Barselona'da konut krizi: 2028'e kadar turistik kiralamalar yasaklanacak

2028'e kadar turistik kiralamalar yasaklanacak

Jun 22, 2024 - 18:35
 0
Barselona'da konut krizi: 2028'e kadar turistik kiralamalar yasaklanacak

Barselona'da konut krizi: 2028'e kadar turistik kiralamalar yasaklanacak

İspanya'nın önde gelen turist merkezlerinden Barselona'da yaşanan konut krizi önlemek için 10 bin'e yakın konutun kısa dönemli kiralama ruhsatlarının 2028 yılına kadar kademeli olarak iptal edileceği açıklandı.

Barselona'nın sol tandanslı Belediye Başkanı Jaume Collboni, Cuma günü yaptığı açıklamada önümüzdeki beş yıl içinde kentte bulunan 10.000 turistik dairenin turistik kiralama ruhsatını ortadan kaldırmaya yönelik radikal bir plan açıkladı.

Collboni, İspanya’nın Katalonya özerk bölgesinin merkezi olan şehirde Airbnb gibi platformlarda turistlere günlük ev kiralama uygulamasının 2028'e kadar sona ereceğini duyurdu. Yerel halkın artan ev fiyatlarını ödeyemediğini belirten Collboni, kısa süreli kiralama iznine sahip 10.000'den fazla evin lisansını da iptal edeceklerini söyledi.

Önlem, özellikle Barselona gibi turistik şehirlerde akut hale gelen ve giderek büyüyen konut krizini ele almayı amaçlıyor. Plan, kitle turizminin yerel yaşam üzerindeki etkileriyle mücadele etmeye başlayan şehirlerin küresel eğilimini yansıtıyor.

Collboni, önlemleri özellikle gençler için konuta erişim sorunuyla mücadelede "bir dönüm noktası" olarak nitelendirdi. Başkan ayrıca, "sonuçların hemen alınamayacağını kabul etmekle birlikte, önemli bir siyasi ve sosyal tartışma başlatacaklarına inandığını" da sözlerine ekledi.

Collboni, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Barselona'da yaşama hakkını garanti altına almak ve yıllardır yaşadığımız konut kriziyle etkin bir şekilde mücadele etmek istiyoruz" ifadelerini de kullandı.

Barselona, arzı 9.600 evde dondurduğu 2014 yılından bu yana kısa süreli kiralama ruhsatı vermedi. Şehirde son on yılda yerel halk için konut arzı azalırken kiralarda büyük artışlar yaşandı.

EURO NEWS

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow