Geceleri Aç Yatmak Vücuttan Toksinleri Atıyor

Vücudunuzu geceleri aç bırakmanız hücre yenilenmesine destek oluyor

Dec 3, 2023 - 14:44
 0
Geceleri Aç Yatmak Vücuttan Toksinleri Atıyor

Geceleri Aç Yatmak Vücuttan Toksinleri Atıyor

YEREL GÜNDEM / İSTANBUL

Vücut, gün içindeki ritmini gün ışığına göre düzenleyerek sirkadiyen ritmi oluşturuyor. Uzmanlara göre, bu ritmi bozmamak, güne erken başlamak, sabahları rutinler oluşturmak ve özellikle karanlıkta uyumak, sirkadiyen ritme katkı sağlıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, gün içinde yetersiz beslenmenin, özellikle akşamları daha çok acıkmaya ve yüksek kalorili bir öğün tüketimine sebep olabileceğini belirtiyor.

Yiğit, gece tüketilen öğünlerin uyku kalitesini düşürebileceğini ifade ederek, "Vücudunuzu geceleri aç bırakmanız hücre yenilenmesine destek oluyor ve vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor." dedi. Ayrıca, geceleri tüketilen yüksek kalorili öğünlerin mide-bağırsak şikayetlerine neden olabileceğini ve yağ depolanması süreçlerini hızlandırabileceğini söyledi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, sirkadiyen ritmin düzenli bir şekilde devam etmesinin önemine vurgu yaparak, güne erken başlama, düzenli öğün saatleri ve düşük şeker içeren atıştırmalıklar tüketmenin ritmi destekleyebileceğini belirtti. Ayrıca, gece vardiyasında çalışanların da uyku saatlerine göre öğünlerini düzenlemeleri gerektiğini ifade etti.

Yiğit, sirkadiyen ritmi desteklemenin kaliteli uyku, düzenli öğün saatleri ve mümkünse daha az şeker tüketimi ile mümkün olduğunu sözlerine ekledi.

www.yerelgundem.com

What's Your Reaction?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow