiyesinin 3 bin TL olmasına yönelik düzenlemeyi de içeren sekizinci yargı paketinin Meclis'e gelmesiyle beraber, af yasası beklentileri arttı. Yargı reformunda yeni adım olan 8’inci Yargı Paketi, 43 maddelik torba yasa teklifi olarak Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Ayrıca emekli 3 bin TL'lik emekli ikramiyesi de pakete eklendi. Teklif ile kanun yoluna başvuru süreleri gün yerine hafta olarak düzenlenecek, suçla daha etkin mücadele çerçevesinde bir güne karşılık gelen adli para cezasının alt ve üst sınırlarında artış yapılacak. Peki, 8. Yargı Paketi ne zaman çıkacak, maddeleri neler? 8. Yargı Paketi ile af çıkacak mı? İşte, o konular hakkında bilgiler.

8. YARGI PAKETİ SON DURUM

8. Yargı Paketi Genel Kurul görüşmeleri devam ediyor. TBMM Adalet Komisyonu'nda, Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerine dün başlandı. Kamuoyunda '8'inci Yargı Paketi' olarak da bilinen 43 maddelik torba kanun teklifi, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında verilen 2 bin TL'lik ikramiyenin 3 bin TL'ye çıkarılması düzenlemesini de içeriyor. Komisyonun bugün devam eden toplantısında emekli ikramiyelerinin 3 bin TL'ye çıkarılmasını öngören 39'uncu madde de kabul edildi. Kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilip Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından emekliler, artış yapılan ikramiyeyi Ramazan ve Kurban bayramlarında 3'er bin TL olarak alacak.

8. YARGI PAKETİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

Adalet Komisyonu'nda 8'inci Yargı Paketi'nin kabul edilmesi sorulan Bakan Tunç, bu hafta Meclis Genel Kurulu'nda görüşmelerin yapılacağını belirterek, "Burada yargı hizmetlerinin etkinliğinin arttırılması, yargının hızlandırılması, hak arama yollarının genişletilmesi ve kişisel verilerin korunmasıyla ilgili önemli düzenlemeler var. Paket, seçim takvimi nedeniyle Meclis'in çalışma takımı nedeniyle 2'ye ayrıldı.

Seçim sonrası da getireceğimiz düzenlemeler var. Özellikle Ceza Muhakemesi Kanunu'nda cezasızlık algısını ortadan kaldırmaya yönelik önemli çalışmalar var. Bunların da bu süreçte seçimden sonra değerlendirileceğini umut ediyoruz. Tabii şu anda Adalet Komisyonu'nda, yaklaşık 41- 42 maddelik bir kanun teklifinin komisyonda görüşmeleri tamamlandı. Genel kurulda görüşmeleri yapılacak. Burada ana hatlarıyla özellikle yargıyı hızlandıracak, özellikle sadeleştirmeye yönelik önemli düzenlemeler var. İstinaf, temyiz ve itiraz sürelerinin çok farklı farklı süreler, 7 günlük, 8 günlük, 15 günlük 1 haftalık süreler var.

Tüm bunları ortadan kaldırıyoruz. Artık istinaf, itiraz ve temyiz süreleri, bütün dava 2 hafta olarak belirliyoruz. Bütün davalar bakımından itiraz, istinaf ve temyiz süreleri 2 hafta olarak belirlenecek." diye konuştu.

8. YARGI PAKETİ MADDELERİ VE KAPSAMI 2024

Düzenlemede ceza hukukunda iki yılı aşan yargılamaların komisyona taşınması olanağı bulunuyor. Bu başvuruların, ‘soruşturma, dava açılması veya yargılama’ sürecinde ya da en geç kesin karara bağlanmasından sonraki bir ayda yapılması gerekiyor. Koruma tedbirleri nedeniyle tazminat isteminde ise karar veya hükümlerin kesinleşmesinden sonraki üç ayda ve her halde kararların kesinleşme tarihini izleyen bir yılda başvuru yapılması gerekiyor. Başvurular 9 ayda karara bağlanacak.

Teklifte kişisel verilerin güvenliğiyle ilgili kurallar yeni baştan yazılıyor. Sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel verileri sigortacılık, çalışma mevzuatı, iş sağlığı ve güvenliği ile sosyal hizmetler alanında çalışan kurumlar da arşivleyebilecek. Bu yetkiyi, “sır saklama yükümlüsü kişiler ile kurumlar” kullanabilecek.

- Yeni düzenlemeyle adli para cezasının günlük 30 lira olan alt sınırı 100, üst sınırı 500 liraya çıkarılacak. Makul sürenin aşıldığı yargı süreçlerinde tazminat talepleri Anayasa Mahkemesi (AYM) yerine doğrudan Adalet Bakanlığı’ndaki komisyonlara yapılacak.

- Hükümlülere otomatik vasi tayin edilmeyecek. Hükümlülere gerek görülürse kendi istekleriyle vasi atanacak.

- Hükmün açıklanmasının geri bırakılması (HAGB) uygulaması yeniden düzenleniyor. Sanığın kabul etmemesi durumunda HAGB kararı verilemeyecek. Ayrıca karara karşı temyiz yoluna gidilebilecek. Böylelikle, “lekelenmeme hakkı” kullanılabilecek.

- Kişisel veriler, Koruma Yasası’ndaki şartların varlığı ve aktarımın yapılacağı ülke, uluslararası kuruluş veya ülke içerisindeki sektörler hakkında yeterlilik kararı bulunması halinde yurtdışına aktarılabilecek. Özel nitelikli veriler, ancak kişinin açık rızasının bulunması halinde işlenebilecek.

- 100 ila 500 lira arasında uygulanacak adli para cezası, 1 Haziran 2024’ten sonra işlenecek suçlara uygulanacak.

- Silahlı bir örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme eylemi ayrı suç kabul edilecek. Bu suçu işleyenler hem müstakil eyleminden hem de örgüt suç işleme eyleminden ayrı ayrı ceza alacak.

AF ÇIKACAK MI?

Geçtiğimiz haftalarda Bakan Tunç yargı paketinin detaylarını açıklamıştı. 8. Yargı Paketi çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “ Şunu ifade edebilirim, 60'tan fazla maddeden oluşan bir paket söz konusu, taslak söz konusu. Milletvekillerimiz bunlara yenilerini ilave edebilir ya da uygun görmeyebilir. Takdir onların" dedi.

HÜRRİYET

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow