FETÖ Borsası İddialarıyla Gündeme Gelen Okan Bato İfade Verdi

İzmir Eski Başsavcıvekili Okan Bato Emekli Oldu

Jul 3, 2024 - 13:55
 0
FETÖ Borsası İddialarıyla Gündeme Gelen  Okan Bato İfade Verdi

İzmir Eski Başsavcıvekili Okan Bato Emekli Oldu: FETÖ Borsası İddialarıyla Gündeme Gelen İsim İfade Verdi

YEREL GÜNDEM / İZMİR

Adı "FETÖ Borsası" iddialarıyla anılan İzmir Eski Başsavcıvekili Okan Bato, görev yeri değişikliğinin ardından emekliye ayrıldı. Okan Bato, geçtiğimiz hafta İzmir Karşıyaka Adliyesi'nde sessiz sedasız ifade verdi.

Başsavcı Vekili olarak görev yaptığı dönemde "FETÖ Borsası" iddialarıyla gündeme gelen Bato, geçen yıl Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaparken hakkındaki iddialar ve soruşturmalar nedeniyle Erzincan’a cumhuriyet savcısı olarak atanmıştı. Ancak, rapor alarak Erzincan’da göreve başlamayan Bato, sonrasında emekliye ayrıldı.

Okan Bato’nun, Karşıyaka Adliyesi’nde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile verdiği ifadenin içeriği ve şüpheli sıfatıyla mı yoksa başka bir nedenle mi ifade verdiği ise merak konusu.

Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından görevlendirilen müfettişlerin Bato hakkında hazırladığı raporda, iki suçlama öne çıkıyor: "Görevinin gereklerine aykırı hareket edip, maddi menfaat temin ederek usul ve yasaya aykırı işlemler yapmak" ve "Haksız mal edinme". Bu suçlamalar, kamuoyunda geniş yankı uyandırmış ve yargı camiasında tartışmalara neden olmuştu.

Okan Bato'nun emekliye ayrılması ve hakkındaki iddiaların nasıl sonuçlanacağı, yargı sürecinin devamında netlik kazanacak. Kamuoyunun gözleri, bu sürecin nasıl işleyeceğine ve olası gelişmelere çevrilmiş durumda.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow