Balıkesir'de Yücel Yılmaz mı, Ahmet Akın mı favori?

MHP, Balıkesir ve ilçelerinde görünür değil!

Mar 8, 2024 - 14:37
Mar 8, 2024 - 15:17
 0
Balıkesir'de Yücel Yılmaz mı, Ahmet Akın mı favori?

YUSUF İNAN YAZDI...

Balıkesir'de Yücel Yılmaz mı, Ahmet Akın mı favori?

Meral Akşener siyasette tüm dengeleri değiştirdi. Türkiye'yi eski renkli günlerine döndürdü. İki kutuplu siyaset, yerini demokratik seçimlere bıraktı.

Bunda CHP'nin eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun payı da çok. Kılıçdaroğlu, İYİ Parti, DEVA, GELECEK ve Saadet Partisini TBMM'ye taşıdı. 

Türk siyasetinde sağ seçmene alternatif hazırladı.

Siyasi strateji bilmeyenler, CHP ve Kılıçdaroğlu'nun aldatıldığını düşünmüş, Kılıçdaroğlu'nu ihanetle suçlanmıştı.

31 Mart 2024 Yerel Seçimleri öncesi, Kılıçdaroğlu'nun ortaya koyduğu strateji, görünür olmaya başladı.

Bu durum, Ak Parti'yi MHP'ye bağımlı olmaktan da kurtardı.

İYİ Parti, DEM, YRP, DEVA, Saadet, Gelecek ve Zafer Partisi'nin aday çıkarması 31 Mart Yerel Seçimlerinde Ak Parti'nin başarı şansını düşürdü.

Seçmen artık alternatifsiz değil.

İttifak devam etseydi, Ak Parti'nin şansı daha fazlaydı.

Ak Parti bu durumu kendisi hazırladı da diyebiliriz. Yerel seçim öncesi AİHM ve AYM Ak Parti'ye can simidi attı. Ak Parti ayağına kadar gelen fırsatı değerlendiremedi.

Türk Milleti, yeni çıkarılan 8. Yargı Paketinden sonra Ak Parti ile yol yürümenin mümkün olmadığını gördü. Kafasındaki tereddütleri giderdi. Ak Parti ile duygusal bağını da kopardı.

Ak Parti, Yerel Seçim öncesi, Türk Milleti'ni adliyelerde ve cezaevleri yolunda perişan eden hukuksuzluklara, Anayasa ihlallerine dur deseydi, ömrünü biraz daha uzatabilirdi.

Şimdi hiç şansı kalmadı.

Yorumcular, 1 Nisan 2024 sonrasını işaret etse de, Ak Parti şimdiden yolun sonuna geldi.

Ak Partili bir kadının Murat Kurum'a söylediği "Artık Ak Parti ve politikalarını savunmakta güçlük çekiyoruz" sözü,  gelinen durumu çok güzel özetliyor.

Balıkesir'de de durum aynı!

Ak Parti çevrelerinde Balıkesir'in kaybedilme ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor.

İYİ Parti'den Turhan Çömez'in adaylığının AKP'ye değil de,  CHP'ye fayda sağladığı düşünülüyor. Ak Parti çevreleri, Balıkesir'de Turhan Çömez'in son dakika adaylıktan çekilebileceği de konuşuluyor.

Ak Parti'nin Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz seçim çalışmalarına titiz bir şekilde devam ediyor. İnternet ortamında ve afiş alanlarında etkili bir tanıtım yapan Yücel Yılmaz'a olan destek artmıyor.

Yücel Yılmaz Balıkesir'i yeniden kazanmak için hiçbir fedakarlıktan çekinmiyor. Buna rağmen halk Yücel Yılmaz'ı eleştiriyor.

Edremit'teki Altınkum sahilinin düzenlenmesi, devamındaki Ülkü Yolu'nun açılması olumlu karşılansa da, bu çalışmaların "rant" için yapıldığı düşünülüyor.

Altınkum sahil düzenlemesi ve Ülkü Yolu Projesi'nin, devamındaki hazine arazilerinin ranta açılması için planlandığı vurgusu ağır basıyor.

Edremit ve Akçay'daki kanalizasyon sorunu, arıtma tesisinin yapılmaması da Yücel Yılmaz'ın karnesine olumsuz yansıyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, bu konuda arıtma tesisi için yer tahsisine red oyu veren CHP'li Edremit Belediye Başkanlığı ve CHP'li Meclis Üyelerini suçluyor. CHP'li Meclis Üyeleri de Yücel Yılmaz'ın eski arıtma tesis alanını ranta açmak istemesi nedeniyle red oyu verdiklerini söylüyor.

Kim haklı, kim haksız bilmiyoruz. Bir gerçek var. Altınkum, Akçay yaz ve kış lağım kokuyor. Benzer durum İzmir'de de vardı. Ak Parti ve Başkan Erdoğan İzmir'deki pis kokuyu bir çok kez gündeme getirmiş, eleştirmişti. Şimdi benzer durum Akçay için de geçerli.

Akçay kokuyor!

Yazlık ve villa bölgelerindeki kanalizasyon yokluğu, Çanakkale'den sonraki sahilin geleceğini karartıyor.

Kaz Dağlarının eteğindeki bir sahilin yaz kış lağım kokması, iktidarda olan Ak Partili Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığını töhmet altında bırakıyor.

CHP'liler, seçim çalışmalarında CHP adayı Ahmet Akın'ın seçilmesi durumunda Edremit sahilinin lağım kokularından kurtarılacağını vadediyor.

Ahmet Akın ve ekibi seçimleri kazanmış gibi, planlarını hayata geçirmek için 1 Nisan 2024 sabahını bekliyor.

CHP'nin Edremit Belediye Başkan Adayı Mehmet Ertaş da iddialı ve sakin bir seçim politikası izliyor.

Edremit'in tanınmış müteahhitlerinden birisi olarak Edremit'in sorunlarını Ahmet Akın ile birlikte çözecekleri vaadinde bulunuyor.

Ak Parti adayı Yücel Yılmaz'ın, Ak Parti'nin hem Türkiye'de, hem de Balıkesir'de iktidarda olması nedeniyle yaptığı vaatler beklenen etkiyi göstermiyor.

CHP'nin Edremit adayı Mehmet Ertaş, "rant için aday oldu" söylemleri de halk nezdinde karşılık bulmuyor. Mehmet Ertaş, Ak Parti'nin Edremit adayı Muhammed Vurmaz gibi Edremit Belediyesi'nde başkan yardımcısı olarak görev yapmış bir isim.

Edremit'in sayılı zenginlerinden biri olarak biliniyor. Mehmet Ertaş, "paraya ve ranta ihtiyacım yok" diyor.

Edremit'in üzerinde durmamın nedeni, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı mührünün kazanılmasında Edremit Belediye Başkanlığının etkisinin yüksek olması nedeniyledir.

Diğer önemli konu da, Cumhur İttifakı ortağı MHP'nin Balıkesir ve ilçelerinde görünür olmaması!

Balıkesir analizlerimiz devam edecek!

YUSUF İNAN / YEREL GÜNDEM

www.yerelgundem.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstagramyusufinan2023

İnstagramfondinan2016

E-Mail: editor@yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow