Ankara’da Kazan Kaynıyor

Ankara Başsavcısı Neden İzne Ayrıldı?

Nov 15, 2023 - 14:24
 0
Ankara’da Kazan Kaynıyor

Ankara’da Kazan Kaynıyor

Ankara’da Kazan Kaynıyor

MÜYESSER YILDIZ YAZDI

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı AYM Üyeleri Hakkında Ne Karar Verdi?

Ankara Başsavcısı Neden İzne Ayrıldı?

AYM’nin Cevabını Aradığı Soru Ne?

Muhalefetin “Devlet krizi”, Erdoğan’ın ise “kavga” olarak nitelendirdiği Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay savaşında yeni gelişmeler yaşandığı konuşuluyor.

Sözkonusu krizde herkesi en çok şaşırtan, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Can Atalay lehinde karar veren AYM’nin 9 üyesi hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunması oldu.

Bu, yargı tarihinde bir ilkti.

Ayrıca soruşturma iznini yine AYM Genel Kurulu’nun vermesi, bunun için ise en az 10 kişiyle toplanması gerektiğinden “yürütülemez bir soruşturma” niteliğindeydi.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin bu kararından sonra sürecin nasıl işleyeceği sorulan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin de şunları söylemekle yetindi:

Evrak yeni geldi. Bakacağız. Şimdiden net bir şey söyleyemeyiz.”

İddialara göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu konudaki yol haritasını belirledi.

Yargı kulislerinde, Başsavcılığın sözkonusu suç duyurusuyla ilgili “görevsizlik” kararı verip dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçlarına göndereceği konuşulmaya başlandı.

Tam bu iddiaların ortasında dikkat çekici bir gelişme daha yaşandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça şimdilik bir hafta izne ayrıldı. Bu gelişmenin ardından Akça’nın, ihalenin kendisine bırakılmak istenmesinden endişe duyarak, izne çıktığı yorumları yapıldı.

Neden 14 Değil de 9 Üye Hedefte?

Anayasa Mahkemesi cephesindeki son duruma ilişkin kulisleri de aktaralım.

Öncelikle; Can Atalay lehinde karar veren 9 üyeyi fotoğrafları ve “FETÖ ve PKK’ya kapı açtılar” başlığıyla hedef gösteren Yeni Şafak ve A Haber hakkında herhangi bir suç duyurusunda bulunulmayacak.

İkincisi; Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararı ve suç duyurusuyla ilgili de herhangi bir açıklama ya da işlem yapılmayacak; tüm bunlara, Enis Berberoğlu kararında olduğu gibi, Can Atalay’ın yeni bir başvurusu olduğu takdirde alınacak kararla cevap verilecek.

AYM cephesinde cevabı aranan bir de soru var.

Bilindiği gibi, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin kararında, AYM’nin Can Atalay’ın başvurusunu ele alma yetkisi olmadığı savunuldu.

Ana gerekçe bu olduğuna göre de, suç duyurusunun neden başvuruyu oybirliğiyle “kabul edilebilir” bulan 14 üye değil de “hak ihlali” veren 9 üye hakkında yapıldığı sorgulanıyor.

Müyesser YILDIZ
14 Kasım 2023

https://muyesseryildiz.com/2023/11/14/ankarada-kazan-kayniyor/

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow