"Ankara Barosu Başkanı: Hukuk Herkes İçin Geçerli"

Hukuk devleti ne yazık ki yok

Jan 1, 2024 - 02:16
 0
"Ankara Barosu Başkanı: Hukuk Herkes İçin Geçerli"

"Ankara Barosu Başkanı: Hukuk Herkes İçin Geçerli"

İYİAVUKAT.NET / ANKARA

Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu, 2023 yılının hukuk ve yargı alanındaki gelişmeleri değerlendirdi. Köroğlu, Can Atalay dosyası, AYM-Yargıtay krizi, yeni Anayasa tartışmaları, yargıda rüşvet iddiaları ve diğer başlıklar hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Köroğlu, yaptığı açıklamada hukukun herkes için geçerli olması gerektiğini vurguladı. "Hukuku uygulamamakta direnen, Anayasa’ya açıkça aykırı davranan ve bu durumu ilan edenler hakkında kimse hukuktan büyük veya önce gelmiyor." diyen Köroğlu, herkesin, Adalet Bakanı'ndan Cumhurbaşkanı'na, vatandaştan hakim savcıya kadar herkesin hukuka uymak zorunda olduğunu belirtti.

Köroğlu ayrıca, hukukun öngörülebilir olması gerektiğini vurgulayarak, Can Atalay dosyasında yaşananların hukukun öngörülebilirliğinin kaybolduğunu gösterdiğini ifade etti. Anayasa Mahkemesi'nin kararına rağmen yerel mahkemenin gereken adımları atmamasının kabul edilemez olduğunu belirten Köroğlu, bu durumun hukuk devleti ilkesine zarar verdiğini söyledi.

Anayasa'nın ve yasaların uygulanabilir olmasının tüm vatandaşlar için önemli olduğunu vurgulayan Köroğlu, kamuoyunun bu süreci dikkatle takip etmesi ve hukukun üstünlüğü ilkesine sahip çıkılması gerektiğini sözlerine ekledi.

www.iyiavukat.net

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow